Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Cioch: Chrześcijanie nie dadzą zapędzić się do katakumb

06.10.2013

Nawet w takim kraju jak Polska chrześcijanie muszą zacząć walczyć o należne im prawa i w obronie uczuć religijnych. Niedawno powstał Polski Instytut Katolicki "Sursum Corda, a jego pierwsze posiedzenie poświęcone było własnie problematyce ochrony prawnej uczuć osób wierzących. Rozmawiamy z jednym z prelegentów i założycieli Instytutu - prof. Henrykiem Ciochem, prawnikiem, senatorem PiS.

STEFCZYK.INFO: Dlaczego uznał pan, że warto zaangażować się w tworzenie Polskiego Instytutu Katolickiego "Sursum Corda"?

Prof. Henryk Cioch: Pomagałem założyć wiele fundacji i byłem też jednym z ich fundatorów. Zawodowo zajmuje się prawem fundacyjnym. Np. na początku lat 90. pomagałem zakładać fundację Instytut Jana Pawła II w Lublinie, która obecnie jest przedstawicielem fundacji Citta del Vaticano, który prowadzi od wielu lat dom dla studentów z krajów takich jak Ukraina, Białoruś, Litwa itd., którzy studiują na uczelniach lubelskich. Ten dom jak i fundacja wbiła się już w krajobraz, sądzę, że nie tylko Lublina.

Ale jak rozumiem nie tylko zainteresowania zawodowe sprawiły, że tworzy pan instytucję, która ma za cel ochronę wartości religijnych?

Nie, oczywiście , że nie. Celem tej fundacji jest ochrona uczuć religijnych. Jak wiadomo one są chronione zarówno na drodze cywilno-prawnej, jak i prawno-karnej. Pierwsza konferencja zorganizowana przez tę fundację Sursum Corda była poświęcona tej problematyce. Wypowiadały się autorytety. Oczywiście jest problem granic ochrony uczuć religijnych i temu też był poświęcony wykład na temat wolności w demokratycznym państwie prawa.

Obecnie jest tłumaczona praca włoskiego autora związana z ochroną krzyża i funkcjonowania tego znaku w przestrzeni publicznej. Co dla wszystkich chrześcijan, nie tylko dla katolików, ma bardzo istotne znaczenie. Myślę, że niebawem ta książka zostanie przez nasz instytut wydana. Jestem pewny, że wniesie ona bardzo istotny wkład w dyskusję.

Wiemy przecież, że trwają różne zakusy zmierzające do tego, żeby krzyż wyeliminować z przestrzeni publicznej.

Dlaczego tak się dzieje? Przecież krzyż nieodłącznie związany jest polską państwowością, a mimo to jest często bezczeszczony, poniewierany.

Dlatego ja tak to ująłem, że krzyż nie jest symbolem jedynie katolicyzmu, ale całej kultury chrześcijańskiej. A co do pytania, to trzeba samemu poszukiwać na nie odpowiedzi. Nie wszyscy pamiętają, że w Senacie była podjęta próba uchwały, która niestety nie została przyjęta przez większość. Zmierzała ona do ochrony osób wierzących przed dyskryminacją w życiu publicznym. Wiemy przecież co się dziś dzieje, wiemy o atakach nie tylko na Kościół i osoby duchowne, ale także na symbole związane z naszą kulturą chrześcijańską.

Czy chrześcijanom grozi, że z powrotem zostaną zapędzeni do katakumb, jak u zarania tej religii w starożytnym Rzymie?

Myślę, że absolutnie do tego nie dojdzie, ale nie należy być biernym. Zostaliśmy wychowani i ukształtowani na podstawie określonych wartości chrześcijańskich, tak więc przekazujemy to dalej – naszym potomkom. Musimy przeciwdziałać wprowadzaniu nihilizmu, nijakości. Ta walka trwa, nie tylko w naszym kraju, ale np. w tak mało wierzącej Francji, gdzie niedawno na ulice wyszły milionowe tłumy. 

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook