Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Cioch: Chrześcijanie nie dadzą zapędzić się do katakumb

06.10.2013

Nawet w takim kraju jak Polska chrześcijanie muszą zacząć walczyć o należne im prawa i w obronie uczuć religijnych. Niedawno powstał Polski Instytut Katolicki "Sursum Corda, a jego pierwsze posiedzenie poświęcone było własnie problematyce ochrony prawnej uczuć osób wierzących. Rozmawiamy z jednym z prelegentów i założycieli Instytutu - prof. Henrykiem Ciochem, prawnikiem, senatorem PiS.

STEFCZYK.INFO: Dlaczego uznał pan, że warto zaangażować się w tworzenie Polskiego Instytutu Katolickiego "Sursum Corda"?

Prof. Henryk Cioch: Pomagałem założyć wiele fundacji i byłem też jednym z ich fundatorów. Zawodowo zajmuje się prawem fundacyjnym. Np. na początku lat 90. pomagałem zakładać fundację Instytut Jana Pawła II w Lublinie, która obecnie jest przedstawicielem fundacji Citta del Vaticano, który prowadzi od wielu lat dom dla studentów z krajów takich jak Ukraina, Białoruś, Litwa itd., którzy studiują na uczelniach lubelskich. Ten dom jak i fundacja wbiła się już w krajobraz, sądzę, że nie tylko Lublina.

Ale jak rozumiem nie tylko zainteresowania zawodowe sprawiły, że tworzy pan instytucję, która ma za cel ochronę wartości religijnych?

Nie, oczywiście , że nie. Celem tej fundacji jest ochrona uczuć religijnych. Jak wiadomo one są chronione zarówno na drodze cywilno-prawnej, jak i prawno-karnej. Pierwsza konferencja zorganizowana przez tę fundację Sursum Corda była poświęcona tej problematyce. Wypowiadały się autorytety. Oczywiście jest problem granic ochrony uczuć religijnych i temu też był poświęcony wykład na temat wolności w demokratycznym państwie prawa.

Obecnie jest tłumaczona praca włoskiego autora związana z ochroną krzyża i funkcjonowania tego znaku w przestrzeni publicznej. Co dla wszystkich chrześcijan, nie tylko dla katolików, ma bardzo istotne znaczenie. Myślę, że niebawem ta książka zostanie przez nasz instytut wydana. Jestem pewny, że wniesie ona bardzo istotny wkład w dyskusję.

Wiemy przecież, że trwają różne zakusy zmierzające do tego, żeby krzyż wyeliminować z przestrzeni publicznej.

Dlaczego tak się dzieje? Przecież krzyż nieodłącznie związany jest polską państwowością, a mimo to jest często bezczeszczony, poniewierany.

Dlatego ja tak to ująłem, że krzyż nie jest symbolem jedynie katolicyzmu, ale całej kultury chrześcijańskiej. A co do pytania, to trzeba samemu poszukiwać na nie odpowiedzi. Nie wszyscy pamiętają, że w Senacie była podjęta próba uchwały, która niestety nie została przyjęta przez większość. Zmierzała ona do ochrony osób wierzących przed dyskryminacją w życiu publicznym. Wiemy przecież co się dziś dzieje, wiemy o atakach nie tylko na Kościół i osoby duchowne, ale także na symbole związane z naszą kulturą chrześcijańską.

Czy chrześcijanom grozi, że z powrotem zostaną zapędzeni do katakumb, jak u zarania tej religii w starożytnym Rzymie?

Myślę, że absolutnie do tego nie dojdzie, ale nie należy być biernym. Zostaliśmy wychowani i ukształtowani na podstawie określonych wartości chrześcijańskich, tak więc przekazujemy to dalej – naszym potomkom. Musimy przeciwdziałać wprowadzaniu nihilizmu, nijakości. Ta walka trwa, nie tylko w naszym kraju, ale np. w tak mało wierzącej Francji, gdzie niedawno na ulice wyszły milionowe tłumy. 

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook