Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Chodakiewicz: Okrągły stół jest skompromitowany

06.06.2012

Okrągły stół jest już skompromitowany. Mówić o nim ciągle się nie da. Nawet lud czuje, że to była jakaś machlojka. Ale mówić górnolotnie o Święcie Wolności, to zupełnie co innego. To można – mówi portalowi wPolityce.pl znany historyk prof. Marek Chodakiewicz.

wPolityce.pl: Przyjechał Pan do Polski promować swoją książkę. Został Pan również zaproszony do Sejmu na obchody rocznicy obalenia rządu Jana Olszewskiego

Prof. Marek Chodakiewicz: Zostałem zaproszony na to spotkanie, żeby wygłosić krótką wypowiedź związaną z rocznicą. Jednak ostatecznie zmieniono formułę i nie doszło do tego. Uroczystość odbyła się w innej formie. Było kilku prelegentów, którzy wygłosili wykłady. Ciekawie mówił Piotr Naimski.

Co Pan chciał powiedzieć?

Na początku chciałem powiedzieć dowcip.

Dowcip?

Tak. Chciałem powiedzieć, że ostatnio ktoś mi przyniósł zaproszenie do Pałacu Prezydenckiego na Święto Wolności. Dalej miałem tłumaczyć, że myślałem, że w ten sposób brygada okupująca Pałac Prezydencki cieszy się z obalenia rządu Jana Olszewskiego. Potem jednak okazało się, że oni się cieszą z racji tych sfałszowanych wyborów z 1989 roku. Chcą świętować to jako Święto Wolności.

To źle?

To zupełna paranoja, ale ja rozumiem, że propaganda postkomunistyczna i liberalna musi mieć, jakiś wymyślony symbol, do którego ludzie mogliby się odnosić, jako skrót myślowy. Okrągły stół jest już skompromitowany. Mówić o nim się już nie da. Nawet lud czuje, że to była jakaś machlojka. Ale mówić górnolotnie o Święcie Wolności, to co innego. To dziś można. To pierwsza uwaga, jaką chciałem wygłosić.

Jakie były pozostałe?

Miałem zaznaczyć, że prezydent chciał świętować to: komunizm, transformacja, demokracja (profesor pokazuje kartkę papieru i zgniata ją w ręce). To samo, ale inaczej wygląda. O to chodziło i przy Okrągłym Stole i przy sfałszowanych wyborach. Na koniec chciałem powiedzieć również o swojej książce, pt. „Między Wisłą a Potomakiem” i zaprosić do jej lektury. Na tym miałem zakończyć przemówienie.

Prof. Marek Chodakiewicz: profesor historii, szef Katedry Studiów Polskich im. Tadeusz Kościuszki w Institute of World Politics w Waszyngtonie. Zajmuje się głównie kwestię służb specjalnych, geopolityki oraz stosunków polsko-żydowskich.

saż
[Fot. Materiały prasowe]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook