Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Chodakiewicz: Nie zadbano o polskie interesy

14.11.2012

O ostatnich doniesieniach na temat katastrofy smoleńskiej oraz skutkach międzynarodowych ewentualnych dowodów na zamach w Smoleńsku portal Stefczyk.info rozmawia ze znanym naukowcem prof. Markiem Chodakiewiczem, specjalizującym się w polityce międzynarodowej.

Stefczyk.info: „Rzeczpospolita” podała, że na wraku tupolewa, który uległ katastrofie w Smoleńsku, wykryto materiały wybuchowe. Czy te doniesienia Pana zaskakują?

Prof. Marek J. Chodakiewicz: Nic na temat Smoleńska mnie nie zaskakuje, ani nie zaskoczy. Po pierwsze, polityka jest prawie zawsze dynamiczna, a więc zmieniają się wyzwania i okoliczności. Być może kiedyś nawet nadejdzie czas, że Moskwa ujawni prawdę o tragedii smoleńskiej, tak jak było ze sprawą Katynia. Po drugie, od ponad dwóch lat mamy do czynienia ze stałą kampanią dezinformacyjną i tzw. aktywnymi przedsięwzięciami ze strony Kremla (aktivnoe mieropiratyia - active measures). Trudno się dziwić, że stale coś się dzieje. Po trzecie, scena polityczna w Polsce jest ultraspolaryzowana i obie strony obsypują siebie na wzajem inwektywami. Opozycja oskarża rząd wręcz o mord, a władze udają niewiniątka w każdym calu, choćby w sprawie fałszywie zidentyfikowanych ciał ofiar, co jest po prostu szokujące i oburzające. Panuje więc histeria i brak profesjonalizmu. Po czwarte, od czasu do czasu wychodzą na jaw takie informacje, jak te o trotylu na wraku. Jest rzeczywiście, czy go nie ma? Jak to ustalono? Skąd taka informacja się wzięła? Ta sprawa wygląda na klasyczną dezinformację. Pamiętajmy, że Rosjanie nie robili żadnego dochodzenia z prawdziwego zdarzenia, Polacy też. Nie zachowali nawet standardów naukowych (na przykład umyto wrak jeszcze w Smoleńsku), a tym samym scena katastrofy jak również dowody fizyczne zostały zupełnie i pewnie bezpowrotnie zapaskudzone (tainted). Jak tutaj w ogóle mówić o badaniach?  Powtórzę pytanie: skąd wzięła się informacja o trotylu?

Coraz więcej naukowców – również zagranicznych – mówi, że tupolew został rozerwany przez eksplozję. Pojawia się pytanie, jaka będzie sytuacja Polski, jeśli okaże się, że 10 kwietnia mieliśmy do czynienia z zamachem?

Sytuacja geopolityczna Polski się nie zmieni. Stale pozostaje między Berlinem a Moskwą. Natomiast może się zmienić system zależności, przechylić się bardziej w jedną, czy też drugą stronę. Do tej pory Warszawa korzystała z hegemonii USA na świecie, Dzięki temu mogła sobie odetchnąć i żyć spokojnie. Czy Smoleńsk stanie się geopolitycznym symbolem przełomu ku podległości? Być może w takim sensie, że USA nie wstawiły się za Polską i nie rozpoczęły badań na temat katastrofy Tupolewa. No, ale na to trzeba by woli Warszawy. A rząd Tuska czegoś takiego nie wykazał. Od razu oznajmiono, że to wypadek. Nie zadbano o polskie interesy, o majestat RP. Zginął przecież prezydent, a nie byle kto.

Czy w Pana ocenie zamach na samolot z prezydentem RP na pokładzie wypełnia znamiona art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego?

Gdyby się okazało, że to był zamach, na pewno sytuacja byłaby chwilowo kryzysowa. Ale nie wypełniło by to art. 5. Nie ma bowiem, nie było i nie będzie takiej politycznej woli. Proszę zauważyć, że osoby tak odległe od siebie jak Zbigniew Brzeziński i George Friedman podkreślają, że nawet w razie militarnego najazdu na Polskę nikt Polaków nie broniłby automatycznie. Prof. Brzeziński twierdzi, że trzeba by dopiero rozruszać amerykańską opinię publiczną. A Dr. Friedman uważa, że pomoc przyszłaby po 3 miesiącach, a do tego momentu Polacy powinni bronić się sami. Czyli i tak i tak byłoby po ptakach.

Czy Polska ma obecnie szanse na pomoc sojuszników, szczególnie USA, jeśli okaże się, że jest oficjalne potwierdzenie śladów mat. wybuchowych na wraku Tu-154M?

Nie. Być może Waszyngton na żądanie Warszawy zrobiłby jakieś gesty, ale przecież nikt z Rosją na wojnę nie pójdzie.

Rozmawiał Nal
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook