Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Chodakiewicz: "lewica zaczęła od ataku na Boga"

09.06.2013

Najnowsza książka profesora Marek Jan Chodakiewicz nosi tytuł „O prawicy i lewicy”. Jak prof. Chodakiewicz definiuje ten polityczny podział?

Arkady Saulski: Czy we współczesnej Polsce ten podział na prawicę i lewicę jest właściwy? A może ten podział jest fałszywy i mamy po prostu do czynienia z walką elit pookrągłostołowych oraz z kontestującymi ten układ?

Marek Jan Chodakiewicz: Ja się jednak z tym nie zgadzam. Są cechy które w Polsce wyróżniają prawicę i lewicę. Oczywiście – w każdym boju kombatanci się z czasem do siebie upodabniają. W Polsce panuje demokracja, mamy do czynienia z „polityką środka”. Z zewnątrz może się wydawać, że nie ma wielkich różnic, jednak jest to opis ruchów taktycznych. Natomiast ci którzy bronią wiary, własności prywatnej, rodziny, wolności i ojczyzny – to jest prawica. A czy oni robią to na sto procent czy na pięćdziesiąt jeden – to wciąż pozostają prawicą. Jeżeli pan jest w więcej niż pięćdziesięciu jeden procent obrońcą wiary, wolności, własności i rodziny, patriotyzmu to jest pan prawicą.

To w jaki sposób opisałby pan tę drugą stronę?

To są po prostu wrogowie tych wartości.

A wątek czegoś co Rafał Ziemkiewicz nazwał Michnikowszczyzną – czyli pewnym planem alter-Polski – kolorowej, tolerancyjnej, otwartej, europejskiej – jak ta grupa sama siebie opisuje i określa.

Ja bym nie personalizował. Natomiast skupiłbym się na ideach. To co pan wymienił na początku to było powstawanie ideologii tolerancjonizmu na poziomie ezoterycznym i jej propagowanie, natomiast ścieki tego wychodzą na poziomie popkultury. Ale tak zawsze jest. Teorie Marksa wyraziły się praktyką Lenina i Hitlera.

Jak będzie rozwijał się ten konflikt w Polsce?

Nie mam kryształowej kuli, natomiast można stwierdzić z całą pewnością, że lewica zaczęła od ataku na Boga – to było w czasie tzw. Oświecenia. Można powiedzieć nawet wcześniej, atak na Kościół w czasie rewolucji protestanckiej. Ale w czasie Oświecenia był atak na samego Pana Boga. Potem w wieku XIX i XX wieku atak szedł na własność prywatną – czyli głównie gospodarkę. To schrzanili. Kolektywizacja w Chinach – minimum pięćdziesiąt milionów ofiar. Potrzebne komu to było? No właśnie. A teraz się skoncentrowali na rodzinie. To nie znaczy, że tego przedtem nie było, ale teraz stało się to głównym lewicowym spływem. Na tym się koncentrują, to chcą rozwalić, bo jak sami przyznają tam ich jeszcze nie było. A byli – tylko rodzina nie była głównym ich celem jeśli chodzi o inżynierię społeczną.

Uda im się?

Obiecano nam, że bramy piekielne nie przemogą Królestwa Niebieskiego. W związku z tym wiadomo jaki jest ostatni rezultat – my wygrywamy. Ale po drodze trzeba walczyć. Na pewno im się uda, tak jak udało im się stworzyć Związek Sowiecki. W Rosji inteligencja nie była gotowa, żeby wstać i w samoobronie dać czerwonym w dziub.  

ROZMAWIAŁ: Arkady Saulski

[FOTO: wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook