Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Chazan: trwamy w uścisku poprawności politycznej

28.09.2014

Trwamy w żelaznym uścisku poprawności politycznej, która jest nowym narzędziem terroru i cenzury - powiedział prof. Bogdan Chazan, który był gościem rozpoczętego 27 września Tygodnia Społecznego w Radomiu.

Mszy świętej w kościele Matki Bożej Miłosierdzia przewodniczył biskup Henryk Tomasik, który mówił w homilii, że "sumienie jest systemem alarmowym człowieka, które rozpoznaje prawdę o dobru". W następnych dniach o wartości życia i rodziny będą mówić też m.in. Tomasz Terlikowski, ks. Paweł Bortkiewicz i Jarosław Gowin.

Prof. Bogdan Chazan wiele uwagi poświęcił trwającej walce między cywilizacją życia a śmierci. - Wydaje się, że w krajach zachodnich, rozwiniętych, ta druga osiągnęła przewagę. Często moi koledzy z wielu krajów wyrażają opinię, że zazdroszczą Polsce, że sytuacja jest inna, niż u nich. W Anglii, jeśli lekarz nie chce przepisać środków antykoncepcyjnych, przestaje automatycznie mieć licencję lekarza ginekologa. Ta walka to czasem ostre działania, które stawiają ludzi wobec perspektywy, czy mają iść zgodnie z sumieniem, zgodnie z etyką, czy też mają trzymać się prawa - mówił prof. Chazan. 

Z drugiej strony prof. Chazan zauważył, że cywilizacja życia powiększa krąg zwolenników. - Jednak druga strona, stojąca po stronie śmierci, ma potężne media, które starają się kompromitować inaczej myślących, posługiwać się propagandowym kłamstwem, czego dowodem jest obecna w Sejmie konwencja o przemocy kobiet. Krętacze chcą przemycić ograniczenia praw rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z przekonaniami i zmiany definicji płci z biologicznej na tzw. kulturowo-społeczną - powiedział prelegent. 

Prof. Chazan odniósł się także do deklaracji wiary, którą podpisało ok. 4 tys. osób. - Podpisałem ją. Spowodowało to ostrą reakcję ze strony kół liberalnych i mediów. Słyszałem epitety, że będziemy leczyć za pomocą święconej wody. Mimo wszystko są oznaki w Polsce, że kultura śmierci przegra. Widać większą odwagę ludzi, aktywność młodych, którzy wprost opowiadają się za życiem, zwiększyła się także świadomość samych ludzi. Ale z drugiej strony widać, że cywilizacja śmierci ma się dobrze. Trwamy w żelaznym uścisku poprawności politycznej, który jest nowym narzędziem terroru i cenzury. Taka demokracja bez wartości zmienia się w terror. Przemocą kłamstw wpływa się na ludzi. Wielu boi się, nie wyraża swoich poglądów. Ja jestem niezależny, ale młodzi ludzie, robiący specjalizacje, o tych się boję. - powiedział prof. Chazan. 

Tradycyjnie Tydzień Społeczny zainaugurowała Msza Św. w kościele Matki Bożej Miłosierdzia. W homilii biskup radomski Henryk Tomasik przypomniał o potrzebie ludzi sumienia. - Dziś Bogu dziękujemy za wielki dar, za sumienie, które jest drogowskazem, systemem alarmowym, jest wielką tajemnicą człowieka, który może rozpoznać prawdę o dobru - mówił bp Tomasik. Nawiązując do słów św. Jana Pawła II mówił, że Polska potrzebuje ludzi sumienia, stwierdził, że sumienie to dar, który pozwala dobrze korzystać z wolności. - Dzisiaj świat chce uczynić Boga wielkim nieobecnym. Sumienie moralne nakazuje czynić dobro, potępia to, co jest złe. Nam wszystkim, wierzącym i niewierzącym, potrzebna jest pogłębiona refleksja nad tajemnicą sumienia, a tak po ludzku - jest to sąd naszego rozumu na temat prawdy o dobru. Dzisiaj usiłuje się sprowadzić sumienie do kategorii religijnej, a sumienie ma każdy człowiek, także niewierzący. To dar, który otrzymał każdy z nas - mówił biskup radomski. 

"Rodzina wobec współczesnych wyzwań społeczno-kulturowych" - to hasło tegorocznego tygodnia. Przyświeca mu także myśl św. Jana Pawła II: "Przyszłość ludzkości idzie przez rodzinę". - Drugi rok z rzędu Tydzień Społeczny poświęcamy rodzinie. Jesteśmy przekonani, że naprawdę przyszłość ludzkości idzie przez rodzinę, także przyszłość naszej ojczyzny. W dominującym nurcie medialnym i debacie publicznej mało się mówi o chyba najpoważniejszych kulturowo-cywilizacyjnych zagrożeniach dla rodziny - wyjaśnił ks. Andrzej Jędrzejewski, diecezjalny asystent Akcji Katolickiej. Jego zdaniem, ta dyskusja jest konieczna, nawet jeśli budzi jakieś emocje. Potrzeba jakiejś wielkiej mobilizacji ludzi, dla których rodzina ma szczególną wartość, żeby jej bronić i pokazywać młodemu pokoleniu drogi do szczęśliwej, dobrej i mocnej rodziny, a jednocześnie przestrzegać przed zagrożeniami. 

Organizatorami Tygodnia Społecznego są Akcja Katolicka Diecezji Radomskiej i Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana". Patronem medialnym jest Radio Plus Radom.

mc,KAI
[fot. youtube.com/TV Republika]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook