Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Chazan: trwamy w uścisku poprawności politycznej

28.09.2014

Trwamy w żelaznym uścisku poprawności politycznej, która jest nowym narzędziem terroru i cenzury - powiedział prof. Bogdan Chazan, który był gościem rozpoczętego 27 września Tygodnia Społecznego w Radomiu.

Mszy świętej w kościele Matki Bożej Miłosierdzia przewodniczył biskup Henryk Tomasik, który mówił w homilii, że "sumienie jest systemem alarmowym człowieka, które rozpoznaje prawdę o dobru". W następnych dniach o wartości życia i rodziny będą mówić też m.in. Tomasz Terlikowski, ks. Paweł Bortkiewicz i Jarosław Gowin.

Prof. Bogdan Chazan wiele uwagi poświęcił trwającej walce między cywilizacją życia a śmierci. - Wydaje się, że w krajach zachodnich, rozwiniętych, ta druga osiągnęła przewagę. Często moi koledzy z wielu krajów wyrażają opinię, że zazdroszczą Polsce, że sytuacja jest inna, niż u nich. W Anglii, jeśli lekarz nie chce przepisać środków antykoncepcyjnych, przestaje automatycznie mieć licencję lekarza ginekologa. Ta walka to czasem ostre działania, które stawiają ludzi wobec perspektywy, czy mają iść zgodnie z sumieniem, zgodnie z etyką, czy też mają trzymać się prawa - mówił prof. Chazan. 

Z drugiej strony prof. Chazan zauważył, że cywilizacja życia powiększa krąg zwolenników. - Jednak druga strona, stojąca po stronie śmierci, ma potężne media, które starają się kompromitować inaczej myślących, posługiwać się propagandowym kłamstwem, czego dowodem jest obecna w Sejmie konwencja o przemocy kobiet. Krętacze chcą przemycić ograniczenia praw rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z przekonaniami i zmiany definicji płci z biologicznej na tzw. kulturowo-społeczną - powiedział prelegent. 

Prof. Chazan odniósł się także do deklaracji wiary, którą podpisało ok. 4 tys. osób. - Podpisałem ją. Spowodowało to ostrą reakcję ze strony kół liberalnych i mediów. Słyszałem epitety, że będziemy leczyć za pomocą święconej wody. Mimo wszystko są oznaki w Polsce, że kultura śmierci przegra. Widać większą odwagę ludzi, aktywność młodych, którzy wprost opowiadają się za życiem, zwiększyła się także świadomość samych ludzi. Ale z drugiej strony widać, że cywilizacja śmierci ma się dobrze. Trwamy w żelaznym uścisku poprawności politycznej, który jest nowym narzędziem terroru i cenzury. Taka demokracja bez wartości zmienia się w terror. Przemocą kłamstw wpływa się na ludzi. Wielu boi się, nie wyraża swoich poglądów. Ja jestem niezależny, ale młodzi ludzie, robiący specjalizacje, o tych się boję. - powiedział prof. Chazan. 

Tradycyjnie Tydzień Społeczny zainaugurowała Msza Św. w kościele Matki Bożej Miłosierdzia. W homilii biskup radomski Henryk Tomasik przypomniał o potrzebie ludzi sumienia. - Dziś Bogu dziękujemy za wielki dar, za sumienie, które jest drogowskazem, systemem alarmowym, jest wielką tajemnicą człowieka, który może rozpoznać prawdę o dobru - mówił bp Tomasik. Nawiązując do słów św. Jana Pawła II mówił, że Polska potrzebuje ludzi sumienia, stwierdził, że sumienie to dar, który pozwala dobrze korzystać z wolności. - Dzisiaj świat chce uczynić Boga wielkim nieobecnym. Sumienie moralne nakazuje czynić dobro, potępia to, co jest złe. Nam wszystkim, wierzącym i niewierzącym, potrzebna jest pogłębiona refleksja nad tajemnicą sumienia, a tak po ludzku - jest to sąd naszego rozumu na temat prawdy o dobru. Dzisiaj usiłuje się sprowadzić sumienie do kategorii religijnej, a sumienie ma każdy człowiek, także niewierzący. To dar, który otrzymał każdy z nas - mówił biskup radomski. 

"Rodzina wobec współczesnych wyzwań społeczno-kulturowych" - to hasło tegorocznego tygodnia. Przyświeca mu także myśl św. Jana Pawła II: "Przyszłość ludzkości idzie przez rodzinę". - Drugi rok z rzędu Tydzień Społeczny poświęcamy rodzinie. Jesteśmy przekonani, że naprawdę przyszłość ludzkości idzie przez rodzinę, także przyszłość naszej ojczyzny. W dominującym nurcie medialnym i debacie publicznej mało się mówi o chyba najpoważniejszych kulturowo-cywilizacyjnych zagrożeniach dla rodziny - wyjaśnił ks. Andrzej Jędrzejewski, diecezjalny asystent Akcji Katolickiej. Jego zdaniem, ta dyskusja jest konieczna, nawet jeśli budzi jakieś emocje. Potrzeba jakiejś wielkiej mobilizacji ludzi, dla których rodzina ma szczególną wartość, żeby jej bronić i pokazywać młodemu pokoleniu drogi do szczęśliwej, dobrej i mocnej rodziny, a jednocześnie przestrzegać przed zagrożeniami. 

Organizatorami Tygodnia Społecznego są Akcja Katolicka Diecezji Radomskiej i Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana". Patronem medialnym jest Radio Plus Radom.

mc,KAI
[fot. youtube.com/TV Republika]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook