Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Chazan: trwamy w uścisku poprawności politycznej

28.09.2014

Trwamy w żelaznym uścisku poprawności politycznej, która jest nowym narzędziem terroru i cenzury - powiedział prof. Bogdan Chazan, który był gościem rozpoczętego 27 września Tygodnia Społecznego w Radomiu.

Mszy świętej w kościele Matki Bożej Miłosierdzia przewodniczył biskup Henryk Tomasik, który mówił w homilii, że "sumienie jest systemem alarmowym człowieka, które rozpoznaje prawdę o dobru". W następnych dniach o wartości życia i rodziny będą mówić też m.in. Tomasz Terlikowski, ks. Paweł Bortkiewicz i Jarosław Gowin.

Prof. Bogdan Chazan wiele uwagi poświęcił trwającej walce między cywilizacją życia a śmierci. - Wydaje się, że w krajach zachodnich, rozwiniętych, ta druga osiągnęła przewagę. Często moi koledzy z wielu krajów wyrażają opinię, że zazdroszczą Polsce, że sytuacja jest inna, niż u nich. W Anglii, jeśli lekarz nie chce przepisać środków antykoncepcyjnych, przestaje automatycznie mieć licencję lekarza ginekologa. Ta walka to czasem ostre działania, które stawiają ludzi wobec perspektywy, czy mają iść zgodnie z sumieniem, zgodnie z etyką, czy też mają trzymać się prawa - mówił prof. Chazan. 

Z drugiej strony prof. Chazan zauważył, że cywilizacja życia powiększa krąg zwolenników. - Jednak druga strona, stojąca po stronie śmierci, ma potężne media, które starają się kompromitować inaczej myślących, posługiwać się propagandowym kłamstwem, czego dowodem jest obecna w Sejmie konwencja o przemocy kobiet. Krętacze chcą przemycić ograniczenia praw rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z przekonaniami i zmiany definicji płci z biologicznej na tzw. kulturowo-społeczną - powiedział prelegent. 

Prof. Chazan odniósł się także do deklaracji wiary, którą podpisało ok. 4 tys. osób. - Podpisałem ją. Spowodowało to ostrą reakcję ze strony kół liberalnych i mediów. Słyszałem epitety, że będziemy leczyć za pomocą święconej wody. Mimo wszystko są oznaki w Polsce, że kultura śmierci przegra. Widać większą odwagę ludzi, aktywność młodych, którzy wprost opowiadają się za życiem, zwiększyła się także świadomość samych ludzi. Ale z drugiej strony widać, że cywilizacja śmierci ma się dobrze. Trwamy w żelaznym uścisku poprawności politycznej, który jest nowym narzędziem terroru i cenzury. Taka demokracja bez wartości zmienia się w terror. Przemocą kłamstw wpływa się na ludzi. Wielu boi się, nie wyraża swoich poglądów. Ja jestem niezależny, ale młodzi ludzie, robiący specjalizacje, o tych się boję. - powiedział prof. Chazan. 

Tradycyjnie Tydzień Społeczny zainaugurowała Msza Św. w kościele Matki Bożej Miłosierdzia. W homilii biskup radomski Henryk Tomasik przypomniał o potrzebie ludzi sumienia. - Dziś Bogu dziękujemy za wielki dar, za sumienie, które jest drogowskazem, systemem alarmowym, jest wielką tajemnicą człowieka, który może rozpoznać prawdę o dobru - mówił bp Tomasik. Nawiązując do słów św. Jana Pawła II mówił, że Polska potrzebuje ludzi sumienia, stwierdził, że sumienie to dar, który pozwala dobrze korzystać z wolności. - Dzisiaj świat chce uczynić Boga wielkim nieobecnym. Sumienie moralne nakazuje czynić dobro, potępia to, co jest złe. Nam wszystkim, wierzącym i niewierzącym, potrzebna jest pogłębiona refleksja nad tajemnicą sumienia, a tak po ludzku - jest to sąd naszego rozumu na temat prawdy o dobru. Dzisiaj usiłuje się sprowadzić sumienie do kategorii religijnej, a sumienie ma każdy człowiek, także niewierzący. To dar, który otrzymał każdy z nas - mówił biskup radomski. 

"Rodzina wobec współczesnych wyzwań społeczno-kulturowych" - to hasło tegorocznego tygodnia. Przyświeca mu także myśl św. Jana Pawła II: "Przyszłość ludzkości idzie przez rodzinę". - Drugi rok z rzędu Tydzień Społeczny poświęcamy rodzinie. Jesteśmy przekonani, że naprawdę przyszłość ludzkości idzie przez rodzinę, także przyszłość naszej ojczyzny. W dominującym nurcie medialnym i debacie publicznej mało się mówi o chyba najpoważniejszych kulturowo-cywilizacyjnych zagrożeniach dla rodziny - wyjaśnił ks. Andrzej Jędrzejewski, diecezjalny asystent Akcji Katolickiej. Jego zdaniem, ta dyskusja jest konieczna, nawet jeśli budzi jakieś emocje. Potrzeba jakiejś wielkiej mobilizacji ludzi, dla których rodzina ma szczególną wartość, żeby jej bronić i pokazywać młodemu pokoleniu drogi do szczęśliwej, dobrej i mocnej rodziny, a jednocześnie przestrzegać przed zagrożeniami. 

Organizatorami Tygodnia Społecznego są Akcja Katolicka Diecezji Radomskiej i Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana". Patronem medialnym jest Radio Plus Radom.

mc,KAI
[fot. youtube.com/TV Republika]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook