Jedynie prawda jest ciekawa

Prof. Chazan: To strategia zarządzania lękiem

19.03.2015

Jako strategię zarządzania lękiem określa prof. Bogdan Chazan zwolnienie go funkcji dyrektora szpitala św. Rodziny przez prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz. - Ten lęk powoduje, że położne, młodzi lekarze nie będą się upominać o swoje prawa, bojąc się utraty etatu - zauważył lekarz na antenie Radia Wnet.


Jak podkreśla prof. Bogdan Chazan, odwołanie go ze stanowiska dyrektora św. Rodziny w Warszawie, po tym jak odmówił wykonania aborcji powołując się na klauzulę sumienia, "było niesłuszne, nieproporcjonalne i wątpliwe prawnie".

Proces o bezprawne zwolnienie prof. Bogdan Chazana z pracy rozpoczął się 10 marca br.

Na pytanie czy zwolnienie profesora, który podpisał Deklarację Wiary odbyło się na polityczne zamówienie, prof. Bogdan Chazan podkreśla, że nikt wprost nie zasugerował takiego rozwiązania jednak nie sposób zapominać o słowach ówczesnego premiera Donalda Tuska, który mówił: "najpierw prawo potem etyka i moralność".

Jak jednak podkreśla lekarz w Poranku Wnet w całej tej sprawie nie chodzi tylko o zwolnienie go z pracy za poglądy, ale także o innych lekarzy, którzy teraz boją się korzystać z klauzuli sumienia.

Ta sytuacja pociągnęła za sobą już dramatyczne decyzje na oddziałach położniczych. - To już widać na przykładzie szpitala w Opolu, gdzie dokonano aborcji poprzez wczesne cięcie cesarskie – relacjonuje prof. Chazan, zauważając że takie procedury są powrotem do wzorców rodem z ZSRR.

Gość Poranka Wnet podkreślał, że jego proces jest tylko elementem w wojny kulturowej. - Moja nadzieja, jaka przyświeca mi w czasie tego procesu, dotyczy opamiętania się kół rządzących w tym boju ideologicznym, który wyraża się podpisaniem konwencji antyprzemocowej, wolnego dostępu do pigułki "po", czy teraz ustawy wprowadzającej in vitro. Liczę, że rządzący Polską zawrócą z drogi rewolucji kulturalnej, której celem jest stworzenie nowego człowieka - dodał ginekolog.

Prof. Bogdan Chazan krytycznie odniósł się także do rządowego projektu leczenia niepłodności, który promuje jedynie metodę in vitro. - To ustawodawstwo zakłada eugeniczną zasadę odgórnego decydowania kto ma prawo do  życia - dodał prof. Chazan.

Cała rozmowa z prof. Bogdanem Chazanem na RadioWnet.pl.


mm/RadioWnet.pl.

[Fot. youtube.com]
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook