Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Cenckiewicz: Edward Mazur miał wielki chór obrońców

27.03.2017

Historyk w Polskim Radiu 24 mówił o aktach Edwarda Mazura, które były przez wiele lata schowane w zbiorze zastrzeżonym IPN. "Akta Mazura w IPN pojawiły się dopiero w 2006 r. gdy toczyła się batalia o jego ekstradycję i były od razu schowane do zbioru zastrzeżonego IPN" - mówił Cenckiewicz.

Cenckiewicz w "Do Rzeczy" napisał, że Edward Mazur ukrywał swoje wieloletnie "związki ze Służbą Bezpieczeństwa, bez której przyzwolenia i pomocy nie mógłby prowadzić na dużą skalę interesów w Polsce Ludowej, będąc w dodatku obywatelem Stanów Zjednoczonych". W Polskim Radiu 24 historyk mówił także domysłach SB o możliwych kontaktach Mazura z amerykańskimi służbami.

"SB zakładało hipotetycznie, że Mazur jest powiązany z tajnymi służbami amerykańskimi. Komuniści zdawali sobie sprawę, że ktoś, kto z ramienia Stanów Zjednoczonych ma inwestować w Bloku Wschodnim musi podlegać kontroli operacyjnej ze strony amerykańskich służb. Mazur dopiero w latach 80. odsłania się i mówi o oficerach amerykańskich, którzy go próbowali zadaniować, próbując dowiedzieć się do się dzieje w PRL" - tłumaczył. Cenckiewicz podkreślił, że Mazur nie występował przeciwko komunistom.

"Od wielu lat został zidentyfikowany jako człowiek, który nie bojkotuje m.in. komunistycznych konsulatów w USA. A nawet okazuje się, że związany był z organizacją, która była skupiona na rozbijaniu Polonii w USA. Wielokrotnie mówił, że odcina się od kręgów Polonii mówiących o odzyskaniu niepodległości przez Polskę" - mówił.

Cenckiewicz przyznał, że Służby Bezpieczeństwa nie do końca rozumiały nagłą otwartość Mazura na kontakty z SB.

"Tajne służby PRL nie do końca były wstanie zrozumieć skąd wzięła się otwartość na relację z bezpieką. Ona była wcześniej, ale pojawił się pewien przełom" - wyjaśniał. Zaznaczył, że komunistycznym służbom zależało na sprawdzonych informacjach Mazura i jego kontaktach z Polonią i kongresmenami. 

"Po latach nieokreślonej do końca interakcji pomiędzy nim a komunistycznymi służbami, przystał wreszcie na formalny werbunek. 7 marca 1985 r. w obecności dwóch funkcjonariuszy Departamentu I MSW (wywiadu) w hotelu Victoria w Warszawie złożył własnoręczne zobowiązanie do współpracy, przybierając pseudonim Martel. Ten wyjątkowy moment w życiu Mazura został w dodatku potajemnie utrwalony na nagraniu (ponad trzy godziny) i uwieczniony na serii fotografii" - czytamy z kolei w "Do Rzeczy".

Cenckiewicz zaznacza, że po 1989 roku jego kontakty ze środowiskami SLD i PSL i tajnymi służbami pozwoliły mu stać się osobą nietykalną. Historyk na antenie PR24 zastanawiał się, czy podczas procesu sądowego w Chicago brano pod uwagę jego związek ze służbami PRL.

"Czy w procedurze sądowej w Chicago, gdzie był rozstrzygany wniosek ekstradycji, czy wątek współpracy Mazur się pojawiła? Czy kłamał przed sądem amerykańskim, co byłoby istotne dla ewentualnego powrotu do sprawy zabójstwa Papały i ekstradycji Mazura?" - zastanawiał się Cenckiewicz.

kk/Polskie Radio 24/PAP

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook