Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Cenckiewicz: Edward Mazur miał wielki chór obrońców

27.03.2017

Historyk w Polskim Radiu 24 mówił o aktach Edwarda Mazura, które były przez wiele lata schowane w zbiorze zastrzeżonym IPN. "Akta Mazura w IPN pojawiły się dopiero w 2006 r. gdy toczyła się batalia o jego ekstradycję i były od razu schowane do zbioru zastrzeżonego IPN" - mówił Cenckiewicz.

Cenckiewicz w "Do Rzeczy" napisał, że Edward Mazur ukrywał swoje wieloletnie "związki ze Służbą Bezpieczeństwa, bez której przyzwolenia i pomocy nie mógłby prowadzić na dużą skalę interesów w Polsce Ludowej, będąc w dodatku obywatelem Stanów Zjednoczonych". W Polskim Radiu 24 historyk mówił także domysłach SB o możliwych kontaktach Mazura z amerykańskimi służbami.

"SB zakładało hipotetycznie, że Mazur jest powiązany z tajnymi służbami amerykańskimi. Komuniści zdawali sobie sprawę, że ktoś, kto z ramienia Stanów Zjednoczonych ma inwestować w Bloku Wschodnim musi podlegać kontroli operacyjnej ze strony amerykańskich służb. Mazur dopiero w latach 80. odsłania się i mówi o oficerach amerykańskich, którzy go próbowali zadaniować, próbując dowiedzieć się do się dzieje w PRL" - tłumaczył. Cenckiewicz podkreślił, że Mazur nie występował przeciwko komunistom.

"Od wielu lat został zidentyfikowany jako człowiek, który nie bojkotuje m.in. komunistycznych konsulatów w USA. A nawet okazuje się, że związany był z organizacją, która była skupiona na rozbijaniu Polonii w USA. Wielokrotnie mówił, że odcina się od kręgów Polonii mówiących o odzyskaniu niepodległości przez Polskę" - mówił.

Cenckiewicz przyznał, że Służby Bezpieczeństwa nie do końca rozumiały nagłą otwartość Mazura na kontakty z SB.

"Tajne służby PRL nie do końca były wstanie zrozumieć skąd wzięła się otwartość na relację z bezpieką. Ona była wcześniej, ale pojawił się pewien przełom" - wyjaśniał. Zaznaczył, że komunistycznym służbom zależało na sprawdzonych informacjach Mazura i jego kontaktach z Polonią i kongresmenami. 

"Po latach nieokreślonej do końca interakcji pomiędzy nim a komunistycznymi służbami, przystał wreszcie na formalny werbunek. 7 marca 1985 r. w obecności dwóch funkcjonariuszy Departamentu I MSW (wywiadu) w hotelu Victoria w Warszawie złożył własnoręczne zobowiązanie do współpracy, przybierając pseudonim Martel. Ten wyjątkowy moment w życiu Mazura został w dodatku potajemnie utrwalony na nagraniu (ponad trzy godziny) i uwieczniony na serii fotografii" - czytamy z kolei w "Do Rzeczy".

Cenckiewicz zaznacza, że po 1989 roku jego kontakty ze środowiskami SLD i PSL i tajnymi służbami pozwoliły mu stać się osobą nietykalną. Historyk na antenie PR24 zastanawiał się, czy podczas procesu sądowego w Chicago brano pod uwagę jego związek ze służbami PRL.

"Czy w procedurze sądowej w Chicago, gdzie był rozstrzygany wniosek ekstradycji, czy wątek współpracy Mazur się pojawiła? Czy kłamał przed sądem amerykańskim, co byłoby istotne dla ewentualnego powrotu do sprawy zabójstwa Papały i ekstradycji Mazura?" - zastanawiał się Cenckiewicz.

kk/Polskie Radio 24/PAP

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook