Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Bugaj: Tusk dokonał fatalnego wyboru

17.06.2014

Rozmowa z ekonomistą, byłym politykiem prof. Ryszardem Bugajem.

Stefczyk.info: Polaków znów emocjonuje afera z udziałem ludzi władz. Jak Pan, jako ekonomista, ocenia treść rozmowy Marka Belki i Bartłomieja Sienkiewicza?

Prof. Ryszard Bugaj: Nie mam wątpliwości, że mamy do czynienia z deliktem konstytucyjnym. Marek Belka powinien podać się do dymisji, albo powinien zostać złożony wniosek o Trybunał Stanu dla niego. Nie przesądzam rezultatu procedowania przed TS. Osobną w mojej ocenie jest sprawa uregulowań dotyczących statusu banku narodowego, tego co on może zrobić. Norma konstytucyjna w tej sprawie jest bardzo ogólna. To było tworzone w mojej ocenie pod silnym wpływem Leszka Balcerowicza. Istotą problemu jest to, żeby nie było nadmiernej podaży pieniądza. Trudno jednak zabrać NBP kompetencje związane z prowadzeniem operacji otwartego rynku.

Dlaczego?

Wystarczy mniej lub bardziej formalnie zasugerować bankom, żeby kupowały papiery dłużne rządu, zaznaczając, że bank centralny odkupi je na wtórnym rynku. Formalnie bank nie będzie skupował tych papierów na rynku pierwotnym, ale one się znajdą na wtórym za sugestiami. Norma konstytucyjna jest więc bardzo ogólna.

Co w Pana ocenie jest najważniejsze w sprawie taśm?

Środek ciężkości powinien dotyczyć niezależności banku centralnego. To w mojej ocenie jest sednem sprawy. Z rozmów wynika jasno, że panowie są zblatowani, że oni nie tylko grają o kwestie jakoś rozumianej stabilności finansowej. Oni grają o rozstrzygnięcia polityczne. Grają zakładając oczywiście, że są najlepsi dla kraju, a w związku z tym rozstrzygnięcia polityczne korzystne dla kraju to te, których oni chcą. Tego jednak nie sposób przyjąć i podzielać. To jest właśnie przykład naruszenia przepisu konstytucji, który wskazuje, że prezes NBP nie może być członkiem partii politycznej, ani związku zawodowego, a także podejmować decyzji godzących w status i godność prezesa. W mojej ocenie prezes Belka właśnie podejmował takie działania.

Co obywatele mogą sobie pomyśleć, gdy słyszą i czytają to, w jaki sposób władze rozmawiają między sobą? Jak traktują państwo?

Byłem w telewizji, w której dziennikarz pytał mnie, czy to są rozmowy zatroskanych krajem polityków. Mówiłem, że sądząc z języka, spotkali się przedstawiciele dwóch gangów. Sądząc z treści, spotkali się przedstawiciele jednego obozu politycznego, którzy knują wspólnie. Myślę, że właśnie tak obywatele będą tak odbierać tę sprawę. Powiem jednak, że pod dywan została zakopana swego czasu afera hazardowa, obecnie właśnie w trakcie zakopywania jest afera Amber Gold, a premier zdecydował się na zakopanie i sprawy taśm. To jest jednak napędzanie głosów Korwin-Mikkemu. Widząc, co się dzieje, coraz więcej osób będzie sobie mówiło: „nic, tylko rozstrzelać”. Sądzę, że wybór, jakiego dokonał premier Tusk, jest fatalny.

Co powinien zrobić?

On był w trudnym położeniu, jednak mógł odciąć się od tej sytuacji, oddać się do dyspozycji prezydenta. Nota bene sam prezydent ma teraz nie lada problem. Pytanie jak on zareaguje na tę sytuację. Przecież to Bronisław Komorowski mianował Belkę na prezesa NBP. Zrobił to w sytuacji, w której mógł poczekać i konsultować się, gdy był czas do dłuższego namysłu.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook