Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Bugaj: To droga w ślepą uliczkę

17.08.2013

Rozmowa z ekonomistą, prof. Ryszardem Bugajem.

Stefczyk.info: Rząd przyznał ostatnio, że polski budżet jest w złej sytuacji. Tymczasem Platforma forsowała nowelizację, która znosi zapisy ustawy kominowej w Banku Gospodarstwa Krajowego. A "Nasz Dziennik" pisze, że w Poczcie Polskiej udało się ominąć zapisy "kominówki" i członkowie zarządu trafili na - nieograniczane ustawą - kontrakty menedżerskie. To może dziwić?

Prof. Ryszard Bugaj: Nie byłem entuzjastą szczegółowych zapisów ustawy kominowej. Nie dlatego, że jestem przeciwny ograniczeniom płac. W mojej ocenie ograniczenia w sektorze publicznym szły po prostu zbyt daleko. Co więcej, nie dotykały w ogóle spółek prywatnych, tam nie było żadnych ograniczeń. Zakładało się milcząco, że w spółkach prywatnych istnieje rzetelny i profesjonalny nadzór właścicielski. To - z różnych powodów - nie wytrzymuje krytyki. Często, szczególnie w spółkach zagranicznych, to jest sposób na transfer zysków przed opodatkowaniem. On jest prowadzony właśnie za pośrednictwem menedżerów. Potem zaczęto tolerować w pełni praktykę zarabiania dużych sum przez menedżerów w spółkach publicznych, choć łatwo się było temu przeciwstawić. Jednak nikt tego nie chciał. Co więcej, zrobiono następny krok. Spółki weszły na drogę właśnie kontraktów menedżerskich.

Sytuacja w Poczcie Polskiej jest pochodną tego kroku. To była dobra decyzja?

Przejście na kontrakty menedżerskie wiąże się z wydatkowaniem ogromnych sum, często bardzo wysokich. Zawieranie kontraktów to również sprawa zmniejszonego opodatkowania, one dają prawo do stosowania podatku liniowego. To w mojej ocenie jest patologia. Rząd tę patologię wspiera. Tzw. ustawę kominową należałoby zmienić.

W jaki sposób?

W mojej ocenie należy podwyższyć, w rozsądnych granicach, próg wynagrodzeń w spółkach skarbu państwa. To, co byłoby limitem dla spółek Skarbu Państwa, powinno być limitem wypłat w ciężar kosztów w spółkach prywatnych. Więcej spółki prywatne mogą płacić, ale już po opodatkowaniu. To z jednej strony nie hamowałoby zatrudniania, a z drugiej strony chroniłoby przed patologiami, związanymi z transferem nieopodatkowanych zysków na zewnątrz.

Przeciwnicy ustawy kominowej wskazują, że ona utrudnia poszukiwanie profesjonalistów, zatrudnianie najlepszych. To uprawnione myślenie?

Ale pracy menedżera w firmie nie można marginalizować i mówić, że tu chodzi jedynie o zarobki. Przecież ludzie zarządzający spółkami otrzymują również wielką satysfakcję - jak choćby w polityce - płynącą z podejmowania bardzo ważnych decyzji. Menedżer jest człowiekiem o wysokim statusie. Również to dostarcza normalnym ludziom satysfakcji. Nie boję się o podaż wysokiej klasy menedżerów w sektorze publicznym. Problem systemu rekrutacyjnego jest, ale dotyczy innych zjawisk. To, co dzieje się obecnie, to skrajna patologia. Zobaczmy na sytuację w kolejach. Prezes Jakub Karnowski ujawnił kiedyś, że zarabia 59 tysięcy miesięcznie plus premia. Co jest w tej premii, nie wiadomo. Nie wiadomo również czy nie zajmuje on innych płatnych stanowisk, w związku z zasiadaniem w zarządzie PKP. Do spółek posyłani są ludzie, którzy otrzymują ogromne pieniądze. I oni często mają być miotłą w zakładach.

Czym to skutkuje?

To niesłychanie wzmacnia konflikt wewnętrzny i napięcia. Jeśli prezes zarabia np. 80 tys. złotych miesięcznie, to obniżka jego pensji o połowę - do 40 tys. - pozwoliłaby na podwyżkę pensji 200 osób o 200 złotych. Czyli pensja prezesa odbija się na pracownikach. Idziemy w fatalną stronę, w ślepą uliczkę. Szczególnie, że często nominacje do spółek publicznych wyglądają, jak urządzanie swoich ludzi. To jest fatalna droga, fatlana ekonomicznie, społeczne i politycznie.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Maciej Śmiarowski/KPRM]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook