Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Bugaj: Rząd powinien porozmawiać z rolnikami

19.02.2015

Rozmowa z prof. Ryszardem Bugajem, ekonomistą.

Stefczyk.info: W Warszawie trwa protest rolników. Manifestują oni pod KRPM, ale premier i minister rolnictwa zaznaczają, że nie zamierzają się z nimi spotykać. Czy to nie błąd?

Prof. Ryszard Bugaj: Mam problem z tymi protestami. Moja ocena postulatów rolników jest znacząco inna niż ocena górników. Rolnicy w ostatnim okresie zmagają się z kilkoma trudnymi decyzjami czy zjawiskami. Jednak generalnie rzecz biorąc rolnicy nie mają bardzo złej sytuacji. Szczególnie ci posiadający duże gospodarstwa, którzy w mojej ocenie są głównie pupilami PSLu. Oni są wręcz pieszczochami systemu. Gospodarstwo 50 czy 100-hektarowe ma gigantyczne dotacje nieopodatkowane. Oni otrzymują znacznie więcej niż górnicy. Rolnicy nie płacą na ubezpieczenie, nie płacą na ochronę zdrowia, nie płacą podatki. Na ich protest patrzę więc z mieszanymi uczuciami.

Oni jednak zgłaszają, że mają problemy, że ceny żywności są zbyt niskie, że rekompensaty za zniszczenia są za małe. To nie uprawnione uwagi?

Rzeczywiście w ostatnim okresie spadły ceny, na rynku jest znacząca huśtawka. W Polsce wciąż jest gigantyczna różnica między cenami detalicznymi żywności a cenami, po jakich rolnicy sprzedają żywność. To jest problem.

Może zatem warto, by ktoś porozmawiał z protestującymi rolnikami?

W tej sprawie pikanterii nadaje główny lider rolników, pan Izdebski. On jest postacią, z którą spotykanie się dla władz powinno być kłopotem.

Dlaczego Pan tak sądzi?

Z racji jego kariery w Samoobronie, którą ja oceniam jako dwuznaczną. Media informują również o jego biznesie. Trudno wręcz być pewnym, że on jest rolnikiem. On ma biznes rolny, ale również przecież ma się zajmować węglem. Jeśli on rzeczywiście zajmuje się handlowaniem węglem rosyjskim to patrzę na to z mieszanymi uczuciami. Rząd na rozmowy z rolnikami powinien delegować jakiegoś urzędnika. Istotnego, ale jednak nie z pierwszych szeregów. To nie powinna być premier Kopacz. Zapewne rozmowy ministra rolnictwa z protestującymi też są trudne do wyobrażenia. Rolnicy bardzo negatywnie się o Sawickim wypowiadają. Ktoś jednak na rozmowy powinien przyjść.

Rozpoczął Pan od sytuacji rolników z dużymi gospodarstwami. Co z tymi, którzy mają małe przedsiębiorstwa? Może im warto pomóc?

Myślę, że warto rozmawiać o mechanizmach stabilizujących ceny żywności. To jest problem poważny dla rolników. To byłaby najważniejsza sprawa. Jednak znów, ci którzy mają duże gospodarstwa, powinni być traktowani jak zwyczajni przedsiębiorcy. Oni powinni mieć świadomość, że rynek jest wahliwy. I oni powinni budować sobie jakieś poduszki bezpieczeństwa dla biznesu. Ci mali gospodarze to z kolei nie są przedsiębiorcy, to tradycyjni rolnicy. Ten podział należy zauważać.

Rolnicy walczą nie tylko o konkretne rozwiązania dla siebie, ale również m.in. o zakaz sprzedaży ziemi cudzoziemcom. To słuszne?

Nie sądzę, by w tej sprawie groził Polsce armagedon. Jednak nie lekceważyłbym również tego zagrożenia. Należy dokładnie przeanalizować doświadczenie z Francji. I zastanowić się jak działać. W mojej ocenie jest problem ochrony przede wszystkim ziemi rolniczej. Gdyby wprowadzić pewną ochronę tej ziemi można byłoby zahamować choćby wzrost cen.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook