Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Bugaj: Rząd powinien porozmawiać z rolnikami

19.02.2015

Rozmowa z prof. Ryszardem Bugajem, ekonomistą.

Stefczyk.info: W Warszawie trwa protest rolników. Manifestują oni pod KRPM, ale premier i minister rolnictwa zaznaczają, że nie zamierzają się z nimi spotykać. Czy to nie błąd?

Prof. Ryszard Bugaj: Mam problem z tymi protestami. Moja ocena postulatów rolników jest znacząco inna niż ocena górników. Rolnicy w ostatnim okresie zmagają się z kilkoma trudnymi decyzjami czy zjawiskami. Jednak generalnie rzecz biorąc rolnicy nie mają bardzo złej sytuacji. Szczególnie ci posiadający duże gospodarstwa, którzy w mojej ocenie są głównie pupilami PSLu. Oni są wręcz pieszczochami systemu. Gospodarstwo 50 czy 100-hektarowe ma gigantyczne dotacje nieopodatkowane. Oni otrzymują znacznie więcej niż górnicy. Rolnicy nie płacą na ubezpieczenie, nie płacą na ochronę zdrowia, nie płacą podatki. Na ich protest patrzę więc z mieszanymi uczuciami.

Oni jednak zgłaszają, że mają problemy, że ceny żywności są zbyt niskie, że rekompensaty za zniszczenia są za małe. To nie uprawnione uwagi?

Rzeczywiście w ostatnim okresie spadły ceny, na rynku jest znacząca huśtawka. W Polsce wciąż jest gigantyczna różnica między cenami detalicznymi żywności a cenami, po jakich rolnicy sprzedają żywność. To jest problem.

Może zatem warto, by ktoś porozmawiał z protestującymi rolnikami?

W tej sprawie pikanterii nadaje główny lider rolników, pan Izdebski. On jest postacią, z którą spotykanie się dla władz powinno być kłopotem.

Dlaczego Pan tak sądzi?

Z racji jego kariery w Samoobronie, którą ja oceniam jako dwuznaczną. Media informują również o jego biznesie. Trudno wręcz być pewnym, że on jest rolnikiem. On ma biznes rolny, ale również przecież ma się zajmować węglem. Jeśli on rzeczywiście zajmuje się handlowaniem węglem rosyjskim to patrzę na to z mieszanymi uczuciami. Rząd na rozmowy z rolnikami powinien delegować jakiegoś urzędnika. Istotnego, ale jednak nie z pierwszych szeregów. To nie powinna być premier Kopacz. Zapewne rozmowy ministra rolnictwa z protestującymi też są trudne do wyobrażenia. Rolnicy bardzo negatywnie się o Sawickim wypowiadają. Ktoś jednak na rozmowy powinien przyjść.

Rozpoczął Pan od sytuacji rolników z dużymi gospodarstwami. Co z tymi, którzy mają małe przedsiębiorstwa? Może im warto pomóc?

Myślę, że warto rozmawiać o mechanizmach stabilizujących ceny żywności. To jest problem poważny dla rolników. To byłaby najważniejsza sprawa. Jednak znów, ci którzy mają duże gospodarstwa, powinni być traktowani jak zwyczajni przedsiębiorcy. Oni powinni mieć świadomość, że rynek jest wahliwy. I oni powinni budować sobie jakieś poduszki bezpieczeństwa dla biznesu. Ci mali gospodarze to z kolei nie są przedsiębiorcy, to tradycyjni rolnicy. Ten podział należy zauważać.

Rolnicy walczą nie tylko o konkretne rozwiązania dla siebie, ale również m.in. o zakaz sprzedaży ziemi cudzoziemcom. To słuszne?

Nie sądzę, by w tej sprawie groził Polsce armagedon. Jednak nie lekceważyłbym również tego zagrożenia. Należy dokładnie przeanalizować doświadczenie z Francji. I zastanowić się jak działać. W mojej ocenie jest problem ochrony przede wszystkim ziemi rolniczej. Gdyby wprowadzić pewną ochronę tej ziemi można byłoby zahamować choćby wzrost cen.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook