Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Bugaj: Potrzebne awaryjne scenariusze

23.01.2012

Media coraz częściej informują o protestach i strajkach organizowanych w całym kraju. Polacy głośno zaczynają sprzeciwiać się sytuacji ekonomicznej w Polsce. Czy rok 2012 będzie rokiem strajków? Na to pytanie w rozmowie z portalem Stefczyk.info odpowiada prof. Ryszard Bugaj:

Kryzys gospodarczy oraz fala strajków są prawdopodobne. Nastroje mogą się załamać. Jeśli to nastąpi, załamanie może być głębokie. Jednak zadaniem rządzących powinno być zapobieganie takiemu zwrotowi wydarzeń. Oni powinni identyfikować zagrożenia i je neutralizować. W mojej ocenie w obecnym roku bardzo ważne będzie to, co się zdarzy poza granicami Polski. Zarówno sfera realnych decyzji, jak również nastrój i atmosfera, mogą mieć wpływ na sytuację w naszym kraju.

Polacy zdają sobie coraz lepiej sprawę, że jesteśmy częścią większego systemu. Jeśli będą nas atakować wiadomości, mówiące, że za granicami źle się dzieje, że rośnie zagrożenie, nastroje Polaków się załamią. To z kolei będzie bardzo niekorzystne, ponieważ w sytuacji Polski ogromną rolę odgrywa popyt wewnętrzny. Jeśli opinia publiczna z pozycji optymistycznych przejdzie na pesymistyczne spojrzenie w przyszłość, skutkować to będzie ograniczeniem popytu i pogorszeniem sytuacji.

To załamanie będzie szczególnie groźne, jeśli zbiegnie się w czasie, z osłabieniem popytu eksportowego. Póki co mamy elastyczny kurs walutowy, co nam pomogło w pierwszej fazie kryzysu. Jednak dalsze osłabianie się złotego mogłoby przynieść bardzo negatywne konsekwencje. Do tej pory, spadek kursu walutowego sprzyjał eksportowi, ale osłabiał tych, którzy mieli kredyty w obcej walucie. Obecnie spadek notowań miałby zdecydowanie więcej negatywnych skutków niż korzyści.

Analizując wpływ decyzji rządu na perspektywy polskiej gospodarki jeden z komentatorów mówił, że minister finansów mówi głupstwa, ale podejmował dosyć korzystne kroki. I być może tak rzeczywiście jest. Jednak Polska powinna mieć koniecznie awaryjne scenariusze na wypadek negatywnych zjawisk w przyszłości. Nie wiem, czy władze pracują nad takimi rozwiązaniami. Minister Rostowski raz straszy wojną, a innym razem wypowiada się zbyt optymistycznie o polskiej sytuacji. Nie wiem, czy coś w tej sprawie robi. Jeśli tak, to jest to optymistyczne.

Not saż
[fot. PAP/Wojciech Pacewicz]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook