Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Bugaj: Ponury żart premiera

29.03.2012

To nie jest żaden kompromis. Mamy do czynienia z pozornymi ruchami – o propozycji zmian wieku emerytalnego portalowi Stefczyk.info mówi prof. Ryszard Bugaj.

Stefczyk.info: Premier Donald Tusk i Waldemar Pawlak przedstawili kompromis ws. wieku emerytalnego. Jest zgoda na podniesienie go do 67. roku życia. Kobiety od 62., a mężczyźni od 65. roku życia będą mieli możliwość przejścia na emeryturę częściową, w wysokości 50 procent przysługującego im świadczenia. Jak Pan ocenia te propozycje?

Prof. Ryszard Bugaj: Znam te propozycje jedynie z przekazów medialnych. Cieszę się, że trochę uelastyczniono te zapisy. Jednak uważam, że to nie jest żaden kompromis. Mamy do czynienia z pozornymi ruchami. Mnie się również wydaję, że nie należy zrównywać wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn. Powinno tu nastąpić zbliżenie, ale przesądzanie, że to ma być ten sam poziom, jest w moim odczuciu błędem.

Premier wspominał również o płaceniu składek za kobiety rodzące dzieci...

Kobietom takim powinno się budować kapitał emerytalny. No chyba, że kobieta pracuje i sama chce opłacać z tego tytułu składki. To jej prawo. Jednak jeśli nie chce, należy wprowadzić zasadę budowania dla niej kapitału emerytalnego.

Co z wcześniejszymi emeryturami?

Z tego, co zrozumiałem, one mają być strasznie niskie. Dodatkowo, będą pomniejszać późniejszą emeryturę. Nie wiem więc na czym ma polegać kompromis, o którym mówi PO i PSL, również w tej kwestii. Ja tego kompromisu nie widzę.

W mediach słyszymy o reformie emerytalnej. Słusznie?

Zdecydowano się jedynie na formułę podniesienia wieku emerytalnego. Nie zajmujemy się w ogóle reformą systemu emerytalnego. On po 1995 roku jest niefortunny, mówiąc delikatnie. Rząd go rozmontował, gdy Rostowski zabrał OFE część składki. Jednak cały szereg innych spraw jest niefortunny. O tym jednak zupełnie się nie mówi.

Co dalej powinno się stać w Pana ocenie?

Wydaję się, że związki zawodowe powinny ocenić to, co zostało zaproponowane i być może wyjść z własną propozycją w tej sprawie. Ona nie powinna odrzucać z góry jakiejś wersji podniesienia wieku emerytalnego. Jednak powinno chodzić o reformę całościową w tej sprawie, a nie tylko wyrywkową. Wiek emerytalny, wydłużony w mniejszym stopniu, miałby być jedynie częścią propozycji. Kluczowa byłaby w tym pakiecie sprawa dotacji do systemu emerytalnego. Tu nie o podaż pracy chodzi, a o bilans funduszu ubezpieczeniowego, który rysuje się dramatycznie.

Słyszałem opinię, że propozycje PO i PSL mogą być przeciwskuteczne, że mogą zwiększyć problemy, a nie zmniejszyć. Czy Pan widzi jakieś negatywy tej propozycji?

Sądzę, że takie opinie formułują głównie środowiska radykalnie liberalne. Ja, na podstawie doniesień medialnych, nie podzielam tych obaw. Według mnie sformułowania takie są oparte o złą aksjologię. Potencjalne problemy jednak widzę. Może nim być np. zwiększenie szarej strefy. Ci, którzy będą przechodzić na wcześniejszą emeryturę, być może będą pracowali dalej na czarno. Jednak problem pracy na czarno jest znacznie bardziej uniwersalny. To nie jest jedyna patologia w polskim systemie społeczno-emerytalnym.

Jakie są inne?

Choćby część zasad ubezpieczenia samozatrudnionych. Zasady są złe dla wielu stron. Niektórzy z nich płacą relatywnie bardzo wysokie składki, część śmiesznie niskie. Ci, którzy zarabiają mało płacą relatywnie dużo. Z kolei bogaci, zatrudniający wiele osób, płacą śmiesznie mało. Oni uciekają spod składki. W tej sprawie rząd nie ma nic do zaproponowania. Jedynie związek zawodowy mógłby być siłą, która może tu coś ugrać. Jednak boję się, że związkowcy swoim radykalizmem, mówieniem nie i już, mogą stracić legitymizację.

Donald Tusk mówił, że propozycja zmian w emeryturach była szeroko konsultowana. Jak Pan to ocenia, szczególnie biorąc pod uwagę protest „Solidarności” pod Sejmem?

Premier jest łaskaw żartować. Przypomnijmy, że nic nie mówił o tych rozwiązaniach w kampanii wyborczej. Minister Rostowski zarzekał się nawet, że nie trzeba podwyższać wieku emerytalnego. Potem przychodzi marny projekt ustawy, z marnym uzasadnieniem, który zakłada wydłużenie wieku emerytalnego. Cała procedura trwa miesiąc i jest po sprawie, konsultacje odfajkowane. Tymczasem w wielu krajach, dyskusje na ten temat są bardzo poważne i trwają latami. W tej sytuacji słowa Tuska są ponurym żartem.

Rozmawiał saż
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook