Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Bugaj: Polska prowincja ubożeje

07.08.2012

Polska prowincja nie daje mieszkańcom odpowiednich warunków społeczno-ekonomicznych, które pozwoliłyby na szybki przyrost naturalny - mówi "Super Expressowi" prof. Ryszard Bugaj, znany ekonomista.

- Rząd lansuje projekt metropolitalny i trzeba zadać sobie pytanie, czy przynosi to zakładany efekt. Rozwój dużych ośrodków miejskich miał przecież promieniować także na prowincję, a jak widać po wyludnianiu się wielu regionów Polski, nie tylko ze względu na ujemny przyrost naturalny, ten efekt nie jest taki oczywisty - mówi "Super Expressowi" ekonomista prof. Ryszard Bugaj, komentując wyniki spisu powszechnego, które pokazują zmniejszanie się liczby ludności w aż sześciu polskich województwach.

Rozmówca gazety tłumaczy, że polska prowincja nie daje mieszkańcom odpowiednich warunków społeczno-ekonomicznych, które pozwoliłyby na szybki przyrost naturalny. - Nakładają się oczywiście na to kwestie kulturowe, ale niepokoić musi znaczne obniżenie dzietności wśród kobiet z obszarów wiejskich, co przecież zawsze napędzało przyrost naturalny - tłumaczy Bugaj.

W ocenie profesora, sytuacja ekonomiczna poszczególnych regionów to znaczący czynnik wpływający na poziom zaludnienia. - Niestety, pewne obszary nadal nie są objęte spójną polityką rozwojową. Brakuje tam przede wszystkim infrastruktury transportowej, która sprzyjałaby ich rozwojowi gospodarczemu. Dlatego inwestorzy wybierają największe ośrodki. Warszawa przoduje tu, szczególnie jeśli chodzi o inwestycje zagraniczne - tłumaczy.

Bugaj zaznacza, że sytuacja nie jest jeszcze tak niepokojąca, jak na Węgrzech, gdzie istnieje duża przepaść między sytuacją Budapesztu, a prowincji, ale Polska zmierza w tę stronę. - Bez spójnej, zrównoważonej polityki gospodarczej, obejmującej także obszary spoza kręgu największych metropolii, nie tylko nie uda nam się walczyć z plagą ubożenia niektórych obszarów Polski, ale także z ujemnym przyrostem naturalnym, który rodzi same problemy społeczne i gospodarcze - zaznacza prof. Bugaj.

Więcej w "Super Expressie"

TK
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook