Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Bugaj: "PO powinna wyjaśnić sprawę pieniędzy od CDU"

04.05.2014

Myślę, że nie ma co udawać, że nie wiemy nic o wiarygodności Piskorskiego, która jest bardzo delikatnie mówiąc wątpliwa. Ale myślę też, że to nie powinnom natychmiast przekreślać tego, że on podnosi te informację - mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl prof. Ryszard Bugaj.

Donald Tusk na razie konsekwentnie zaprzecza i podkreśla niewiarygodność Pawła Piskorskiego, czy według pana premier obrał dobrą strategię?

Ja myślę, że Platforma powinna zgodzić się na transparentne wyjaśnienie tej sprawy, być może nawet poprzez powołanie komisji śledczej. Oczywiście znamy realia komisji śledczych i wiemy, że to by było niekoniecznie przekonywujące, ale to by pozwoliło premierowi powiedzieć: nie boimy się sprawdzania. A tak, to mamy sytuację z jednej strony niewiarygodnego Piskorskiego, ale z drugiej komunikat dla opinii publicznej ze strony PO wypływa taki, że nie damy nic sprawdzić. Dosyć charakterystyczną rzeczą jest to, że nie ma pozwu sądowego. Tusk mógłby tego nie robić w trybie wyborczym, ale już zapowiedzieć, że składa pozew, prawda? A nie zrobił tego. Sprawa trybu wyborczego w zasadzie też nie byłaby wykluczona, bo co prawda sam Tusk nie kandyduje, ale kandyduje wiele osób związanych z Kongresem Liberalno - Demokratycznym, a to jest uderzenie w całe to środowisko.

(…) niezbyt entuzjastycznie wypowiadał się pan o możliwościach sejmowych komisji śledczych, ale chyba innej drogi do pełnej przejrzystości nie ma?

Obecnie jest tak, że w komisjach sejmowych rządzi większość. Niestety. Ale nie jest tak, że praca takiej komisji jest kompletnie bezwartościowa. Weźmy komisję hazardową, oficjalnie wyszło na to, że Sobiesiak i ci inni nie byli zamieszani w żadną aferę, ale tylko dzięki staraniom przewodniczącego Mirosława Sekuły, który w mojej ocenie skompromitował Platformę w oczach opinii publicznej. Teraz, nawet gdyby wnioski komisji kontrolowanej przez PO były dla Tuska przychylne, to udałoby się pokazać pewne mechanizmy. Choćby dlatego warto powołać komisję śledczą w sprawie pieniędzy CDU dla KLD.

CAŁA ROZMOWA TUTAJ

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook