Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Bugaj: PiS osiągnęło sukces w Warszawie

02.12.2014

„II tura to umiarkowany sukces PiS - partia ta poprawiła swoją pozycję, ale przełomu nie osiągnęła” - ocenia wyniki wyborów samorządowych prof. Ryszard Bugaj.

W jego opinii Prawo i Sprawiedliwość przegrało, ale przegrało nieznacznie - „rezultaty II tury są znacznie bardziej wyrównane, niż było w przeszłości” - ocenia. Mimo to nie przychyla się do zdania Jarosława Kaczyńskiego, że "to są wyniki, które znakomicie zapowiadają na przyszłość - jeśli chodzi o wybory prezydenckie i o wybory parlamentarne". „Widzę tutaj ponadpartyjny efekt sceptycyzmu wobec instytucji samorządowych - w tym sensie niekoniecznie zapowiada to przyszły sukces PiS w wyborach do Sejmu” - stwierdza w rozmowie z Onet.pl. Określa to myśleniem życzeniowym PiS.

Odnosi się też do narracji, w której PiS jednoznacznie akcentował fałszerstwo: „W moim przekonaniu zarówno narracja jednoznacznie akcentująca fałszerstwo, jak i ta mówiąca, że z organizacją wyborów wszystko jest OK, to nie były opinie odzwierciedlające rzeczywistość. Nie można bowiem przejść do porządku dziennego z wątpliwościami dotyczącymi I tury. (...) Wszędzie tam, gdzie głosów nieważnych, rozumianych jako skutek nadmiernej liczby skreśleń, trzeba się zastanowić, czy nie jest to powód do unieważnienia wyborów w tych miejscach. Nie znaczy to jednak, że jestem skłonny powiedzieć, iż byłoby to fałszerstwo zaplanowane centralnie” - mówi prof. Bugaj.

Ekonomista zauważa też, że różnica między I i II turą pokazuje, że „nastąpił ogromny przyrost głosów dla kandydatów PiS”, co dowodzi, że szklanego sufitu nad PiS-em nie ma. Jednak interpretacja wyników, szczególnie biorąc pod uwagę frekwencję, „nie jest prosta”. 

Jako prestiżowe porażki PiS-u wymienia Radom i Elbląg. Natomiast sukces PiS widoczny jest w Warszawie: „Jeśli gdzieś PiS osiągnęło sukces, to właśnie w Warszawie, choć można mieć wątpliwość, na ile jest to sukces PiS, a na ile samego kandydata - posła Jacka Sasina. Jeśli istnieje miasto, które tak zdecydowanie stało za Platformą, to właśnie Warszawa i teraz osiągniecie przez Sasina 43 proc. w II rundzie w stolicy to ewidentny sukces” - podsumowuje kampanię w Warszawie prof. Bugaj.

Ekonomista krytykuje także słowa premier Kopacz, która powiedziała, że „zwyciężyła polska demokracja”. Jego zdaniem, z powodu mechanizmów, które nie zadziałały, to wyrażenie nie było na miejscu. 

Jednak negatywnie ocenia także słowa Jarosława Kaczyńskiego, w których prezes PiS powiedział, że wybory zostały sfałszowane: „Intuicyjnie wydaje mi się, że bilans występu prezesa Jarosława Kaczyńskiego w Radiu Maryja nie był dla niego i PiS pozytywny.” Natomiast PiS, „jeżeli chce mieć szansę na duży sukces, to musi zaryzykować. W tym sensie, że musi stępić ostrze swojej polityki w sprawach obyczajowych i historycznych” - podsumowuje Ryszard Bugaj.

mc,onet.pl
[fot. M.Czutko]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook