Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Bugaj o „frankowiczach”: „W porównaniu z bezrobociem to żaden problem”

26.01.2015

Według ekonomisty prof. Ryszarda Bugaja problem osób, które wzięły kredyt we frankach nie jest dotkliwy „w porównaniu z prawdziwą biedą czy bezrobociem”.

„Dla kilkudziesięciu tysięcy ludzi jest to jednak realne zagrożenie. Kilkudziesięciu tysięcy, a nie 700 tys., jak się mówi. Nie wszyscy są przecież zagrożeni pozbawieniem mieszkania, w którym na co dzień żyją” - powiedział Bugaj.

Czy należy im pomóc? Według prof. Bugaja tak, ale „od razu zastrzegając pewne rzeczy”. „Pomóc można tym, którzy są w grupie mogącej stracić mieszkanie, w którym mieszkają. Jak pomagać? Tu byłbym bardzo ostrożny. Najważniejsza wydaje mi się jakaś zmiana prawa w funkcjonowaniu hipotek. Ludzie będący pod ścianą nie traciliby mieszkań, gdyż jakaś instytucja państwowa odciążałaby ich przy spłatach. W zamian za to byłaby wpisana do hipoteki…”.

Ekonomista uważa, że „frankowicze” mają realną szansę na pomoc ze strony rządu. „Badania wskazują, że 63 proc. frankowiczów to wyborcy Platformy Obywatelskiej. I ten fakt będzie krążył po głowach polityków PO” - zastrzega Bugaj.

źródło: se.pl/run

fot: M. Czutko
CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook