Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Bugaj: Niespójna polityka rządu

25.07.2012

Gdyby przepisy dotyczące związków partnerskich uchwalono, natychmiast pojawiłaby się kilku miliardowa luka w budżecie państwa - mówi portalowi Stefczyk.info ekonomista, prof. Ryszard Bugaj.

Stefczyk.info: Od 3 sierpnia nie będzie w polskim prawie podstaw do ściągania opłat za koncesje RTV. Rządzący nie zdążyli uchwalić ustawy, która przedłuży obowiązywanie tych procedur. We wtorek marszałek Ewa Kopacz nie zgodziła się na procedowanie nad stosowną ustawą PiSu. Luka w prawie może kosztować państwo miliony złotych. W tym samym czasie rząd wprowadza rozwiązania szukając dodatkowych dochodów państwa, likwiduje ulgi itd. Czy rządowa polityka jest spójna?

Prof. Ryszard Bugaj: Rząd przede wszystkim prowadzi politykę swoich preferencji. Z jednej strony skubie drobiazgi, szuka małych oszczędności. Takim pomysłem była ustawa, która zabroniła emerytom dorabiania sobie do świadczeń. Ustawę taką przegłosowano, choć sprawa dotyczyła bardzo nieznacznej grupy i dała śmieszne oszczędności. Całość uderzała w część emerytów. Ten przykład pokazuje, że szuka się na siłę mikro oszczędności. Takich przykładów jest bardzo dużo.

Na czym się to odbija?

Choćby na dzieciach. Nie waloryzuje się progów uprawniających do wypłacenia zasiłków rodzinnych. To w związku z inflacją oznacza, że wiele dzieci nie ma szans na te zasiłki. Państwo oszczędziło na tym około 1 mld złotych. Z drugiej strony mamy przepisy, które umożliwiając bogatym płacenie niskich podatków.

O czym Pan mówi?

O stanie prawnym, który jest wynikiem poniekąd działania SLD, PiS i PO. On powoduje, że grupa najzamożniejszych ludzi, którzy są samozatrudnieni, płaci podatek liniowy. To jest zdaje się ewenement w skali świata. To przejaw niezwykłej rozrzutności. Niestety jest ona częsta. Ostatnio wracałem samochodem z Niemiec. Na niemieckich autostradach ekrany dźwiękochłonne są budowane miejscami - tam, gdzie są na prawdę potrzebne. Na polskiej autostradzie instalacje te ciągną się dziesiątkami kilometrów, również w lesie itd. Zgadzam się z poglądem, że polityka rządu jest niespójna. Wybór priorytetów jest niebywały.

Na czyją korzyść to działa?

Priorytety są budowane w oparciu o działanie na rzecz Unii Europejskiej i beneficjentów środowisk rządzących. To widać niezwykle często. Choć nie znam szczegółów sprawy opłat koncesyjnych, być może i w tym przypadku mamy do czynienia z podobnym mechanizmem.

Brak konsekwencji działa na niekorzyść państwa?

Tak jest zawsze. Ta sytuacja odzwierciedla priorytety rządzących, a nie rządzonych. Obecnie trwa roztrząsanie sprawy ustawy o związkach partnerskich. Warto zaznaczyć, że ustawy dotyczących tej kwestii zakładają wspólne rozliczanie się. Gdyby takie przepisy uchwalono natychmiast pojawiłaby się kilku miliardowa luka w budżecie. Związki partnerskie łatwo się zawiera i likwiduje. Już obecnie często przepisy są wykorzystywane z niekorzyścią dla budżetu. Często małżeństwa biorą fikcyjny rozwód, by kobieta miała przywileje należne samotnej matce. Ustawa o związkach grozi gigantyczną falą kolejnych praktyk, mających na celu oszczędzenie na podatkach. To będzie ze stratą dla budżetu.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook