Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Bugaj: Niepokojąca polityka władz

25.04.2012

O polityce władz wobec mniejszych miejscowości w Polsce oraz skutkach oszczędzania na usługach publicznych w takich miejscach portal Stefczyk.info rozmawia z ekonomistą prof. Ryszardem Bugajem.

Stefczyk.info: Policja likwiduje posterunki w małych miejscowościach, rząd pracuje nad likwidacją małych sądów, Poczta Polska wycofuje się z terenowych placówek. Jak Pan ocenia wycofywanie publicznych usług z małych miejscowości w Polsce?

Prof. Ryszard Bugaj: Obserwuję to z niepokojem. Rząd jest związany normami konstytucyjnymi, które mówią o zrównoważonym rozwoju. Jednak mimo tego podejmuje działania szkodliwe, które są podporządkowane bieżącym problemom finansowym. Jeśli na podobne decyzje spojrzymy przez pryzmat rynku pracy, to warto zaznaczyć, że prowadzona jest również likwidacja lokalnych usług publicznego transportu. W mniejszych miejscowościach trudno się wydostać korzystając z transportu.

Zawsze można kupić samochód – tak zdaje się często tłumaczyć władza

Oczywiście, mam tego świadomość. Jednak biorąc pod uwagę ceny benzyny, używanie samochodu jest niezwykle drogie. Brak możliwości dojazdu z jakiejś miejscowości do pracy powoduje natomiast zwiększenie bezrobocia. Doprowadzając do likwidacji usług publicznych w małych miejscowościach władza może jedną ręką coś oszczędzić, ale drugą powoduje konieczność zwiększenia wydatków na inne cele. Ten problem wydaję mi się bardzo istotny.

On dotyczy również innych spraw?

Oczywiście. To jest również ważne z punktu widzenia np. stymulacji działalności przedsiębiorczej Polaków. Jeśli miejscowość odetnie się od poczty, to de facto blokuje się możliwość rozpoczęcia w tym miejscu działalności produkcyjnej. Człowiek, który chciałby coś wytwarzać i wysyłać pocztą, ma bardzo ograniczone możliwości. Musi swoje towary przewozić do placówki pocztowej w innej miejscowości. To oznacza, że jest zmuszony do zakupu środka lokomocji albo korzystania z usług firmy przewozowej. To powoduje wzrost kosztów. To wszystko budzi zaniepokojenie.

A na sądach warto oszczędzać?

Procesy w Polsce na ogół ciągną się latami, często są wytaczane w sprawach codziennej aktywności, czy w sposób omyłkowy. W sytuacji, gdy najbliższy sąd znajduje się w oddalonej miejscowości, proces jest bardzo kłopotliwy dla jego uczestników. To kolejny dowód negatywnego skutku prowadzonej polityki. Cała sprawa dziwi mnie, szczególnie, że rząd nie sięga do rozwiązań, które dałyby oszczędności.

O czym Pan mówi?

Ja nigdy nie byłem przekonany do rozbudowanego schematu samorządu terytorialnego. Wydaję mi się, że gminy, o szerszych niż dziś kompetencjach, oraz województwa to wystarczająco rozbudowana struktura. W mojej ocenie samorząd na szczeblu powiatowym został stworzony trochę w sposób wymuszony. Dodatkowo, on dziś stał się w dużej mierze sposobem na znalezienie pracy dla tzw. znajomych i krewnych królika. Co ciekawe w czasie gdy zasiadałem w Sejmie, razem z PSL, opowiadaliśmy się za likwidacją powiatów. Dziś PSL, który obsadził samorząd swoimi ludźmi, broni ich najzacieklej.

Rząd oszczędza nie tam, gdzie powinien?

Rząd prowadzi politykę oszczędzania na mieszkańcach małych miast, która skutkuje osłabieniem możliwości rozwojowych, a jednocześnie nie sięga po możliwości długookresowych oszczędności związanych z administracją.

Rozmawiał KL
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook