Jedynie prawda jest ciekawa

Bugaj: Najwięcej straciła Irlandia i Estonia

25.12.2011

Kraje te miały niskie długi, niskie deficyty. Jednak popadły obecnie w ogromne zadłużenie i muszą je obsługiwać – o skutkach ostatniego kryzysu portalowi Stefczyk.info opowiada prof., Ryszard Bugaj.

Stefczyk.info: Kto w Unii Europejskiej ponosi największe koszty związane z obecnym kryzysem ekonomicznym?

Prof. Ryszard Bugaj: Z całą pewnością są to ci, którzy popadli w największe tarapaty finansowe. To może być Irlandia czy Estonia. One w punkcie wyjścia spełniały założenia neoliberalnych ekonomistów. Kraje te miały niskie długi, niskie deficyty. Jednak popadły obecnie w ogromne zadłużenie i muszą je obsługiwać. Największą część swojego PKB muszą dziś przeznaczać na obsługę zadłużenia.

Jednak media skupiają się głównie na innych krajach, np. Grecji, Włochach

Oczywiście ich sytuacja również jest trudna. Jednak pamiętajmy, że te kraje popadły w tarapaty dużo wcześniej. One budowały swoje zadłużenie od dawna. W niektórych krajach jednak tąpnięcie jest widoczne w ostatnim czasie. To właśnie te kraje, o których mówiłem wcześniej, mają w związku z tym największe rachunki do zapłacenia.

Czy kryzys łączy się jakoś z funkcjonowaniem strefy euro?

Te sprawy się łączą. Okazało się bowiem, że strefa euro sprzyja powstawaniu bąbli spekulacyjnych. Gdy one pękają, cierpią kolejne kraje.

Jak wyglądają straty, jakie zanotowała Polska?

Na razie nie ponieśliśmy dużych konsekwencji ostatniego kryzysu. Czy będzie tak w przyszłości? Jestem sceptyczny.

Jak się podobają Panu rozwiązania przyjęte przez polski rząd? Postanowił on zwiększać dochody państwa i obciążenia obywateli

Pomysły rządu budzą moje mieszane uczucia. Cały szereg projektów i zmian powinien był akceptowalny. Tak jest np. z wydłużeniem wieku emerytalnego czy ograniczeniem przywilejów emerytalnych. Te kroki muszą być podjęte. Jednak pamiętajmy, że decyzje są podejmowane w sposób bardzo selektywny. W sektorze samozatrudnionych jest np. przepis, że składki się płaci od 60 procent przeciętnego wynagrodzenia w skali kraju. To jest niezależne od wysokości osiąganych dochodów. W ten sposób narusza się elementarną zasadę, która mówi, że od takiego samego dochodu powinno się płacić taką samą składkę, niezależnie od źródła zarobków.

Czym Pan tłumaczy taką sytuację?

Myślę, że rozwiązania należy szukać w decyzjach politycznych rządu. Chodzi przecież o target polityczny rządzących. Inaczej się tego wytłumaczyć nie da. Dziwi mnie również, że nie rozmawia się o obłożeniu składką dochodów otrzymywanych ze zleceń i honorariów. To pozwoliłoby złagodzić wysokość przeciętnej składki dla wszystkich pracowników, a na pewno pomogłoby finansom państwa.

Rozmawiał Stanisław Żaryn

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook