Jedynie prawda jest ciekawa


Bugaj: Najwięcej straciła Irlandia i Estonia

25.12.2011

Kraje te miały niskie długi, niskie deficyty. Jednak popadły obecnie w ogromne zadłużenie i muszą je obsługiwać – o skutkach ostatniego kryzysu portalowi Stefczyk.info opowiada prof., Ryszard Bugaj.

Stefczyk.info: Kto w Unii Europejskiej ponosi największe koszty związane z obecnym kryzysem ekonomicznym?

Prof. Ryszard Bugaj: Z całą pewnością są to ci, którzy popadli w największe tarapaty finansowe. To może być Irlandia czy Estonia. One w punkcie wyjścia spełniały założenia neoliberalnych ekonomistów. Kraje te miały niskie długi, niskie deficyty. Jednak popadły obecnie w ogromne zadłużenie i muszą je obsługiwać. Największą część swojego PKB muszą dziś przeznaczać na obsługę zadłużenia.

Jednak media skupiają się głównie na innych krajach, np. Grecji, Włochach

Oczywiście ich sytuacja również jest trudna. Jednak pamiętajmy, że te kraje popadły w tarapaty dużo wcześniej. One budowały swoje zadłużenie od dawna. W niektórych krajach jednak tąpnięcie jest widoczne w ostatnim czasie. To właśnie te kraje, o których mówiłem wcześniej, mają w związku z tym największe rachunki do zapłacenia.

Czy kryzys łączy się jakoś z funkcjonowaniem strefy euro?

Te sprawy się łączą. Okazało się bowiem, że strefa euro sprzyja powstawaniu bąbli spekulacyjnych. Gdy one pękają, cierpią kolejne kraje.

Jak wyglądają straty, jakie zanotowała Polska?

Na razie nie ponieśliśmy dużych konsekwencji ostatniego kryzysu. Czy będzie tak w przyszłości? Jestem sceptyczny.

Jak się podobają Panu rozwiązania przyjęte przez polski rząd? Postanowił on zwiększać dochody państwa i obciążenia obywateli

Pomysły rządu budzą moje mieszane uczucia. Cały szereg projektów i zmian powinien był akceptowalny. Tak jest np. z wydłużeniem wieku emerytalnego czy ograniczeniem przywilejów emerytalnych. Te kroki muszą być podjęte. Jednak pamiętajmy, że decyzje są podejmowane w sposób bardzo selektywny. W sektorze samozatrudnionych jest np. przepis, że składki się płaci od 60 procent przeciętnego wynagrodzenia w skali kraju. To jest niezależne od wysokości osiąganych dochodów. W ten sposób narusza się elementarną zasadę, która mówi, że od takiego samego dochodu powinno się płacić taką samą składkę, niezależnie od źródła zarobków.

Czym Pan tłumaczy taką sytuację?

Myślę, że rozwiązania należy szukać w decyzjach politycznych rządu. Chodzi przecież o target polityczny rządzących. Inaczej się tego wytłumaczyć nie da. Dziwi mnie również, że nie rozmawia się o obłożeniu składką dochodów otrzymywanych ze zleceń i honorariów. To pozwoliłoby złagodzić wysokość przeciętnej składki dla wszystkich pracowników, a na pewno pomogłoby finansom państwa.

Rozmawiał Stanisław Żaryn

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook