Jedynie prawda jest ciekawa

Prof. Bugaj: najtwardszy lobbing w sprawach podatkowych

03.10.2014

Rozmowa z ekonomistą, prof. Ryszardem Bugajem.

Stefczyk.info: Zaskakującą sytuację opisuje „Rzeczpospolita”. Sejm uchwalił ustawę, która miała uniemożliwić wielkim firmom ucieczkę do rajów podatkowych. Jednak Rządowe Centrum Legislacji nie zdążyło jej wydrukować na czas. I okazuje się, że skarb państwa straci aż 3 mld złotych, które nie wypłyną w przyszłym roku do budżetu. Jak to oceniać?

Prof. Ryszard Bugaj: Ta sytuacja mnie nie zaskakuje. Wokół ustaw podatkowych zawsze toczy się najtwardszy lobbing, jaki można sobie wyobrazić. On jest oczywiście niewidoczny dla opinii publicznej, jednak doradcy podatkowi wskazują na jego siłę. To jest bardzo znaczące zjawisko również na poziomie Unii Europejskiej. Tam się zabiega o różnorodne regulacje, za którymi idą bardzo poważne konsekwencje finansowe. Od dłuższego czasu polski system podatkowy, ubezpieczeniowy, finansowy jest uszczuplany, ponieważ podmioty wyszukują różne kruczki prawne, by regulacje obejść.

Tak mogło być i w przypadku ustawy o rajach podatkowych?

Mogło tak być. Nie jestem pewien, że te opóźnienia w drukowaniu są przypadkiem. One mogą być wynikiem jakichś działań lobbingowych. One mogły zostać wywołane. Sytuacja jest bardzo poważna. Na razie być może nie stanowi problemu dramatycznego, ponieważ mamy zyski netto z Unii Europejskiej. One nie są tak wysokie, ponieważ płacimy dużą składkę, łożymy dużo na koszty utrzymania kontaktów z Brukselą. Gdy te środki wyschną, to sytuacja stanie się dramatyczna.

Sprawa ucieczki do rajów podatkowych jest zatem poważnym problemem?

Trudno powiedzieć dokładnie, jakie są straty państwa polskiego w związku z tym zjawiskiem. Jednak jest oczywiste, że to jest niekorzystna sytuacja. W rajach podatkowych opłaca się ukrywać duże pieniądze. Polska powinna zdecydowanie działać w tej sprawie. I to na szczeblu unijnym. Pamiętajmy, że ten problem dotyczy również ucieczki do krajów UE. Niektóre państwa UE są quasi rajami podatkowymi. To jest problem, bowiem jeśli Polska sama podejmie problem to niewiele może zmienić. A problem odrywania się wpływów podatkowych od bazy podatkowej jest coraz poważniejszy.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. wPolityce.pl]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook