Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Bugaj: najtwardszy lobbing w sprawach podatkowych

03.10.2014

Rozmowa z ekonomistą, prof. Ryszardem Bugajem.

Stefczyk.info: Zaskakującą sytuację opisuje „Rzeczpospolita”. Sejm uchwalił ustawę, która miała uniemożliwić wielkim firmom ucieczkę do rajów podatkowych. Jednak Rządowe Centrum Legislacji nie zdążyło jej wydrukować na czas. I okazuje się, że skarb państwa straci aż 3 mld złotych, które nie wypłyną w przyszłym roku do budżetu. Jak to oceniać?

Prof. Ryszard Bugaj: Ta sytuacja mnie nie zaskakuje. Wokół ustaw podatkowych zawsze toczy się najtwardszy lobbing, jaki można sobie wyobrazić. On jest oczywiście niewidoczny dla opinii publicznej, jednak doradcy podatkowi wskazują na jego siłę. To jest bardzo znaczące zjawisko również na poziomie Unii Europejskiej. Tam się zabiega o różnorodne regulacje, za którymi idą bardzo poważne konsekwencje finansowe. Od dłuższego czasu polski system podatkowy, ubezpieczeniowy, finansowy jest uszczuplany, ponieważ podmioty wyszukują różne kruczki prawne, by regulacje obejść.

Tak mogło być i w przypadku ustawy o rajach podatkowych?

Mogło tak być. Nie jestem pewien, że te opóźnienia w drukowaniu są przypadkiem. One mogą być wynikiem jakichś działań lobbingowych. One mogły zostać wywołane. Sytuacja jest bardzo poważna. Na razie być może nie stanowi problemu dramatycznego, ponieważ mamy zyski netto z Unii Europejskiej. One nie są tak wysokie, ponieważ płacimy dużą składkę, łożymy dużo na koszty utrzymania kontaktów z Brukselą. Gdy te środki wyschną, to sytuacja stanie się dramatyczna.

Sprawa ucieczki do rajów podatkowych jest zatem poważnym problemem?

Trudno powiedzieć dokładnie, jakie są straty państwa polskiego w związku z tym zjawiskiem. Jednak jest oczywiste, że to jest niekorzystna sytuacja. W rajach podatkowych opłaca się ukrywać duże pieniądze. Polska powinna zdecydowanie działać w tej sprawie. I to na szczeblu unijnym. Pamiętajmy, że ten problem dotyczy również ucieczki do krajów UE. Niektóre państwa UE są quasi rajami podatkowymi. To jest problem, bowiem jeśli Polska sama podejmie problem to niewiele może zmienić. A problem odrywania się wpływów podatkowych od bazy podatkowej jest coraz poważniejszy.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook