Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Bugaj: Kłopotliwy kapitał zagraniczny

29.10.2013

Rozmowa z ekonomistą, prof. Ryszardem Bugajem.

Stefczyk.info: "Nasz Dziennik" pisał kilka dni temu, że zagraniczni właściciele firm transferują poza Polskę coraz więcej wypracowanego w Polsce PKB. Tylko w ubiegłym roku wyciekło w ten sposób 70 mld złotych. Jest aż tak źle?

Prof. Ryszard Bugaj: Nie wiem, w jaki sposób wyliczono tę kwotę. Możliwości metodologii liczenia tych sum jest bowiem kilka. Jednak nie jestem zaskoczony tą kwotą. Taka suma jest prawdopodobna. Znana jest sytuacja Irlandii, która swego czasu miała ogromnie duży napływ inwestycji zagranicznych, a potem transferowano z tego kraju ok. 15 proc. PKB z tytułu zysków. Powstaje pytanie, czy te sumy były tracone bezpowrotnie, czy np. były potem reinwestowane w Irlandii. Jeśli w Polsce ta suma wynosi 70 mld złotych, to ten poziom jest możliwy. Nasze PKB to 1600 mld złotych. Jeden procent z tego to 16 mld, więc 70 to jest trochę ponad 4 procent. Ta kwota nie jest więc gigantyczna. Pytanie jak ona jest opodatkowana. Obecnie niemal powszechnym rozwiązaniem jest stosowanie w takich przypadkach podatku liniowego. W Polsce również on istnieje.

Co o takim procesie pan sądzi? On jest niebezpieczny dla Polski?

Zawsze uważałem, że mocno przeholowaliśmy, jeśli chodzi o udział kapitału zagranicznego w Polsce. On jest bardzo korzystny, ale w naszym kraju często dochodziło przy okazji jego wprowadzania do kupowania całego rynku krajowego. Prywatyzacja była w Polsce silnie stymulowana. Niemal każdemu rządowi chodziło o to, by sprzedawać dużo. Gdy następowała presja sprzedawano tanio i szybko, często cały rynek, a nie przedsiębiorstwa.

Jakie pozytywy widzi pan zatem w działaniu kapitału zagranicznego?

Firmy, które działają w Polsce, mają relatywnie duży udział w eksporcie. To wynika w dużym stopniu z tego, że to są firmy sieciowe, czy zajmujące się wytwórczością na rzecz innych firm i gałęzi gospodarki. W mojej ocenie nie ma obecnie rzetelnego bilansu zysków i strat związanych z działaniem kapitału zagranicznego w Polsce, a także opracowania dotyczącego przyszłości i perspektyw związanych z tym obszarem. Obecnie jednak problem kapitału zagranicznego wchodzi w inną fazę. W 2012 i 2013 roku mieliśmy bowiem dramatyczny spadek napływu kapitału zagranicznego. To jest skutek kryzysu. Zobaczymy, jak wielki jest ubytek. Bilans płatniczy jest dostępny z dużym opóźnieniem.

Problem kapitału zagranicznego nie jest więc jednoznaczny?

Nie jest. Nie mam jednoznacznej odpowiedzi dotyczącej tej sprawy. Jednak od lat niepokoję się skalą obecności kapitału zagranicznego w Polsce. Poza tym mi się wydaje, że proces ściągania kapitału zagranicznego jest bezkrytyczny. Często nie patrzy się na realne skutki, również długookresowe, decyzji. I zaprasza się ogromne ilości kapitału, a potem mamy ogromne ilości zysków transferowanych poza Polskę.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook