Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Bugaj: Katastrofa coraz bardziej realna

10.06.2013

Rozmowa z ekonomistą prof. Ryszardem Bugajem.

Stefczyk.info: GUS informuje, że 1,4 mln Polaków z 2 mln żyjących poza granicami kraju to ludzie młodzi nie mający 39 lat. Wśród emigracji jest aż 226 tys. polskich dzieci. Jak Pan odbiera takie dane?

Prof. Ryszard Bugaj: W tej sprawie niezmiernie ważne jest, by sprawdzić jak wielu ludzi zamierza zostać na emigracji na stałe, a ile osób planuje powrót. Obawiam się, że liczba tych, którzy decydują się zostać na stałe, będzie rosła. To będzie dotyczyło przede wszystkim ludzi młodych. Oni są stosunkowo elastyczni, łatwo się adaptują. A jeśli rodzą im się dzieci na miejscu, tam idą do szkoły, to zaczynamy mieć dodatkowe czynniki zatrzymujące ich zagranicą. Jeśli ci ludzie trafiają do przyjaznego środowiska to często sprawę mamy jasną. Ci ludzie zostają.

Jak to zmienić?

To jest dobre pytanie. Wydaje mi się, że potrzebujemy skutecznego planu, który powinien się opierać na kilku projektach. Z jednej strony w Polsce potrzebna jest silna, pronatalistyczna polityka. Państwo może prowadzić taką politykę. Posiadanie dzieci nie może stanowić poważnego problemu materialnego. Posiadanie potomstwa zawsze zwiększa obciążenie, ale chodzi o to, by skala tego obciążenia nie była zbyt wielka.

Prezydent właśnie podpisał ustawę wydłużającą płatne urlopy po urodzeniu dziecka.

A to oceniam sceptycznie, ponieważ w mojej ocenie to może być wręcz problem dla ludzi. To oznacza bowiem dłuższą nieobecność w pracy. To więc może powodować, że pracodawcy będą negatywnie patrzeć na kobiety w czasie rekrutacji. Oni mogą się starać unikać kobiet w wieku produkcyjnym. Te urlopy z jednej strony będą drogie, a z drugiej ominął osoby bezrobotne. A przecież ten problem znacznie bardziej dotyczy sprawy osób, które nie mają w ogóle dochodu. W mojej ocenie to nie jest więc dobra metoda. Jeśli ktoś chce zatrzymać migrację, a jednocześnie podważa elementy państwa opiekuńczego, które jeszcze widać, to robi dziwną rzecz. Szczególnie, że część ludzi wyjeżdża dlatego, że warunki dostępu do służby zdrowia, edukacji, dostęp do wsparcia dla dzieci są lepsze na Zachodzie. Oczywiście głównym powodem jest sprawa wysokiego bezrobocia.

Skoro ludzie wyjeżdżają za chlebem to może dobrze? Przecież uczą się, zdobywają doświadczenie...

O te wyjazdy nie bałbym się, gdyby istniała gwarancja, że ci ludzie będą wracać do Polski. Oni wracaliby z oszczędnościami, doświadczeniem, z przetarciem się przez świat. Mogliby być czymś w rodzaju drożdży ekonomicznych w kraju. Jeśli jednak oni będą wyjeżdżać i zostawać na miejscu, to mamy do czynienia z sytuacją fatalną. Przecież to oznacza stratę wielu pokoleń Polaków. Jeśli emigranci będą wychowywać dzieci za granicą to dzieci tych dzieci już do Polski nie wrócą. To oznacza, że prognozy katastroficzne dotyczące polskiej demografii stają się jeszcze bardziej realne.

W "Rzeczpospolitej" zamieszczono mapkę, która pokazuje najbardziej wyludniające się regiony Polski. To warmińsko-mazurskie, podlaskie, podkarpackie i opolskie. Co migracja oznacza dla Polski, polskiego społeczeństwa? Jakie procesy katalizuje?

To nie jest problem, który będzie dawał skutki dziś czy jutro. Jednak długofalowo to jest oczywiście problem. Województwa, które Pan wymienił, to m.in. regiony, które nie zawsze znajdowały się w granicach Polski. Sądzę, że możemy zatem słyszeć, że Polska sobie z inkorporacją tych terenów nie poradziła. Ten czynnik również ma znaczenie i powinien być brany pod uwagę. Co więcej te tereny są coraz słabsze, relatywnie rzecz biorąc. Ja nie widzę, by rząd prowadził politykę, która by ten obraz miała zmienić.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook