Jedynie prawda jest ciekawa

Prof. Bugaj: euro za 15 lat

06.12.2011

Joanna Miziołek: Powrót do walut narodowych - to pomysł Waldemara Pawlaka na kryzys w strefie euro. Rozsądne rozwiązanie?

Profesor Ryszard Bugaj: Odważne. Zgadzam się, że waluta euro przeżywa kryzys. Tylko jej wycofanie prowadzi do dramatycznych następstw, więc nie sądzę, iż można by było się łatwo na to zdecydować.

To jak przeciwdziałać kryzysowi w strefie euro?

Wydaje mi się, że projekt euro może być zrealizowany w wąskim gronie Europy Północnej i to pod warunkiem, że mniejsze kraje takie jak Holandia, Benelux, czy Austria podporządkują się Niemcom i Francji. I wcale  nie wykluczałbym, że w sensie ekonomicznym mogłoby dobrze zadziałać. Natomiast likwidacja euro ma trudno do przewidzenia następstwa.

A co z Polską? Powinniśmy wprowadzić euro i jeśli tak to kiedy?

To czego nauczyliśmy się z tego kryzysu, to to, że jeśli strefa euro ma działać to może działać tylko pod warunkiem, że tak zwana konwergencja realna, zbliżenie struktur jest daleko posunięte. Mi się wydaje, że Polska pod tym względem jest blisko krajów starej Unii. Nie wiem kiedy będziemy gotowi by wejść do strefy euro. Może za 15 lat. Jeżeli to wytrzyma. Nie sądzę, aby był jakikolwiek sens i cel, żeby tam się dobijać na siłę w ciągu najbliższych kilku lat.

rozmawiała Joanna Miziołek
[fot. PAP/EPA]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook