Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Bugaj dla Stefczyk.info: Kalisz to wiejski mądrala

09.12.2014

"SLD się kończy, na co patrzę z przyjemnością".

Prof. Ryszarda Bugaja - znanego ekonomistę i cenionego komentatora politycznego pytamy o kandydatury lewicy na prezydenta Polski.

Stefczyk.info: Jak Pan ocenia pomysł Leszka Millera wysunięcia Ryszarda Kalisza jako kandydata lewicy w wyborach prezydenckich?

Prof. Ryszard Bugaj: Leszek Miller jest w sytuacji rozpaczliwej. Powiedziałbym tak - po pierwsze Ryszard Kalisz przypomina mi dzieciństwo - jak jeździłem do dziadka na wieś i tam był na wsi taki wiejski mądrala. I to jest właśnie ten typ wiejskiego mądrali, który w każdej sprawie ma niezachwiany pogląd. No dość śmieszny. A do tego końcówki mu się ciągle mylą. Natomiast myślę sobie, że Ryszard Kalisz przyjąłby propozycję od każdego, kto by mu to zaproponował. Natomiast ci działacze nie mogli go zaakceptować, przede wszystkim dlatego, że mieli świadomość, że to są duże wydatki, które nie przyniosą rezultatu. A Sojusz, na co ja patrzę z przyjemnością - kończy się. Najpierw mu rzucała koło ratunkowe Platforma Obywatelska, sugerując, że w razie czego przygarną go do większości a ostatnio - ja nie pochwalam tego kroku Jarosława Kaczyńskiego, żeby Leszkiem Millerem walczyć o polską demokrację - to powinno być jasne, że to nie jest po drodze - ale nie sądzę, żeby to Sojusz uratowało. Myślę sobie, że widać, że to już koniec, on się oczywiście trochę rozwiązał przez procesy demograficzne...

A czy w miejsce Sojuszu może powstać lewica z prawdziwego zdarzenia, niepodległościowa, na kształt PPS sprzed wojny?

Najpierw to miejsce musi być oczyszczone. Jak wiadomo powszechnie, gdy się teraz mówi lewica, to ma się na myśli SLD, Palikota a w ostateczności środowisko Sierakowskiego, które jakoś jest lewicowe, ale w inny sposób. To nie jest ta tradycja PPS-owska, to jest ta tradycja niechęci do suwerennego państwa, to jest ta tradycja takiego ogromnego wyeksponowania problematyki obyczajowej. Sierakowski to zresztą w wywiadzie w Gazecie Wyborczej powiedział, że tę lewicę można zbudować albo biorąc na prezydenta albo Biedronia, albo panią Nowicką. Ale to nie jest tak. Mnie nawet pod pewnymi względami wydawał się pan Biedroń sprawnym człowiekiem, ale on się nie kojarzy z programem lewicy społecznej. On się kojarzy wyłącznie ze względami obyczajowymi, więc tego tak zrobić, moim zdaniem nie można.

Tak więc, jeżeli powstałoby tutaj puste miejsce, to za jakiś czas zostałoby ono wypełnione, ale nie sądzę, żeby to był taki prosty proces.

not. Krzysztof Karwowski

[Fot. YT]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook