Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Bugaj: Budżetowi daleko do sprawiedliwości

14.12.2011

Dziś w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy budżetowej na 2012 rok. O jego ocenę portal Stefczyk.info poprosił ekonomistę, prof. Ryszarda Bugaja:

Ten budżet został skonstruowany według dość optymistycznych założeń. Jednak, że tym razem jest on rozsądniejszy niż wcześniejsze propozycje. Propozycja przedstawiona dziś w Sejmie jest w miarę realna, ale żeby udało się go wykonać musi zajść splot korzystnych czynników. Do ostatecznej oceny projektu trzeba poznać proponowaną strukturę wydatków państwa. To będzie bardzo istotne.

Bardzo jednak wątpię, by ten budżet był sprawiedliwy. Takie opinie pojawiły się podczas debaty w Sejmie. Żeby budżet można było tak nazwać, należałoby przesunąć wiele obciążeń i inaczej je rozłożyć. Polska jest krajem, w którym ludzie o niskich dochodach płacą relatywnie dużo. Ci o wysokich zarobkach na tle Europy płacą bardzo niewiele.

Skoro premier Donald Tusk mówi, że potrzeba nam więcej Europy, to powinien wyciągnąć z tego jakieś wnioski. Na Zachód od Polski nie ma tak niskich obciążeń wysokich dochodów. Nigdzie nie ma 30-procentowej stawki podatku dla najbogatszych. Nigdzie nie ma podatku liniowego od najlepiej uposażonych. Taki podatek mogą płacić w Polsce samozatrudnieni. I około 400 tysięcy tak właśnie robi. Oni nie tracą przy tym korzyści wynikających z obliczania kosztów prowadzenia działalności. To również jest dla nich korzystne.

Być może obecny budżet jest jakimś małym krokiem w kierunku większej sprawiedliwości budżetowej, ale nie wiem, na czym on miałby polegać. Na razie w Polsce ludzie o niskich dochodach są obciążeni relatywnie wysoko.

not saż
[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook