Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Bugaj: Autosan ofiarą transformacji?

20.05.2014

Rozmowa z ekonomistą profesorem Ryszardem Bugajem.

Stefczyk.info: Jedna z najstarszych polskich firm Autosan została wystawiona na sprzedaż. Firma ma zostać sprzedana w całości. Czy problemy jednej z najbardziej znanych polskich firm mogą uchodzić za symbol polskiej polityki gospodarczej?

Prof. Ryszard Bugaj: Nie znam konkretnej sytuacji tej firmy, jednak warto wskazać, że mamy do czynienia z szerszym problemem, związanym z obranym w Polsce modelem transformacji. Ten model odzwierciedlał nastroje głównego nurtu ekonomii neoliberalnej. Przewidywano, że trzeba pilnować inflacji, budżetu, że trzeba się starać o elastyczne rynki, że trzeba deregulować. Nie przyjęto jednak żadnej polityki budowania konkurencyjności w polityce mikroekonomicznej. Uznano, że to się samo zdarzy.

Zdarzyło się?

To już wtedy była bardzo kontrowersyjna teza. Dziś widać, że to się nie zdarzyło, że w Polsce właściwie np. przemysłu motoryzacyjnego już nie ma. Polska na pewno nie poszła drogą „koreańską”.

Ona byłaby lepsza?

Ona miałaby również swoją drugą, mniej korzystną stronę, o czym nie można zapominać. Ona była oparta w znacznie większym stopniu o krajowe oszczędności. Myśmy się zdecydowali na import oszczędności. On jednak nie odbywa się za darmo. Sprawa kosztów to jest jedno z ciekawszych zjawisk, do dziś nie do końca dobrze opisanych.

Co w nim tak ciekawego? Dlaczego to ważne?

W Polsce podaje się dynamikę wzrostu PKB, która za całe 25-lecie jest nie nadzwyczajna, ale przyzwoita. Jednak powstaje pytanie, jaka część tego wzrostu przypada na obywateli polskich? Istnieje wskaźnik pokazujący wynagrodzenie za kapitał, który został w Polsce zainwestowany. Ono przyjmuje dwie formy: powiększenie majątku inwestorów zagranicznych w Polsce, albo wypłatę dywidend. Słyszałem, że w przypadku Pekao SA właśnie w postaci dywidend transferowanych za granicę, właściciele otrzymali środki wyższe niż te, za które kupili bank. A jeszcze bank, wart zapewne co najmniej kilkanaście miliardów złotych, im został.

Polska w takim razie jaką drogą powinna pójść?

Powinniśmy pójść drogą mieszaną, czyli liczyć na rynki zagraniczne i napływ inwestycji zagranicznych. Ale prowadzić jednocześnie politykę mikroekonomiczną, obliczoną na wsparcie sektorów, które chciałoby się ocalić, jako sektory konkurencyjne, np. sektory technologiczne. Tymczasem sektor technologiczny w Polsce właściwie nie istnieje. Jest obecnie pytanie o przyszłość, o to, jak on będzie funkcjonował po wzroście cen pracy, czy nie będzie musiał się zwijać.

Może on nie jest Polsce potrzebny...

Taka teza oczywiście pojawia się, jednak wydaje mi się, że to jest nieprawdopodobne. Krajów wysoko rozwiniętych, które nie miałyby własnego sektora technologicznego, właściwie nie ma. W małych krajach on często jest niszowy, ale jest. One są wszędzie. Trudno sobie wyobrazić kraj wysokorozwinięty, który go nie ma. Jeśli chcemy być krajem wysoko rozwiniętym, to trudno, żeby takiego sektora nie mieć. On jest również ważny z punktu widzenia niestabilności koniunkturalnej. Takie sektory właśnie w chwilach recesji i problemów bronią się lepiej. Sprawa Autosanu, o której rozmawiamy, jest elementem szerszego problemu i szerszej rzeczywistości.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Lukas 3z/Wikimedia Commons]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook