Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Dr Berczyński: "Na 99 procent zawinił człowiek"

13.03.2014

Cały świat śledzi losy zaginionego boeinga 777 Malezyjskich Linii Lotniczych, który zaginął nad Morzem Południowochińskim. Pojawiają się już coraz bardziej wymyślne teorie na temat przyczyn tragedii. O samolocie i możliwych przyczynach katastrofy rozmawiamy z dr. Wacławem Berczyńskim, konstruktorem lotniczym, inżynierem z firmy Boeing.

STEFCZYK.INFO: Co jest najbardziej dla pana zaskakujące w katastrofie malezyjskiej maszyny?

Dr Wacław Berczyński: To, że pilot lub ktokolwiek na pokładzie wyłączył transponder, czyli komunikację z zewnątrz. To musiało być celowe działanie, bo nie mogła tego spowodować awaria.

To przypomina sytuację z uprowadzeń samolotów 11 września 2001 r. Wówczas porywacze zaraz po obezwładnieniu pilotów wyłączali transponder.

Tak. Ale opowiem o jeszcze dwóch wypadkach. Jeden z nich, w 1997 r., samolot linii Silkair z Dżakarty do Singapuru rozbił się na Sumatrze, gdyż pilot popełnił samobójstwo. Drugi wypadek dotyczy samolotu linii Egyptair z 1999 r. Jego pilot także popełnił samobójstwo rozbijając maszynę o powierzchnię oceanu po wystartowaniu z Nowego Jorku. W obu przypadkach piloci przed wprowadzeniem maszyny w lot nurkowy wyłączyli transpondery.

Jaką maszyną jest triple seven, jak nazywany jest popularny boeing 777?

Bardzo dobrą. Miał najlepszą historię wypadków ze wszystkich boeingów, bo do tej pory zdarzył się tylko jeden wypadek z ofiarami śmiertelnymi wśród pasażerów, w ubiegłym roku. Przyczyną był błąd pilota.

Czym charakteryzuje się ten samolot? Czy jest przyjazny dla pilotów?

Zdecydowanie tak. Boeing stworzył tę dwusilnikową maszynę, niewiele mniejszą od 747 (Jumbo Jeta – przyp. red.), aby była jednak bardziej ekonomiczną. Lata na ogromnych dystansach i zabiera ponad 300 pasażerów. To był chyba pierwszy samolot, w którym instalowano tzw. glass cokpit, czyli zamiast dziesiątków zegarów i wskaźników trzy ekrany, które pokazują niemal wszystkie wskazania.

Według pana, tak zupełnie wstępnie, czy zawinił teraz człowiek, czy maszyna? Podobno ten kapitan miał problem z utrzymaniem kabiny w sterylności kokpitu.

Na pewno człowiek. Może np. w wyniku porwania, czy zamachu. Na 99 procent nie maszyna.

Co wskazuje na to, że to nie maszyna zawiodła?

Historia tego samolotu. Ani razu nie zawiódł.

Co może oznaczać zdementowana co prawda przez służby malezyjskie, informacja podana przez „Wall Street Journal”, że samolot po zniknięciu z radarów jeszcze przez kilka godzin leciał?

Być może po wyłączeniu wszelkiej komunikacji jakiś satelita lub inny obiekt zauważył obraz wydech gazów z silników. To dosyć duża energia i mogła zostać wykryta. Technicznie jest to możliwe.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: Malaysia Airlines - Wikipedia 1.2]

Słowa kluczowe:

katatsrofa lotnicza

,

Boening

Warto poczytać

 1. bielus 19.01.2017

  Bielan we "wSieci": Szaleńcza opozycja przegrała

  Wicemarszałek Senatu Adam Bielan w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi mówi o istocie konfliktu toczącego się w Sejmie i dalszych krokach rządu we wprowadzaniu dobrej zmiany.

 2. swit 19.01.2017

  Świetlik: Nie widzę, by co trzeci Polak wspierał protesty

  Wiktor Świetlik odniósł się "Super Expressie" do sondażu WP, według którego rzekomo 15 milionów Polaków chce, by opozycja kontynuowała protesty.

 3. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 4. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 5. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 6. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

 7. tajanipapSIEPA 18.01.2017

  Kuźmiuk: No i wybraliśmy chadeka na przewodniczącego PE

  Wygląda na to, że Donald Tusk padnie ofiarą swoich kolegów z PO i PSL w Parlamencie Europejskim, którzy poparli na stanowisko przewodniczącego przedstawiciela swojej frakcji z nadzieją, że uda się jednak ocalić stanowisko Donalda Tuska.

 8. Zrzut-ekranu-2017-01-18-o-095110 18.01.2017

  Szef MON: Komorowski realizował cele obcych służb

  "Było to widać po stosunku do sowieckich służb specjalnych, którymi na terenie Polski miał kierować, czy też objął pieczę nad realizacją tamtych planów".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook