Jedynie prawda jest ciekawa

Prof. Bartyzel o ataku na Morawskiego: Świadczy to o poziomie tego środowiska

17.05.2017

"Każdy uczony może mieć swój indywidualny pogląd na różne sprawy".

„Bez względu na to, co powiedział pan profesor Morawski w Oksfordzie, oczywiście każdy uczony może mieć swój indywidualny pogląd na różne sprawy” - mówi prof. Jacek Bartyzel w wywiadzie dla wPolityce.pl.

Naukowiec odnosi się do afery, którą opozycja wywołała wokół wypowiedzi prof. Lecha Morawskiego na Oxfordzie. Do awantury politycznej dołączyła się rada wydziału, na którym Morawski pracuje. Wydano oświadczenie potępiającego jego słowa.

„Prof. Morawski jest nie tylko naukowcem, ale i sędzią, co oznacza, że jest autonomiczny intelektualnie i nie można potępiać go za to, że wypowiada słowa, które są niezgodne z poglądami mainstreamu akademickiego, ideologicznego czy politycznego” - tłumaczył Bartyzel.

„Przygnębiające zdarzenie. Rada Wydziału zwołała nadzwyczajne posiedzenie i odcięła się od „niesłusznych” poglądów prof. Morawskiego. Uczyniła to jak za najlepszych czasów egzekutyw partyjnych. Potraktowała go w sposób wyjątkowo obraźliwy” - dodaje.

Bartyzel krytykuje też wciąganie do sprawy doktoranta prof. Morawskiego.

„Świadczy to o poziomie tego środowiska, które stosuje zasadę odpowiedzialności zbiorowej i zakłada, że prof. Morawski dopuścił się jakiejś niegodziwości” - stwierdził prof. Jacek Bartyzel.

Mly/wPolityce.pl

fot. [YouTube/Telewizja Trwam]
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook