Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Ancyparowicz: "Wynoszenie spraw zagranicę szkodzi gospodarce"

27.03.2016

Ekonomistka komentuje sytuację gospodarczą Polski.

"Polska „odbiła” się troszeczkę od dna, bo nasza gospodarka zawsze była taką gospodarką, która po wolniejszych przyrostach wracała jednak na ścieżkę wzrostu. Nadal jest to wzrost za niski w stosunku do tego, jaki powinien być. Tym niemniej rzeczywiście jest tak, że zarówno prognozy, jak i dane dotyczące rynku pracy wyraźnie wskazują na to, że wchodzimy w fazę powolnego ożywienia." - powiedziała prof. Grażyna Ancyparowicz.

"W mojej ocenie jednym z takich pozytywnych elementów, które mogą przyspieszyć wzrost gospodarczy, jest program 500+. W wielu prognozach spotyka się opinię, że wzrost popytu, jaki program ten powinien wywołać, może się okazać bardzo dodatni z punktu widzenia właśnie tych wszystkich oczekiwań co do rozwoju naszej gospodarki" - mówiła na antenie Radia Maryja prof. Grażyna Ancyparowicz.

Ekonomistka skomentowała  problem ewentualnej zmiany wieku emerytalnego.

"Z punktu widzenia gospodarki to jest naprawdę neutralne i proszę nie słuchać takich bredni (bo tam niektórzy opowiadają takie nonsensy, ale to są ludzie powiązani z rynkiem kapitałowym), że akurat skrócenie czy raczej przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego zrujnuje polskie finanse publiczne. Polskie finanse publiczne zostały zrujnowane reformą, która została przeprowadzona w roku 1997, a wdrożona od roku 1999" - powiedziała.

Zwróciła też uwagę na ekonomiczne skutki wynoszenia polskich spraw na zewnątrz.

"Atmosfera polityczna też może bardzo negatywnie wpływać na sytuację złotówki. Na razie złotówka jest mocna, ale może być różnie, jeżeli stan takich sporów politycznych będzie przenoszony na zewnątrz, dlatego że jednak z tego, co widzę to inwestorzy bardzo bacznie obserwują, co się dzieje w Polsce, jakie są nastroje" - powiedziała.

Zdaniem Ancyparowicz ważnym elementem dyskusji o Polsce jest kwestia podziałów społecznych i ekonomicznych.

"Jeśli popatrzymy na mapę Polski, na mapę bezrobocia, na mapę zróżnicowania poziomu życia, to rzeczywiście mieliśmy w Polsce takie bardzo wyraźne obszary, gdzie społeczeństwo polskie było podzielone i znaczna część tego społeczeństwa była wykluczona z pewnych osiągnięć, które powinny im być tak samo udostępnione, jak całej tej uprzywilejowanej reszcie, która mieszka w wielkich ośrodkach miejskich" - powiedziała.

mly

fot. [wPolityce.pl]

 

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook