Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Ancyparowicz: Kapitalizm kolesiów z PO-PSL

16.06.2015

Praca stała się w Polsce dobrem rzadkim i bardzo cennym.

Stefczyk.info: „Rzeczpospolita” podała, że w budżecie Kancelarii Prezydenta RP brakuje pieniędzy na odprawy dla urzędników, co oznacza zachowanie przez dotychczasowych pracowników kancelarii swoich funkcji. O czym to świadczy?

 

Prof. Grażyna Ancyparowicz (ekonomistka): Trudno mi się ustosunkować do tej tezy, bo nie czytałam artykułu, o którym Pan mówi. Jeśli jednak rzeczywiści zawiera on takie przesłanie – a nie jest to kolejna dziennikarska prowokacja mająca na celu podsycanie wojny polsko-polskiej – to mamy do czynienia z histerią bądź ignorancją. O co bowiem chodzi? Troszcząc się rzekomo o dobro prezydenta-elekta, równocześnie (między wierszami) zapowiada się czystki w Kancelarii Prezydenta., a tym samym niepotrzebnie podgrzewa atmosferę, zwiększa niepewność i napięcie wśród zatrudnionych tam pracowników. Tak więc, tezy pozornie krytyczne wobec odchodzącego prezydenta, de facto szkodzą prezydentowi-elektowi. Wraz Bronisławem Komorowskim odejdą jego ministrowie i doradcy, więc w jaki sposób mieliby sprawować swoje funkcje? A jeśli chodzi o wydatki na odprawy, to nie przesadzajmy. Najbliższych współpracowników ustępującego prezydenta nie ma zbyt wielu, odprawy dla nich (choć mogą się wydawać wysokie) z pewnością nie zrujnują naszego budżetu, toteż nie było potrzeby, aby tę pozycję aż tak szczegółowo ujmować w ustawie budżetowej. Druga kadencja Bronisława Komorowskiego jeszcze niedawno wydawała się – jako powiada klasyk – „oczywistą oczywistością”. W budżecie samej Kancelarii środki na ten cel niewątpliwie się znajdą.

 

Pojawiają się informacje, że urzędnicy Kancelarii Prezydenta przechodzą z innych form zatrudnienia na umowy o pracę. Czy taki zabieg krępuje ręce nowemu prezydentowi i jego współpracownikom, którzy chcieliby zmienić swoje otoczenie w Pałacu Prezydenckim?

 

To bardzo dobrze, że likwiduje się umowy śmieciowe. Mówiąc serio - umowę o pracę, jeśli pracownik ma staż w danym zakładzie pracy nie przekraczający trzech lat można rozwiązać w ciągu miesiąca, podając jakikolwiek (nawet błahy) powód. Trochę trudniej o rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem posiadającym status mianowanego pracownika służby cywilnej. Czy stabilizacja kadry wykonawczej w Kancelarii Prezydenta rzeczywiście „krępuje ręce” nowej ekipie? Nie sądzę. Praca stała się w Polsce dobrem rzadkim i bardzo cennym, ale tym bardziej nie wolno nią kupczyć. Crony capitalism (kapitalizm kolesiów) to domena odchodzącej w niesławie koalicji PO-PSL. Jednak nie sądzę, aby prezydent-elekt zamierzał zwalniać ludzi zatrudnionych na stanowiskach wykonawczych i technicznych w jego Kancelarii, tylko po to, żeby zrobić miejsce dla swoich protegowanych. Podważałoby to jego wiarygodność. Nie straszmy zatem szeregowych pracowników Kancelarii Prezydenta zwolnieniami grupowymi, do których – głęboko wierzę – nigdy nie dojdzie.

 

Czy zachowanie Bronisława Komorowskiego należy uznać za przejaw niewydolności państwa czy może raczej celowego działania obliczonego na utrudnienie startu swojemu następcy?

 

Ani jedno, ani drugie. Słabość naszego państwa przejawia się na wielu płaszczyznach i ma znacznie poważniejsze przejawy niż manipulowanie personalną obsadą drugorzędnych posad w Kancelarii Prezydenta. Jest oczywiste, że wraz z prezydentem-elektem przyjdą jego najbliżsi współpracownicy, a tym samym zmieni się ścisłe kierownictwo całej Kancelarii. Inaczej mielibyśmy do czynienia z Koniem Trojańskim. A pozostali urzędnicy zatrudnieni na stanowiskach wykonawczych? A pracownicy techniczni? Ci zazwyczaj szybko dostosowują się do oczekiwań swoich bezpośrednich przełożonych i starają się zasłużyć na ich zaufanie i uznanie. Najwyższy już czas, aby odejść od praktyki, gdy wraz ze zmianą kierownictwa, wyrzuca się z pracy tylu pracowników zatrudnionych przez poprzednika, ilu się tylko da.

 

Rozmawiał Aleksander Majewski

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook