Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Ancyparowicz: Bogaci przedsiębiorcy powinni płacić więcej

02.10.2016

Ancyparowicz komentuje pomysły gospodarcze rządu PiS.

„To rozwiązanie bardzo ryzykowne. Jeśli się jednak powiedzie – czemu wszyscy powinniśmy kibicować – to będziemy mieli ogromny sukces. Osoba, która ma wizję i zaprezentowała ją w swoim programie, będzie odpowiedzialna za jego realizację i otrzyma środki na jego realizację” – mówi prof. Grażyna Ancyparowicz w programie „Polski punkt widzenia” na antenie Telewizji Trwam, komentując pomysł połączenia personalnego Ministerstwa Rozwoju i Ministerstwa Rolnictwa.


„Z drugiej strony jednak, Ministerstwo Finansów to gigantyczne ministerstwo, gdzie prowadzi się księgowość całego państwa. To główny księgowy państwa i trudno jest pogodzić taką funkcję z rolą prezesa. A wydaje mi się, że osoba, która będzie realizowała bardzo daleko idący program zmiany polskiej gospodarki, jednocześnie będzie napotykać na problemy, z którymi boryka się główny księgowy. Miejmy nadzieję, że to rozwiązanie okaże się skutecznie” – powiedziała.

Prof. Ancyparowicz zwróciła uwagę na niedoskonałości planu ministra Morawieckiego.

„Uważam, że w tym planie niedocenione zostały instrumenty, które by służyły pozyskiwaniu dochodów ze źródeł niepodatkowych. Trzeba by się zastanowić nad tym jak budżet państwa mógłby odzyskać dywidendę z tytułu władztwa nad polskimi przedsiębiorstwami. Kiedyś dywidendy stanowiły znaczny zastrzyk dla budżetu i z tym mamy największy problem” – powiedziała.

Ancyparowicz jest zwolenniczką podatku progresywnego.

„To, że ludzie, którzy zarabiają więcej, czy też przedsiębiorstwa, które mają wyższe zyski, będą od pewnego poziomu płaciły wyższą daninę na rzecz państwa, uważam za naturalne” - twierdzi.

„Uważam, że słuszną i sprawiedliwą rzeczą jest podniesienie tej górnej granicy. Ci, którzy mają naprawdę wysokie dochody, w sytuacji gdy państwu brakuje środków na realizacje ważnych projektów społecznych, powinni partycypować w większym niż dotychczas stopniu” – dodaje.

Ekonomistka mówiła również o innowacyjności i ustawach, które miałyby ułatwić życie przedsiębiorcom.

„Jeżeli te ustawy zniosą wiele przepisów krępujących przedsiębiorców, to same te przedsiębiorstwa będą innowacyjne. Innowacyjność polega na tym, że mamy dobrze wyposażone i nowoczesne zakłady, gdzie mamy wysoką wydajność pracy i nasze produkty będą konkurencyjne. Kwestią kluczową jest to, że odchodzimy od polityki niskich kosztów pracy. Jeżeli koszty pracy będą wyższe, to przedsiębiorcy będą zmuszenia do tego, by instalować nowe linie technologiczne” – powiedział.


Mly/YouTube


fot. [YouTube]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook