Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. A. Nowak: PiS powinien zacząć wyciągać konsekwencje

29.08.2016

"Gwarancją bezpieczeństwa dla obecnego rządu i szansą na przyszłość dla całej Polski jest wyciągnięcie pełnych, karnych konsekwencji wobec wszystkich, którzy dla celów prywatnych nadużywali stanowisk czy to w samorządach, czy administracji państwowej" - podkreśla w rozmowie z tygodnikiem "Do Rzeczy" prof. Andrzej Nowak, historyk, członek Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie Andrzeju Dudzie.

Historyk podkreślił, że warto zastanowić się nad tym, jak powinna być realizowana polska polityka historyczna.

„Każda dobra zmiana może przestać być dobra, kiedy zabraknie w niej pewnych hamulców, autorefleksji, zastanowienia się nad tym, czy wraz z dążeniem do przeciwstawienia się wszystkiemu, co było wcześniej, co zostawiają nam w spadku bezpośredni poprzednicy, nie gubimy czegoś ważnego” - mówi prof. Nowak.

Dodał, że obywatele mają prawo do oceny wspólnej historii z różnych punktów widzenia.

„Niedobra byłaby sytuacja, w której państwo w każdej sferze chciałoby jeden uprzywilejowany sposób widzenia naszej przeszłości. To właśnie byłoby sprzeczne z polską tradycją, z tradycją wolnościową, zdecentralizowaną, a nie centralnie sterowaną, autorytarną” - uważa historyk.

Prof. Nowak nie widzi - jak na razie - uzasadnionych powodów do krytyki obecnego rządu. Zauważa jednak rosnące oczekiwanie społeczeństwa na realizację programu Prawa i Sprawiedliwości.

„Żadna partia nie zrealizuje obietnic wyborczych w ciągu roku. Na ambitne cele, jakie PiS sobie postawił, potrzeba być może nie jednej, ale dwóch kadencji - czego bardzo serdecznie Polsce życzę. Właśnie dlatego jednak warto by władze partii rządzącej zwróciły baczną uwagę na pierwsze głosy krytyki czy pewnego zaniepokojenia dobiegające nie z „salonów arystokracji postpeerelowskiej”, ale ze strony ludzi, którzy głosowali na Prawo i Sprawiedliwość” - podkreśla.

Dodał, że absurdem jest mówienie, że PiS traci legitymację do sprawowania władzy w momencie, kiedy nie minęło jeszcze 12 miesięcy od wyborów.

„Najważniejszy będzie drugi rok rządów. Albo w przyszłym roku PiS udowodni, że próbuje te obietnice efektywnie zrealizować, albo okaże swoją bezradność. Jeżeli tak się stanie, jeżeli rząd PiS będzie przyjmował taktykę wymijania oczekiwań społecznych rozbudzonych swoim zwycięstwem, to po drugim roku może zacząć odczuwać trwałą tendencję spadkową w sondażach” - podkreśla historyk.

Odniósł się również do kwestii ataków na Polskę ze strony Komisji Weneckiej i Komisji Europejskiej. Stwierdził, że nie można ich lekceważyć, ale mają one znaczenie drugorzędne.

„Najważniejsze jest to, jak odbierają te rząd Polacy tu w kraju, a nie, jak opisują go dziennikarze w Niemczech, Waszyngtonie czy w Nowym Jorku” - mówi w rozmowie z „Do Rzeczy” prof. Nowak.

Prof. Nowak zwrócił też uwagę na to, ze w Polsce mamy do czynienia z sytuacją, gdy przedstawiciele partii, która straciła władzę na szczeblu centralnym, nadal dominują w najbogatszych samorządach, mając wciąż skuteczną osłonę w prywatnych wielkich mediach.

„Oni właśnie, obawiając się rozliczeń prawnych za nieprawidłowości w zarządzaniu pieniędzmi publicznymi, próbują teraz kreować „oburzenie społeczne” przeciwko rzekomemu autorytaryzmowi PiS. W tej sytuacji gwarancją bezpieczeństwa dla obecnego rządu i szansą na przyszłość dla całej Polski jest wyciągnięcie pełnych, karnych konsekwencji wobec wszystkich, którzy dla celów prywatnych nadużywali stanowisk czy to w samorządach, czy administracji państwowej - stwierdził historyk.

Zaznaczył, że trzeba wreszcie wziąć się za „nietykalnych”.

„Pokazać, że ludzie, którzy mają dzisiaj usta pełne frazesów o wolności, po prostu okazują się często pospolitymi złodziejami”

Historyk odniósł się też do sytuacji mediów publicznych. Powiedział, że widać zmianę, ale trzeba definitywnie odciąć się od modelu „Kraśko-Tadla”.

„To, co mam do zarzucenia programom informacyjnym to zjawisko, które nazywam pornografią emocjonalną, wciąż uprawianą w głównych programach informacyjnych w poszukiwaniu oglądalności. Dobrze, że informacje polityczne są ostre, źle, że obok nich, a często zamiast nich dzienniki TVP wypełniają opowieści o indywidualnych patologiach o ludzkich nieszczęściach,brukowe „wyciskacze łez”. To nie są tematy do głównego wydania programu informacyjnego! - zaznacza.

Zapytany o nagły skręt Grzegorza Schetyny na prawo odpowiedział, że była to przemyślana decyzja oparta na obserwacjach europejskiego społeczeństwa.

„Nie ma dobrej pogody politycznej dla „uśmiechów” w kierunku skrajnej lewicy, jakie były obecne w PO (…). Pytanie jest jednak inne: Czy Po będzie wiarygodna w roli alternatywnego wobec PiS prawicowego bloku politycznego? Z tą wiarygodnością PO będzie miała chyba spory problem. Nie sądzę, żeby udało mu się tak zwrot polityczny w PO przeprowadzić” -  dodaje prof. Andrzej Nowak.

wkt/Do Rzeczy

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook