Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. A. Nowak: PiS powinien zacząć wyciągać konsekwencje

29.08.2016

"Gwarancją bezpieczeństwa dla obecnego rządu i szansą na przyszłość dla całej Polski jest wyciągnięcie pełnych, karnych konsekwencji wobec wszystkich, którzy dla celów prywatnych nadużywali stanowisk czy to w samorządach, czy administracji państwowej" - podkreśla w rozmowie z tygodnikiem "Do Rzeczy" prof. Andrzej Nowak, historyk, członek Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie Andrzeju Dudzie.

Historyk podkreślił, że warto zastanowić się nad tym, jak powinna być realizowana polska polityka historyczna.

„Każda dobra zmiana może przestać być dobra, kiedy zabraknie w niej pewnych hamulców, autorefleksji, zastanowienia się nad tym, czy wraz z dążeniem do przeciwstawienia się wszystkiemu, co było wcześniej, co zostawiają nam w spadku bezpośredni poprzednicy, nie gubimy czegoś ważnego” - mówi prof. Nowak.

Dodał, że obywatele mają prawo do oceny wspólnej historii z różnych punktów widzenia.

„Niedobra byłaby sytuacja, w której państwo w każdej sferze chciałoby jeden uprzywilejowany sposób widzenia naszej przeszłości. To właśnie byłoby sprzeczne z polską tradycją, z tradycją wolnościową, zdecentralizowaną, a nie centralnie sterowaną, autorytarną” - uważa historyk.

Prof. Nowak nie widzi - jak na razie - uzasadnionych powodów do krytyki obecnego rządu. Zauważa jednak rosnące oczekiwanie społeczeństwa na realizację programu Prawa i Sprawiedliwości.

„Żadna partia nie zrealizuje obietnic wyborczych w ciągu roku. Na ambitne cele, jakie PiS sobie postawił, potrzeba być może nie jednej, ale dwóch kadencji - czego bardzo serdecznie Polsce życzę. Właśnie dlatego jednak warto by władze partii rządzącej zwróciły baczną uwagę na pierwsze głosy krytyki czy pewnego zaniepokojenia dobiegające nie z „salonów arystokracji postpeerelowskiej”, ale ze strony ludzi, którzy głosowali na Prawo i Sprawiedliwość” - podkreśla.

Dodał, że absurdem jest mówienie, że PiS traci legitymację do sprawowania władzy w momencie, kiedy nie minęło jeszcze 12 miesięcy od wyborów.

„Najważniejszy będzie drugi rok rządów. Albo w przyszłym roku PiS udowodni, że próbuje te obietnice efektywnie zrealizować, albo okaże swoją bezradność. Jeżeli tak się stanie, jeżeli rząd PiS będzie przyjmował taktykę wymijania oczekiwań społecznych rozbudzonych swoim zwycięstwem, to po drugim roku może zacząć odczuwać trwałą tendencję spadkową w sondażach” - podkreśla historyk.

Odniósł się również do kwestii ataków na Polskę ze strony Komisji Weneckiej i Komisji Europejskiej. Stwierdził, że nie można ich lekceważyć, ale mają one znaczenie drugorzędne.

„Najważniejsze jest to, jak odbierają te rząd Polacy tu w kraju, a nie, jak opisują go dziennikarze w Niemczech, Waszyngtonie czy w Nowym Jorku” - mówi w rozmowie z „Do Rzeczy” prof. Nowak.

Prof. Nowak zwrócił też uwagę na to, ze w Polsce mamy do czynienia z sytuacją, gdy przedstawiciele partii, która straciła władzę na szczeblu centralnym, nadal dominują w najbogatszych samorządach, mając wciąż skuteczną osłonę w prywatnych wielkich mediach.

„Oni właśnie, obawiając się rozliczeń prawnych za nieprawidłowości w zarządzaniu pieniędzmi publicznymi, próbują teraz kreować „oburzenie społeczne” przeciwko rzekomemu autorytaryzmowi PiS. W tej sytuacji gwarancją bezpieczeństwa dla obecnego rządu i szansą na przyszłość dla całej Polski jest wyciągnięcie pełnych, karnych konsekwencji wobec wszystkich, którzy dla celów prywatnych nadużywali stanowisk czy to w samorządach, czy administracji państwowej - stwierdził historyk.

Zaznaczył, że trzeba wreszcie wziąć się za „nietykalnych”.

„Pokazać, że ludzie, którzy mają dzisiaj usta pełne frazesów o wolności, po prostu okazują się często pospolitymi złodziejami”

Historyk odniósł się też do sytuacji mediów publicznych. Powiedział, że widać zmianę, ale trzeba definitywnie odciąć się od modelu „Kraśko-Tadla”.

„To, co mam do zarzucenia programom informacyjnym to zjawisko, które nazywam pornografią emocjonalną, wciąż uprawianą w głównych programach informacyjnych w poszukiwaniu oglądalności. Dobrze, że informacje polityczne są ostre, źle, że obok nich, a często zamiast nich dzienniki TVP wypełniają opowieści o indywidualnych patologiach o ludzkich nieszczęściach,brukowe „wyciskacze łez”. To nie są tematy do głównego wydania programu informacyjnego! - zaznacza.

Zapytany o nagły skręt Grzegorza Schetyny na prawo odpowiedział, że była to przemyślana decyzja oparta na obserwacjach europejskiego społeczeństwa.

„Nie ma dobrej pogody politycznej dla „uśmiechów” w kierunku skrajnej lewicy, jakie były obecne w PO (…). Pytanie jest jednak inne: Czy Po będzie wiarygodna w roli alternatywnego wobec PiS prawicowego bloku politycznego? Z tą wiarygodnością PO będzie miała chyba spory problem. Nie sądzę, żeby udało mu się tak zwrot polityczny w PO przeprowadzić” -  dodaje prof. Andrzej Nowak.

wkt/Do Rzeczy

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook