Jedynie prawda jest ciekawa


Proces "Starucha" to walka o dobre imię prokuratury

10.07.2013

Każdy wyrok w tej sprawie będzie skazą dla prokuratury - mówi w rozmowie ze Stefczyk.info mec. Krzysztof Wąsowski, adwokat Piotra Staruchowicza.

Stefczyk.info: Panie mecenasie, ruszył proces Piotra Staruchowicza. Czy na pierwszej rozprawie doszło do jakiegoś przełomu?

Mec. Krzysztof Wąsowski: Do przełomu nie doszło i chyba dojść po prostu nie mogło, bo mieliśmy do czynienia z przesłuchaniem kilku świadków w tej sprawie, którzy byli wezwani przez prokuraturę i którzy mieli potwierdzić bądź uwiarygodnić wersję „Haniora”, czyli świadka koronnego. To na jego zeznaniach opierają się całe zarzuty prokuratury. Jednak żaden z wezwanych wczoraj świadków nie potwierdził wersji „Haniora”, a człowiek, który miał być jego prawą ręką w tej sprawie, czyli tzw. mały świadek koronny, zeznał, że nie zna Starucha, nigdy go nie widział na oczy, a jedyne o czym wie, to fakt, że „Hanior” sprzedawał narkotyki na stacji benzynowej na Gocławiu. Ciężko zatem na podstawie takich zeznań skazać Staruchowicza i uznać za winnego.

Jedynym wydarzeniem, które można nazwać małym przełomem to cofnięcie Staruchowi zakazu wyjeżdżania za granicę, co zresztą odbyło się przy olbrzymim sprzeciwie prokuratury, która uważała, że „Staruch” ucieknie za granicę, a już na pewno dokona tam jakichś burd i awantur.


O tych burdach i awanturach mówiła też dzisiaj policja, rozmawiając z wojewodą  przy okazji dyskusji nad nowym sezonem w Ekstraklasie. Ale wróćmy do procesu. Mówił pan o zeznaniach świadków, a kiedy przed sądem stanie „Hanior”?

„Hanior” ma zeznawać jesienią, aczkolwiek jego zeznania można przeczytać w aktach prokuratury i nie spodziewam się, by coś w nich zmienił. Jego wersja wydarzeń to po prostu bajka, której nikt nie może potwierdzić.


A pana przeczucia co do ostatecznego wyroku? Kiedy można spodziewać się ostatecznej decyzji i jakiej?„Staruch” przesiedział jednak ładnych parę miesięcy w areszcie – nie obawia się pan, że prokuratura zrobi wszystko, by ewentualny wyrok zaliczał ten areszt na poczet kary?

Mam nadzieję, że wyrok w tej sprawie zapadnie do końca tego roku. Sprawa ruszyła nieco szybciej, zostało jeszcze dwóch świadków, następnie przesłuchanie „Haniora”, a później sąd będzie musiał podjąć decyzję. Nie jestem jednak sobie w stanie wyobrazić, by sąd zdecydował się uznać Staruchowicza za winnego. Z drugiej zaś strony rozumiem, że to sprawa to walka prokuratury o swoje dobre imię, nie ukrywam, że śledczy będą chcieli zrobić wszystko, by nie okazało się, że swoimi decyzjami po prostu się skompromitowali.

Każdy wyrok w tej sprawie będzie skazą dla prokuratury. Z jednej strony w przypadku uniewinnienia odpowiedzieć – przynajmniej moralnie – powinien odpowiedzieć prokurator, który stawiał tak absurdalne zarzuty i sędzia, który w nieskończoność przedłużał areszt. Z drugiej strony, gdyby Starucha uznano za winnego przy tak żenująco słabych dowodach, byłoby to po prostu skandalem.

 

Ewentualny wyrok uniewinniający otworzy furtkę do ubiegania się o odszkodowanie.

Tak, z tym, że nie mam złudzeń i przesadnych nadziei co do ewentualnego odszkodowania za niesłuszny areszt. Polska pod tym względem to nie Stany Zjednoczone. Sam jestem ciekaw, jak zostałby oceniony, a raczej „wyceniony” okres pobytu Starucha w areszcie. Na razie to jednak gdybanie, poczekajmy do końca procesu.


Dziękuję za rozmowę.

not. svit

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook