Jedynie prawda jest ciekawa


Proces "Starucha" to walka o dobre imię prokuratury

10.07.2013

Każdy wyrok w tej sprawie będzie skazą dla prokuratury - mówi w rozmowie ze Stefczyk.info mec. Krzysztof Wąsowski, adwokat Piotra Staruchowicza.

Stefczyk.info: Panie mecenasie, ruszył proces Piotra Staruchowicza. Czy na pierwszej rozprawie doszło do jakiegoś przełomu?

Mec. Krzysztof Wąsowski: Do przełomu nie doszło i chyba dojść po prostu nie mogło, bo mieliśmy do czynienia z przesłuchaniem kilku świadków w tej sprawie, którzy byli wezwani przez prokuraturę i którzy mieli potwierdzić bądź uwiarygodnić wersję „Haniora”, czyli świadka koronnego. To na jego zeznaniach opierają się całe zarzuty prokuratury. Jednak żaden z wezwanych wczoraj świadków nie potwierdził wersji „Haniora”, a człowiek, który miał być jego prawą ręką w tej sprawie, czyli tzw. mały świadek koronny, zeznał, że nie zna Starucha, nigdy go nie widział na oczy, a jedyne o czym wie, to fakt, że „Hanior” sprzedawał narkotyki na stacji benzynowej na Gocławiu. Ciężko zatem na podstawie takich zeznań skazać Staruchowicza i uznać za winnego.

Jedynym wydarzeniem, które można nazwać małym przełomem to cofnięcie Staruchowi zakazu wyjeżdżania za granicę, co zresztą odbyło się przy olbrzymim sprzeciwie prokuratury, która uważała, że „Staruch” ucieknie za granicę, a już na pewno dokona tam jakichś burd i awantur.


O tych burdach i awanturach mówiła też dzisiaj policja, rozmawiając z wojewodą  przy okazji dyskusji nad nowym sezonem w Ekstraklasie. Ale wróćmy do procesu. Mówił pan o zeznaniach świadków, a kiedy przed sądem stanie „Hanior”?

„Hanior” ma zeznawać jesienią, aczkolwiek jego zeznania można przeczytać w aktach prokuratury i nie spodziewam się, by coś w nich zmienił. Jego wersja wydarzeń to po prostu bajka, której nikt nie może potwierdzić.


A pana przeczucia co do ostatecznego wyroku? Kiedy można spodziewać się ostatecznej decyzji i jakiej?„Staruch” przesiedział jednak ładnych parę miesięcy w areszcie – nie obawia się pan, że prokuratura zrobi wszystko, by ewentualny wyrok zaliczał ten areszt na poczet kary?

Mam nadzieję, że wyrok w tej sprawie zapadnie do końca tego roku. Sprawa ruszyła nieco szybciej, zostało jeszcze dwóch świadków, następnie przesłuchanie „Haniora”, a później sąd będzie musiał podjąć decyzję. Nie jestem jednak sobie w stanie wyobrazić, by sąd zdecydował się uznać Staruchowicza za winnego. Z drugiej zaś strony rozumiem, że to sprawa to walka prokuratury o swoje dobre imię, nie ukrywam, że śledczy będą chcieli zrobić wszystko, by nie okazało się, że swoimi decyzjami po prostu się skompromitowali.

Każdy wyrok w tej sprawie będzie skazą dla prokuratury. Z jednej strony w przypadku uniewinnienia odpowiedzieć – przynajmniej moralnie – powinien odpowiedzieć prokurator, który stawiał tak absurdalne zarzuty i sędzia, który w nieskończoność przedłużał areszt. Z drugiej strony, gdyby Starucha uznano za winnego przy tak żenująco słabych dowodach, byłoby to po prostu skandalem.

 

Ewentualny wyrok uniewinniający otworzy furtkę do ubiegania się o odszkodowanie.

Tak, z tym, że nie mam złudzeń i przesadnych nadziei co do ewentualnego odszkodowania za niesłuszny areszt. Polska pod tym względem to nie Stany Zjednoczone. Sam jestem ciekaw, jak zostałby oceniony, a raczej „wyceniony” okres pobytu Starucha w areszcie. Na razie to jednak gdybanie, poczekajmy do końca procesu.


Dziękuję za rozmowę.

not. svit

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook