Jedynie prawda jest ciekawa


Primaaprilisowa walka rządu Tuska z korupcją

01.04.2014

"Trudno uwierzyć w tę przemianę równie ciężko, co w antyrosyjskie marszczenie brwi szefa rządu" - pisze Marcin Fijołek.

Na pierwszokwietniowym posiedzeniu rządu gabinet Donalda Tuska ma zająć się projektem Ministrów w sprawie „Rządowego Programu Przeciwdziałania Korupcji na lata 2014 – 2019”. Program wyznacza 20 zadań dla administracji. "W tym roku na realizację programu jest przeznaczony 1 mln zł. Łącznie we wszystkich latach planowane jest 11 mln zł" mówił "Rzeczpospolitej" kilka tygodni temu Paweł Majcher, rzecznik MSW.

Poniewczasie. Siedem lat po przejęciu sterów władzy Platforma Obywatelska bierze się za walkę z korupcją - a przecież zapowiedzi były mocne i ostre już w 2007 roku. Nie kto inny jak Julia Pitera - która zapisała się w historii tropieniem afery dorszowej - przygotowywała przecież specjalne antykorupcyjne prawo. I nawet go przygotowała, projekt przeszedł resortowe konsultacje i... wyleciał w powietrze. Duet Jacek Cichocki - Michał Deskur odrzucił również strategię antyterrorystyczną państwa. Obaj Panowie awansowali do KPRM.

Tropieniem korupcji zajmowały się tylko służby specjalne, z CBA na czele. Choć - trzeba dodać - Biuro obcięte o głowę Mariusza Kamińskiego, którego szef rządu, na granicy łamania prawa, pozbawił stanowiska. Afera hazardowa, a także infoafera (określona mianem "największej w historii III RP") to tylko najbardziej transparentne przykłady tego, jak w rządzie Tuska traktuje się korupcję. Mniejszych afer i aferek było bez liku - kupowanie głosów w Platformie, dolnośląskie taśmy, nagrania w sprawie Marka Sawickiego, układy i układziki w rządowych agencjach, w których królują ludzie z koalicyjnego PSL. Sawicki został nawet wyrzucony za aferę - po wszystkim jednak wrócił. Jakby nigdy nic. Jakby społeczeństwo cierpiało na chroniczny zanik pamięci. 

Przykłady można mnożyć.

O korupcyjnym problemie III RP i systemu Tuska alarmowały specjalistyczne organizacje, przestrzegali eksperci. Prof. Andrzej Zybertowicz tłumaczył, że odpowiedzialność za taki stan rzeczy spada bezpośrednio na Donalda Tuska. "Premier wysłał sygnał do wszystkich szczebli władzy, od góry do dołu: teraz już można, nie będziemy przyglądali się, w jaki sposób korzystacie z owoców władzy" - przekonywał socjolog na łamach "Faktu". 

Dziś, 1 kwietnia, rząd Tuska ogłasza, że jednak będzie walczył z korupcją. Doprawdy, trudno uwierzyć w tę przemianę równie ciężko, co w antyrosyjskie marszczenie brwi szefa rządu. Polacy nie są pozbawieni pamięci. Przynajmniej nie wszyscy.

Wszystko wskazuje więc na to, że pomysły i obietnice rządu okażą się kolejnym, średnio udanym, primaaprilisowym żartem. Smutne to, ale, niestety, prawdziwe.

Marcin Fijołek

[Fot. premier.gov.pl]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku. 

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook