Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent złożył hołd środowisku „GW”

15.11.2012

Prezydent Bronisław Komorowski wręczył odznaczenia państwowe przedstawicielom amerykańskich fundacji w Polsce. Wśród uhonorowanych znalazł się George Soros, kontrowersyjny lewicowy finansista amerykański węgiersko-żydowskiego pochodzenia, fundator Instytutu Społeczeństwa Otwartego oraz fundacji w wielu krajach, m.in. Fundacji Batorego w Polsce.

George Soros, jako jedyny w ośmioosobowym gronie otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, drugie najwyższe odznaczenie państwowe przyznawane obcokrajowcom.

W czasie uroczystości prezydent powiedział:

- Gratuluję i serdecznie dziękuję wszystkim amerykańskim przyjaciołom, to naprawdę bardzo dobrze mieć przyjaciół. Zgodnie ze starym polskim powiedzeniem: prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie - kiedy jest trudno, źle, taką rolę przyjaciół Polski, demokracji, niepodległości, wolności i polskich szans na lepsze życie pełniły fundacje amerykańskie. I pełniły ją w tym czasie najtrudniejszym, kiedy tylko mogliśmy marzyć o wolności i musieliśmy o nią walczyć, kiedy ważyły się szanse na to, czy potrafimy mądrze spożytkować odzyskaną wolności i demokrację.

Soros dorobił się fortuny na spekulacjach giełdowych i walutowych. W 1997 r. rząd Malezji oskarżał go o spowodowanie załamania waluty tego kraju. Na brytyjskim funcie zarobił ok. miliarda dolarów. Pięć lat wcześniej grając na zniżkę funta szterlinga, przez co Bank Anglii musiał wycofać walutę z Mechanizmu Kursów Walutowych.

Dziś jest znany głównie ze wspierania lewicowych organizacji. W Polsce dzięki jego pieniądzom powstała Fundacja Batorego, finansująca m.in. federację na Recz Kobiet i Planowania Rodziny, Ligę Kobiet Polskich czy OŚKę. Soros wspiera również Krytykę Polityczną.

Krzysztof Bosak, wiceszef Centrum Analiz Fundacji Republikańskiej komentując dla Stefczyk.info odznaczenie Sorosa stwierdził, że "trudno postawić mu zarzut z powodu finansowania organizacji demokratyczno-liberalno-lewicowych". - Wszak mieści się to w ramach szeroko pojętej dobroczynności czy ideologicznego lobbingu. Choć z mojej perspektywy ideowej trudno pozytywnie oceniać działalność miliardera – dodaje Bosak.

Zaznacza jednak, że przyznanie Sorosowi Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Zasługi jest przesadą:

- Wydaje mi się, że honorowanie przez prezydenta Rzeczypospolitej najwyższymi odznaczeniami powinno być zarezerwowane dla osób, które w jakiś szczególny sposób przyczyniają się do umocnienia naszej kultury i państwowości, a nie przemiany jej na modłę lewicowo-liberalną.

I wskazuje:

- Dziwi, że prezydent, który uważa się za konserwatystę, czy może chcący uchodzić za umiarkowanego konserwatystę honoruje akurat osobę, która słynie ze wspierania inicjatyw zupełnie niekonserwatywnych. Z drugiej strony alians Bronisława Komorowskiego ze środowiskiem „Gazety Wyborczej” w pełni to wyjaśnia. Można więc to odznaczeni traktować w kategoriach pewnego hołdu złożonego „Wyborczej” – kończy Bosak.

Poza Sorosem, prezydent przyznał odznaczenia m.in. Aryehowi Neierze, szefowi Instytytu Społeczeństwa Otwartego, a także reprezentantom innych organizacji lobbystyczno-filantropijnych.

ruk

[Fot. PAP / Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook