Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent złożył hołd środowisku „GW”

15.11.2012

Prezydent Bronisław Komorowski wręczył odznaczenia państwowe przedstawicielom amerykańskich fundacji w Polsce. Wśród uhonorowanych znalazł się George Soros, kontrowersyjny lewicowy finansista amerykański węgiersko-żydowskiego pochodzenia, fundator Instytutu Społeczeństwa Otwartego oraz fundacji w wielu krajach, m.in. Fundacji Batorego w Polsce.

George Soros, jako jedyny w ośmioosobowym gronie otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, drugie najwyższe odznaczenie państwowe przyznawane obcokrajowcom.

W czasie uroczystości prezydent powiedział:

- Gratuluję i serdecznie dziękuję wszystkim amerykańskim przyjaciołom, to naprawdę bardzo dobrze mieć przyjaciół. Zgodnie ze starym polskim powiedzeniem: prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie - kiedy jest trudno, źle, taką rolę przyjaciół Polski, demokracji, niepodległości, wolności i polskich szans na lepsze życie pełniły fundacje amerykańskie. I pełniły ją w tym czasie najtrudniejszym, kiedy tylko mogliśmy marzyć o wolności i musieliśmy o nią walczyć, kiedy ważyły się szanse na to, czy potrafimy mądrze spożytkować odzyskaną wolności i demokrację.

Soros dorobił się fortuny na spekulacjach giełdowych i walutowych. W 1997 r. rząd Malezji oskarżał go o spowodowanie załamania waluty tego kraju. Na brytyjskim funcie zarobił ok. miliarda dolarów. Pięć lat wcześniej grając na zniżkę funta szterlinga, przez co Bank Anglii musiał wycofać walutę z Mechanizmu Kursów Walutowych.

Dziś jest znany głównie ze wspierania lewicowych organizacji. W Polsce dzięki jego pieniądzom powstała Fundacja Batorego, finansująca m.in. federację na Recz Kobiet i Planowania Rodziny, Ligę Kobiet Polskich czy OŚKę. Soros wspiera również Krytykę Polityczną.

Krzysztof Bosak, wiceszef Centrum Analiz Fundacji Republikańskiej komentując dla Stefczyk.info odznaczenie Sorosa stwierdził, że "trudno postawić mu zarzut z powodu finansowania organizacji demokratyczno-liberalno-lewicowych". - Wszak mieści się to w ramach szeroko pojętej dobroczynności czy ideologicznego lobbingu. Choć z mojej perspektywy ideowej trudno pozytywnie oceniać działalność miliardera – dodaje Bosak.

Zaznacza jednak, że przyznanie Sorosowi Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Zasługi jest przesadą:

- Wydaje mi się, że honorowanie przez prezydenta Rzeczypospolitej najwyższymi odznaczeniami powinno być zarezerwowane dla osób, które w jakiś szczególny sposób przyczyniają się do umocnienia naszej kultury i państwowości, a nie przemiany jej na modłę lewicowo-liberalną.

I wskazuje:

- Dziwi, że prezydent, który uważa się za konserwatystę, czy może chcący uchodzić za umiarkowanego konserwatystę honoruje akurat osobę, która słynie ze wspierania inicjatyw zupełnie niekonserwatywnych. Z drugiej strony alians Bronisława Komorowskiego ze środowiskiem „Gazety Wyborczej” w pełni to wyjaśnia. Można więc to odznaczeni traktować w kategoriach pewnego hołdu złożonego „Wyborczej” – kończy Bosak.

Poza Sorosem, prezydent przyznał odznaczenia m.in. Aryehowi Neierze, szefowi Instytytu Społeczeństwa Otwartego, a także reprezentantom innych organizacji lobbystyczno-filantropijnych.

ruk

[Fot. PAP / Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook