Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent Stalowej Woli: Wyborcy stali się odporni na medialną propagandę

06.06.2015

„Myślę, że kampania prezydencka obudziła w ludziach nadzieję, że zmiany w kraju są możliwe, że one nastąpią. Ludzie w te zmiany po prostu uwierzyli” – mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” prezydent Stalowej Woli, Lucjusz Nadbereżny.

Nadbereżny podkreśla, że obecnie wyborcy oczekują osobistego spotkania z kandydatami, a nie promowania się jedynie w mediach

„Trzeba mieć odwagę stanąć przed ludźmi i odpowiadać na ich trudne pytania. Taka kampania, gdy spotykamy się z mieszkańcami, to również lekcja pokory, nauka, żeby zbyt wysoko nie podnosić głowy. Podczas spotkań z mieszkańcami zderzamy się bowiem z problemami, które nie są obecne w mediach. I widzimy, że ludzie żyją zupełnie innymi sprawami, niż jest to przedstawiane np. w telewizji.  Na dole bowiem świat wygląda zupełnie inaczej, niż nam się może wydawać.”

Prezydent Stalowej Woli podkreśla, że w wyborach prezydenckich oprócz wiary w zmianę, ważna była postawa samych wyborców, którzy nie wykazali się naiwnością, na którą liczyły media.

„ Okazało się, że wyborcy stali się odporni na medialną propagandę. Były podejmowane próby dyskredytowania Andrzeja Dudy, ale efekt był odwrotny od zamierzonego. Bo ileż można kłamać ludziom prosto w oczy? Lepsza sytuacja była w mediach lokalnych (...). Oczywiście były podejmowane próby prowadzenia jakiś rozgrywek, ale ludzi nie można było oszukać, bo oni byli na spotkaniach, wszystko widzieli na własne oczy.”

Poza manipulacją mediów Nadbereżny zwraca uwagę na niewiarygodność sondaży przedwyborczych.

„Przede wszystkim wybory prezydenta Polski skompromitowały sondażownie, które zapowiadały inny wynik głosowania. (...) Moim zdaniem, takie sondaże mają przekonać ludzi, żeby zostali w domu, że nic się nie zmieni i nie warto głosować. To już jednak nie chwyta” – zaznacza.

Podkreśla też na ogromne znaczenie młodych wyborców jak i Internetu, gdzie wyborcy mogli rzetelnie ocenić rzeczywistość.

„Ta kampania w dużym stopniu rozegrała się też w internecie, gdzie ludzie wymieniali się informacjami i zauważyli, że politycy ekipy rządzącej osiągnęli szczyt śmieszności, hipokryzji. Wcześniej bowiem głosili, że podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat to była najlepsza decyzja z możliwych, że wszyscy na tym skorzystamy, i starsi, i młodzi. Ale jak przyszły wybory, to nastąpiła zmiana zdania. Został ujawniony poziom zakłamania, w czym Platforma Obywatelska była mistrzem świata, zwłaszcza pod przywództwem polityka, który teraz urzęduje w Brukseli”.

Zdaniem Nadbereżnego przyszłość kraju zależy od młodego pokolenia. Dostrzega pozytywne postawy wśród młodzieży.

„Moim zdaniem, to duże zaangażowanie ludzi młodych w sprawy publiczne  jest również rezultatem wzrostu patriotyzmu. Można powiedzieć, że to jeden z efektów polityki śp. prezydetna Lecha Kaczyńskiego. Budowa Muzeum Powstania Warszawskiego czy honorowanie Żołnierzy Wyklętych trafiły w ideały młodych, przyczyniły się do budowania ich społecznych postaw”.

lap/Nasz Dziennik

[fot. Radosław Czarnecki/CC BY-SA 4.0]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook