Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Prezydent Stalowej Woli: Wyborcy stali się odporni na medialną propagandę

06.06.2015

„Myślę, że kampania prezydencka obudziła w ludziach nadzieję, że zmiany w kraju są możliwe, że one nastąpią. Ludzie w te zmiany po prostu uwierzyli” – mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” prezydent Stalowej Woli, Lucjusz Nadbereżny.

Nadbereżny podkreśla, że obecnie wyborcy oczekują osobistego spotkania z kandydatami, a nie promowania się jedynie w mediach

„Trzeba mieć odwagę stanąć przed ludźmi i odpowiadać na ich trudne pytania. Taka kampania, gdy spotykamy się z mieszkańcami, to również lekcja pokory, nauka, żeby zbyt wysoko nie podnosić głowy. Podczas spotkań z mieszkańcami zderzamy się bowiem z problemami, które nie są obecne w mediach. I widzimy, że ludzie żyją zupełnie innymi sprawami, niż jest to przedstawiane np. w telewizji.  Na dole bowiem świat wygląda zupełnie inaczej, niż nam się może wydawać.”

Prezydent Stalowej Woli podkreśla, że w wyborach prezydenckich oprócz wiary w zmianę, ważna była postawa samych wyborców, którzy nie wykazali się naiwnością, na którą liczyły media.

„ Okazało się, że wyborcy stali się odporni na medialną propagandę. Były podejmowane próby dyskredytowania Andrzeja Dudy, ale efekt był odwrotny od zamierzonego. Bo ileż można kłamać ludziom prosto w oczy? Lepsza sytuacja była w mediach lokalnych (...). Oczywiście były podejmowane próby prowadzenia jakiś rozgrywek, ale ludzi nie można było oszukać, bo oni byli na spotkaniach, wszystko widzieli na własne oczy.”

Poza manipulacją mediów Nadbereżny zwraca uwagę na niewiarygodność sondaży przedwyborczych.

„Przede wszystkim wybory prezydenta Polski skompromitowały sondażownie, które zapowiadały inny wynik głosowania. (...) Moim zdaniem, takie sondaże mają przekonać ludzi, żeby zostali w domu, że nic się nie zmieni i nie warto głosować. To już jednak nie chwyta” – zaznacza.

Podkreśla też na ogromne znaczenie młodych wyborców jak i Internetu, gdzie wyborcy mogli rzetelnie ocenić rzeczywistość.

„Ta kampania w dużym stopniu rozegrała się też w internecie, gdzie ludzie wymieniali się informacjami i zauważyli, że politycy ekipy rządzącej osiągnęli szczyt śmieszności, hipokryzji. Wcześniej bowiem głosili, że podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat to była najlepsza decyzja z możliwych, że wszyscy na tym skorzystamy, i starsi, i młodzi. Ale jak przyszły wybory, to nastąpiła zmiana zdania. Został ujawniony poziom zakłamania, w czym Platforma Obywatelska była mistrzem świata, zwłaszcza pod przywództwem polityka, który teraz urzęduje w Brukseli”.

Zdaniem Nadbereżnego przyszłość kraju zależy od młodego pokolenia. Dostrzega pozytywne postawy wśród młodzieży.

„Moim zdaniem, to duże zaangażowanie ludzi młodych w sprawy publiczne  jest również rezultatem wzrostu patriotyzmu. Można powiedzieć, że to jeden z efektów polityki śp. prezydetna Lecha Kaczyńskiego. Budowa Muzeum Powstania Warszawskiego czy honorowanie Żołnierzy Wyklętych trafiły w ideały młodych, przyczyniły się do budowania ich społecznych postaw”.

lap/Nasz Dziennik

[fot. Radosław Czarnecki/CC BY-SA 4.0]

Warto poczytać

 1. 6c618aabdb14477ea960f19536779233s 21.10.2016

  Pospieszalski: „Wielka pokuta była cudem”

  „Czy my, Polacy, mamy jakoś szczególnie przepraszać za grzechy aborcji i komunizmu?”

 2. gadowskikomorsteg 21.10.2016

  Gadowski: Gdzie jest Komorowski ws. Caracali?

  „Jak świat światem, banderowiec nie będzie Polakowi bratem”.

 3. Google1477x83142-2016 20.10.2016

  Antoni Macierewicz dla "wSieci": Zbudujemy polski śmigłowiec!

  "Mamy szanse zbudowania środkowoeuropejskiego systemu współpracy w dziedzinie zbrojeniowej, tak by móc konkurować z największymi koncernami zbrojeniowymi w Europie".

 4. Internet700x40040-2016-kopia 20.10.2016

  „Sienkiewicz wielki” na łamach miesięcznika „wSieci Historii”

  „My wszyscy z niego” – o tym, że Cat-Mackiewicz tak pisał o Henryku Sienkiewiczu przypomina w najnowszym numerze miesięcznika „wSieci Historii” Jan Żaryn.

 5. f6bdaf33dd3c4d0194a772945eedb3c9 20.10.2016

  Apel: "Zastanawiam się, jak można zakochać się w budżecie?". WYWIAD

  "To bardzo źle skrojony budżet, który świadczy o tym, że rząd nie przyłożył się do tego projektu. Dlatego pozostaje tylko tak irracjonalne uczucie jak zakochanie".

 6. Zrzut-ekranu-2016-10-20-o-164757 20.10.2016

  Sędzia Muszyński: Zdanie prezesa TK jest dla mnie drugorzędne

  "Andrzej Rzepliński nie posiada żadnych uprawnień do tego, by traktować mnie inaczej niż innych sędziów TK”.

 7. spie-st 20.10.2016

  Śpiewak: Zależy nam na wyjaśnieniu patologii

  Śpiewak dodał, że będzie bacznie przyglądał się zapowiadanemu przez PiS projektowi powołania komisji weryfikacyjnej w sprawie afery reprywatyzacyjnej.

 8. mat-st 20.10.2016

  Potrzebny audyt w KNF?

  Rozmowa z Rafałem Matusiakiem, prezesem Krajowej SKOK, członkiem Rady Dyrektorów WOCCU.

Opinie