Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent postąpił prawidłowo kierując ustawę o OFE do TK

29.12.2013

Najwyższy już czas żeby Polacy świadomie podejmowali ryzyko inwestycyjne - mówi prof. Ancyparowicz.

Stefczyk.info: Jak ocenia pani decyzję Pana Prezydenta o podpisaniu ustawy dotyczącej zmian w OFE i skierowaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego?

Prof. Grażyna Ancyparowicz: Tak zapewne doradzili prawnicy. Także i ja mam wątpliwości co do niektórych szczegółowych zapisów tej ustawy, chociaż prawnikiem nie jestem. Ogólny kierunek zmian, zwalniających Polaków z obligatoryjnego zasilania OFE częścią składki emerytalnej jest słuszny. Natomiast konkretne, szczegółowe uregulowania nie są w pełni zrozumiałe ani jednoznaczne. Warto, żeby na ten temat wypowiedzieli się specjaliści. Dlatego uważam, że w tej sprawie Pan Prezydent postąpił prawidłowo, zwracają się o ostateczne rozstrzygnięcia i wykładnię do Trybunału Konstytucyjnego, który jest najwyższym autorytetem prawnym w naszym kraju .

Czego możemy się spodziewać po TK? Tutaj jest taka medialna presja, że jeżeli ustawa zostanie zakwestionowana, to może to zablokować realizację budżetu.

Jak poszczególne artykuły ustawy reformującej OFE zostaną ocenione przez prawników trudno przewidzieć ekonomiście. Sądzę natomiast, że pogłoski o zablokowaniu realizacji budżetu państwa na 2014 r. szerzą środowiska finansowo zainteresowane podtrzymywaniem mitu i bytu OFE. Najwyższy już czas żeby Polacy świadomie podejmowali ryzyko inwestycyjne, żeby zrozumieli że ich emerytury nie powinny być traktowane jak „paliwo giełdowe”. Na razie mamy „powtórkę z rozrywki”. W mediach głównego nurtu często pojawiają się spoty reklamowe, na których zrównuje się emerytury z ZUS z emeryturami z OFE. W rzeczywistości o żadnych porównaniach mowy być nie może. Średnia emerytura brutto wypłacona w październiku przez ZUS to 1986,82 zł. W tym samym miesiącu przeciętna emerytura z OFE wyniosła ok. 88 zł, w wielu przypadkach nie przekracza 20-30 zł brutto. Wszyscy, którzy spełnią warunki ustawowe wymogi odnośnie wieku i stażu, mają państwowe gwarancje minimalnej emerytury z ZUS. Emerytury z OFE najprawdopodobniej w ogóle nigdy nie miały być wypłacone w skali masowej. Do takiego wniosku upoważnia mnie fakt, że dotychczas żadna ustawa nie określiła sposobu wypłaty świadczeń z drugiego filara emerytalnego. Obecnie emerytury z OFE należne trzem tysiącom kobiet wypłaca ZUS wraz z podstawowym, gwarantowanym przez państwo świadczeniem. I tak będzie nadal.

Jeżeli ta ustawa nie zostałaby jednak zakwestionowana, to co się zmieni w życiu Polaków, jaki te zmiany będą miały skutek dla obywateli?

Jeżeli ktoś dobrowolnie i z własnej inicjatywy wpuścił lisa do kurnika i dziwi się, że nie będzie miał kurczaka na obiad, to nie martwię się taką osobą. Nasze emerytury będą pochodziły głównie z ZUS, choć – z uwagi na niekorzystne zmiany systemowe, jakie niesie za sobą tzw. model zdefiniowanej składki – ci, którzy nabędą uprawnienia emerytalne dopiero w 2014 r. (a nie urodzili się przed 1 stycznia 1949 r.) otrzymają świadczenia zbliżone kwotowo do minimalnych (po waloryzacji w marcu 2013 r. to 831,15 zł brutto). Gdyby Pan Prezydent nie podpisał ustawy ograniczającej transfery publicznych pieniędzy, trzeba by nowelizować ustawę budżetową i podnosić podatki obciążające naszą konsumpcję. Może również podatki dochodowe. Nie oznacza to jednak w żadnym razie konieczności rozwiązania parlamentu i przedterminowych wyborów. Na szczęście Pan Prezydent ustawę podpisał, a tym samym wstrzymał (choć nie wiadomo na jak długo) transfery publicznych pieniędzy do prywatnych kieszeni inwestorów powiązanych z OFE. Dzięki temu tempo zadłużania naszego państwa obniży się, a w konsekwencji relatywnie mniejsze będą również obciążenia podatników kosztami obsługi zadłużenia. Co jednak nie wystarczy aby zamknąć procedurę nadmiernego deficytu, która grozi nam znaczną obniżką poziomu życia po 2015 roku.

A co z tym wyborem, o którym się mówi, że czeka Polaków: pomiędzy ZUS, a OFE?

Polacy zostali po raz kolejny poddani indoktrynacji ekonomicznej, wmawia im się, że istnieje wybór pomiędzy ZUS i OFE. Nie istnieje! Emerytura z ZUS to świadczenie podstawowe, z którego będzie trzeba utrzymać się na starość. Nikt nie zdoła w okresie aktywności zawodowej oszczędzić tyle, by przeżyć następne 20-30 lat. Ci, którzy świadomie – bo tak nakazuje dyrektywa w sprawie rynków instrumentów finansowych (MiFD) – zdecydują się częścią swej składki emerytalnej zasilać OFE, by te mogły grać ich pieniędzmi na giełdzie, muszą ponieść konsekwencje swoich decyzji. OFE chwalą się wysoką stopą zwrotu z inwestycji, ale przemilczają fakt, że te pieniądze to dochody z oprocentowania obligacji skarbowych nabytych za pieniądze emerytów. Po 15 latach realna wartość jednostki rozrachunkowej (po skorygowaniu o wzrost płac i inflację) spadła o 6%. Oznacza to, że z każdej złotówki przekazanej do OFE „wyparowało” – licząc według parytetu siły nabywczej – 6 groszy. To pieniądze przejęte przez PTE (łącznie ok. 19 mld zł) i przegrane na giełdzie (straty netto OFE to 6 mld zł). Może zdarzy się cud, może członkowie OFE dorobią się milionów (co jest równie prawdopodobne jak główna wygrana w Totku). W najgorszym razie dostaną emeryturę z ZUS mniejszą od minimalnej i jakieś symboliczne dodatki z drugiego (a przezorniejsi także z trzeciego) filara emerytalnego. I będą musieli jakoś sobie radzić. Państwo nie może bowiem, kosztem dodatkowego obciążania podatników, brać odpowiedzialności za niefrasobliwe zachowania, skłonnych do hazardu, obywateli.  

not. mc

[fot. prezydent.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook