Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent Komorowski późno przejrzał na oczy

16.08.2014

1. Wczorajsze przemówienie prezydenta Komorowskiego, wygłoszone z okazji dorocznego Święta Wojska Polskiego, wreszcie zawierało elementy trzeźwej oceny zagrożenia militarnego naszego kraju ze strony Rosji.

Przemoc jaką obserwujemy za naszą wschodnią granicą, to niestety wciąż stosowana metoda realizacji i osiągania celów politycznych, mówił prezydent i w ten oględny sposób wskazywał na naszego wschodniego sąsiada.

I dalej „w Europie doszło do aneksji Krymu, udziela się zbrojnego wsparcia separatystom, zestrzelono cywilny, pasażerski samolot z dziećmi na pokładzie”, to wprawdzie nie jest jeszcze mówienie wprost o agresji Rosji na Ukrainę ale na szczęście już dostrzeganie powagi sytuacji.

W związku z tym zdaniem prezydenta Komorowskiego, konieczne jest domaganie się wzmocnienia wschodniej flanki NATO, poprzez obecność w Polsce żołnierzy z innych krajów oraz tworzenie na naszym terytorium baz dla sprzętu tego paktu militarnego.

2. Prezydent Komorowski, dosyć niespodziewanie (ale lepiej późno niż wcale), dostrzegł także zasadniczą różnicę w finansowaniu armii przez Rosję i kraje należące do NATO.

Stwierdził, „że nasz wschodni sąsiad od 8 lat zwiększa finansowanie własnego uzbrojenia, natomiast NATO je obniża”. Na tym tle, zdaniem prezydenta Komorowskiego, Polska wyróżnia się pozytywnie ponieważ od 2002 roku, przeznacza corocznie 1,95% PKB z roku poprzedniego na finansowanie armii.

Propozycja prezydenta aby to finansowanie zwiększyć do 2% PKB, to kosmetyka bo powiększenie wydatków o 0,05% PKB, to wymiarze finansowym w warunkach roku 2014 dodatkowe 0,8 mld zł na ten cel.

3. Niestety w sprawie dotychczasowego finansowania armii, prezydent Komorowski, dosyć gruntownie rozmija się z rzeczywistością.

Pierwsza poważna redukcja wydatków na wojsko została dokonana w 2008 roku i wyniosła aż 5 mld zł. Protestował wtedy bardzo mocno ś. p. prezydent Lech Kaczyński ale rząd Tuska nigdy protestami poprzedniego prezydenta się niestety nie przejmował.

W następnych latach było trochę lepiej ale w żadnym  roku zaplanowane wydatki w ustawowej wysokości, nie były niestety realizowane. Na przykład w 2012 roku, który przecież gospodarczo nie był taki zły, nie wydano na wojsko kwoty blisko 1,5 mld zł.

Z kolei w 2013 roku cięcia wydatkach na armię podczas nowelizacji budżetu wyniosły aż 3,5 mld zł ale jak mówił wtedy prezydent Komorowski „jeżeli będą one jednorazowe to nie ma katastrofy”.

Wprawdzie wydatki MON w 2013 roku zostały zaplanowane w wysokości ponad 31 mld zł ale wydatki na nowe uzbrojenie to kwota około 8 mld zł i wspomniane cięcia w zasadzie w całości dotyczyły tych właśnie wydatków, a więc był to ogromny cios w modernizację polskiej armii.

4. W czasie więc blisko już 7- letnich rządów Donalda Tuska na finansowanie armii, przeznaczono o ponad 10 mld zł mniej niż wynikało to ustawy o finansowaniu sił zbrojnych i te cięcia wydatków w dużej mierze pochodziły z części przeznaczonej na modernizację armii.

Sumarycznie wynoszące ponad 10 mld zł cięcia wydatków, oznaczają taką sytuację jakby w ciągu 7 ostatnich lat w jednym roku na modernizację armii nie wydano ani złotówki i szkoda, że prezydent Komorowski ciągle udaje, że o tym nie wiedział.

Niezależnie jednak od tego jak bardzo negatywnie oceniamy decyzje rządu Tuska w ciągu ostatnich 7 lat dotyczące finansowania polskiej armii, w ciągu ostatnich 4 lat, podejmowane także za zgodą prezydenta Komorowskiego, jego przejrzenie na oczy w sprawie zagrożenia ze strony Rosji, należy przywitać z uznaniem.

Zbigniew Kuźmiuk

[FOTO: PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook