Jedynie prawda jest ciekawa


Dlaczego prezydent chce pożyczyć ukraińskim firmom 300 mln złotych?

25.03.2014

Cud Tuska, czy Czy przed nami pojawiła się jakaś nowa czarna dziura?

Czy dzieje się coś złego, o czym Polacy jeszcze nie wiedzą, czy pod osłoną medialnej zawieruchy związanej z kryzysem ukraińskim skutecznie drenowane są nasze rezerwy walutowe? Czy powinniśmy już zacząć się bać o stan naszych rezerw walutowych? Jeszcze pod koniec 2013 r. polskie rezerwy walutowe sięgały poziomu ok. 85 mld euro, by już w lutym 2014 r. zmniejszyć się gwałtownie do poziomu zaledwie 75,9 mld euro. Różnica wydaje się więc być kolosalna - rzędu ok. 9 mld euro - czyli blisko 40 mld zł. Dzieje się to wszystko w czasie gdy jeszcze w styczniu tego roku biliśmy historyczne rekordy w jednorazowych pożyczkach na rynku obligacji, pożyczając kwotę ponad 12 mld zł jednorazowo. Na początku 2014 r. pożyczyliśmy też dodatkowo 2 mld euro i 2 mld dol.

Gdzie więc podziały się te tak gigantyczne środki, skoro rezerwy walutowe tak znacząco zmalały w ostatnich tygodniach? W lutym NBP przerzucił ponoć do państwowego BGK zaledwie ok. 1 mld euro. Ponoć BGK wspólnie z PKO BP będzie pożyczał pieniądze ukraińskim inwestorom i firmom. Ciekawe czy polscy ciułacze i emeryci - klienci PKO PB będą tym zachwyceni. Tak znaczący spadek polskich rezerw walutowych w tak krótkim czasie musi zastanawiać. Dawno już nie zdarzyła się taka sytuacja. Z reguły rezerwy walutowe przez ostatnie lata systematycznie rosły. Czyżbyśmy mieli po fakcie dowiedzieć się, że oto odbyła się jakaś wielka operacja finansowo-walutowa, jakaś interwencja walutowa, czy znacząca wyprzedaż zgromadzonych walut na rynku poprzez BGK. Wydaje się to tym bardziej dziwne, że obsługa długu zagranicznego w styczniu i lutym była wręcz śladowa. Nie było też słychać o jakimś poważnym ataku spekulacyjnym na polskiego złotego. A może reklamowane tak powszechnie sukcesy rządowe w sferze eksportu, ożywienia gospodarczego jak i bilans obrotów płatniczych z zagranicą nie przedstawiają się też tak różowo, jak je malują rządowi propagandziści.

Wiadomo, że na początek 2014r. przypada kumulacja spłat, wcześniej wyemitowanych obligacji na kwotę aż 52mld zł. Być może więc są zasadnicze obawy co do udźwignięcia tego ciężaru i obawa o kondycje polskiego złotego w tej sytuacji. Polski dług zagraniczny zbliżył się do kwoty 280 mld euro, zadłużenie zagraniczne rządu i samorządu to ok. 110 mld euro, przedsiębiorstw ok. 112 mld euro, a banków blisko 50 mld euro.

Po operacji OFE udział długu zagranicznego w polskim zadłużeniu zwiększył się jeszcze z 52 do blisko 57 proc., a sytuacja na rynkach finansowych może gwałtownie tąpnąć, jeśli kryzys na Ukrainie pogłębi się. Polska opinia publiczna powinna otrzymać informację z jakiego powodu i gdzie w takim tempie i takiej skali ok. 9 mld euro znikają polskie rezerwy walutowe, tym bardziej, że agencja ratingowa Fitch w ostatnich dniach dyskretnie ostrzegła, że dla oceny wiarygodności kredytowej Polski istotna jest nie tylko konsolidacja fiskalna czyli po ludzku cięcia i oszczędności, konwergencja dochodów czyli zatrzymanie zapaści w dochodach podatkowych, ale też poziom zadłużenia zewnętrznego czyli zagraniczne długi, ich wielkość i możliwość spłaty.

Czyżbyśmy mieli do czynienia w sprawie rezerw walutowych z nowymi cudami premiera Tuska czy też przed nami pojawiła się jakaś nowa czarna dziura?

Janusz Szewczak - główny ekonomista SKOK

Warto poczytać

 1. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 2. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 3. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

 4. 1270komorkajajowaq 12.02.2018

  Oto nowy wspaniały świat – Będą hodować ludzi w próbówkach? Pierwsze próby miały już miejsce!

  Eugenika wkracza w nowy etap. Sztaby naukowców na całym świecie pracują nad stworzeniem „nowego człowieka”

 5. 1270michnik01 08.02.2018

  Takich słów Adama Michnika o Holokauście nikt się nie spodziewał! Czy je jeszcze pamięta? Trafna diagnoza redaktora „Wyborczej”

  Nie jest winą Polaków, że na polskiej ziemi był Holokaust - mówił Adam Michnik

 6. 1270niemcyikacapy 06.02.2018

  Wina ofiar

  Burza wokół ustawy o IPN po raz kolejny wywołała we mnie refleksję dotyczącą traktowania dziejów własnego kraju zarówno przez zwykłych Polaków, jak i tak zwanych luminarzy nauki czy też, pożal się Boże, elity polityczne.

 7. 1270raszizma 05.02.2018

  Witamy w krainie absurdu. Dziennikarz został oskarżony o rasizm, bo molestował tylko białe kobiety

  Uważaj kogo molestujesz, bo przyprawią ci łatkę ksenofoba – kampania #metoo chyba osiągnęła właśnie punkt krytyczny

 8. israel231012018 02.02.2018

  Premier Izraela: Hitler nie chciał mordować Żydów

  Hitler wcale nie chciał mordować Żydów - to nie wyznania leśnych komediantów-neonazistów, świętujących kolejną rocznicę urodzin swojego wodza, czy nawet działaczy niemieckiej partii NPD

CS152fotMIni

Czas Stefczyka 152/2018

PDF (5,75 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook