Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent: Gen. „Gryfie”, dziękujemy za Twoją służbę

25.01.2017

- Jesteśmy tutaj, by dziękować za Twoją (…) służbę dla Rzeczypospolitej, by dziękować za Twoje świadectwo, które nam dawałeś i które nam zostawiłeś. Świadectwo niezachwianej wiary i patriotyzmu - mówił prezydent Andrzej Duda.

- Wszyscy wiedzieliśmy, że kiedyś przyjedzie ten dzień, taka jest kolej losu człowieka, ale jesteśmy tu i zobacz „Gryfie” nie płaczemy! Stoimy wyprostowani, dumni, że dane było nam znać Ciebie, że możemy tu być, by się modlić, by dziękować, za Twoje długie i piękne życie - mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości pogrzebowych gen. Brochwicz-Lewińskiego, ps. „Gryf” na warszawskich Powązkach.

- Jesteśmy tutaj, by dziękować za Twoją (…) służbę dla Rzeczypospolitej, by dziękować za Twoje świadectwo, które nam dawałeś i które nam zostawiłeś. Świadectwo niezachwianej wiary i patriotyzmu. Jakże wymownie w uszach wszystkich, którzy znali koleje Twojego życia brzmiała dzisiaj ta pieśń: „Niech Cię przygarnie Chrystus Uwielbiony, On wezwał Ciebie do Królestwa Światła, niech na spotkanie w progach Ojca domu, po Ciebie wyjdzie litościwa Matka”. Ten Chrystus Miłosierny i Uwielbiony, którego nosiłeś na sercu, przez większość swojego życia, ten obrazek, który dała Ci mama, gdy ruszałeś na front w 1939 roku. Ten Jezus, o którym zawsze otwarcie mówiłeś, że był Twoją ostoją i że wiele razy w cudowny sposób Cię ocalił. Dzisiaj Jemu dziękujemy, że służyłeś wiernie Rzeczypospolitej i że dane było nam spotkać się z Tobą, słuchać Ciebie, patrzeć na wzór Polaka patrioty, żołnierzy niezachwianego, niezłomnego, a jednocześnie ciepłego, dobrego, absolutnie niezachwianego w przekonaniu o konieczności służbie Ojczyźnie, w przekonaniu, że warto dla Niej poświęcić życie, że jest najważniejsza, że wrogom i zdrajcom wybaczyć nie można nigdy, ale przede wszystkim, jak mówiłeś: bądźcie zawsze gotowi, pilnujcie Polski! - mówił prezydent.

- Zapewniam nasz wielki Panie Generale, że wszyscy będziemy pamiętali te słowa po kres naszych dni, że uczynimy wszystko, aby tak jak Ty stałeś całe życie przy Ojczyźnie, też będziemy stali na straży Ojczyzny, na straży jej bezpieczeństwa, wolności, niepodległości, suwerenności, tego wszystkiego za co byłeś gotów oddać życie i za co życie oddawali Twoi towarzysze broni, wśród obok, których tutaj na cmentarzu obrońców Ojczyzny, obrońców 1939 roku, Twoich przyjaciół powstańców warszawskich zostaniesz - podkreślił Andrzej Duda.

- Przede wszystkim zostaniesz z nami. Dziękujemy Ci „Gryfie” z całego serca, że byłeś, jesteś i będziesz wzorem dla nas wszystkich, a przede wszystkim dla młodego pokolenia, że poświęciłeś tyle lat na dawanie świadectwa, na kształtowanie ich świadomości, kształtowanie więzi z Ojczyzną i obowiązków wobec Niej. „Gryfie” żegnamy Cię dzisiaj, wielkiego żołnierza Rzeczypospolitej. Śpij Żołnierzu, a w tym grobie niech Ci się Polska przyśni i bądź z nami. Czuwaj nad nami, wspieraj nas, będąc blisko tronu Pana Jezusa Miłosiernego, któremu służyłeś, który był z Tobą i z którym Ty teraz jesteś. „Gryfie” dziękujemy za Twoje wielkie bohaterskie i piękne życie - dziękował prezydent. 

- Cześć i chwała bohaterom! - zakończył.

[fot. PAP/Tomasz Gzell]

wPolityce.pl/ems

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook