Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Prezydenckie autostrady, których nie ma

02.01.2014

1. Nie wiem kto przygotowuje prezydentowi Komorowskiemu wystąpienia ale to Noworoczne było kompletnym niewypałem i to z kilku powodów.Doradcy od PR-u chcieli, by było jak najbardziej optymistycznie więc wylewa się on z każdego zdania tyle tylko, że przynajmniej w 3 kwestiach, nie ma żadnego oparcia w rzeczywistości.

2. Prezydent mówi, że w roku 2013 odwiedził około 100 miejscowości dużych i małych i w każdej z nich z rozmów z mieszkańcami, miało wynikać, że wierzą oni w szybki rozwój naszego kraju i swoją w nim bezpieczną przyszłość.

Tyle tylko, że z badań opinii publicznej od wielu miesięcy wynika, iż blisko 70% Polaków uważa, że sytuacja w kraju idzie w złym kierunku, a ponad 60% ludzi młodych uważa, że może zrealizować swoje zamierzenia tylko wyjeżdżając za granicę.

3. Później prezydent Komorowski mówi o 2 bardzo ważnych źródłach naszej nadziei; rodzinie i efektywnie wykorzystywanych środkach unijnych.

Jego zdaniem mamy w Polsce szeroki front działań na rzecz rodziny (przy czym jako jedyne działanie wymienia kartę dużych rodzin wprowadzoną zresztą tylko przez nieliczne gminy w Polsce), choć jako żywo trudno taki front dostrzec.

Poza wydłużeniem do 1 roku urlopów macierzyńskich, rząd Tuska przez 6 lat, podejmował raczej działania antyrodzinne czego najbardziej spektakularnym przykładem było podniesienie stawek VAT z 7 na 23% na ubranka i obuwie dziecięce.

Zresztą potwierdzeniem tej antyrodzinnej polityki tego rządu, jest sytuacja demograficzna. W 2013 roku po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej, będzie o 40 tysięcy więcej zgonów niż urodzeń (urodzeń będzie zaledwie 380 tysięcy zgonów około 420 tysięcy).

4. O efektywności wykorzystania środków europejskich prezydent Komorowski mówi wspierając się przykładami budowy autostrad i przedstawia propozycję nadania tej z Zachodu na Wschód nazwy Autostrady Wolności, a tej z Północy na Południe Autostrady Solidarności.

Tyle tylko, że Komorowski mówi o tych autostradach, tak jak gdyby były one wybudowane, natomiast wystarczy popatrzeć na aktualną mapę prezentowaną na stronie GDDKiA, żeby zorientować się, że nastąpi to nieprędko, a autostrada A-2 do wschodniej granicy naszego kraju, być może nigdy nie powstanie.

Podobnie jest z autostradą A-1 z Północy na Południe, brakuje jeszcze kilku jej odcinków, a blisko 200 kilometrowy pomiędzy Piotrkowem, a Katowicami, jest dopiero w przygotowaniu.

5. Co więcej zaproponowane przez prezydenta Komorowskiego nazwy tych autostrad: Wolności i Solidarności, chyba nie najlepiej będą się kojarzyć zarówno wykonawcom, a szczególnie podwykonawcom wielu odcinków tych inwestycji.

Wiele firm zarówno głównych wykonawców, a szczególnie podwykonawców, nie tylko nie zarobiło, realizując te inwestycje ale często dużo straciło, ich firmy zostały doprowadzone wręcz do bankructwa.

Wielu małych i średnich przedsiębiorców budowlanych w nich uczestniczyło pozyskując dodatkowy sprzęt budowlany w drodze leasingu albo w oparciu o kredyty pod zastaw swoich domów i mieszkań.

Nie uzyskując płatności za wykonaną pracę, teraz nie mają już tych firm ani leasingowanego majątku, a komornicy zajmują ich domy i mieszkania. Rzeczywiście ci ludzie są coraz bardziej „wolni” ale od całego swojego dorobku życiowego.

Państwo polskie nie chce być z nimi także „solidarne”. Mimo wielokrotnych prób sejmowej opozycji aby zmianami w prawie, zagwarantować płatności wszystkim firmom, które nie ze swej winy nie otrzymały wynagrodzeń za zrealizowane roboty budowlane przy inwestycjach drogowych, rządząca większość Platformy i PSL-u regularnie je odrzucała.

Prezydent Komorowski chce więc nazywać autostrady, których nie ma i prędko nie będzie, co więcej proponuje nazwy, które tych, którzy przy ich budowie, stracili wszystko, mogą tylko rozsierdzić.

Zbigniew Kuźmiuk

[fot. Kancelaria Prezydenta]

Słowa kluczowe:

opozycja

,

autostrady

,

rodzina

Warto poczytać

 1. kanowsdgadh 19.01.2017

  Kanownik: Jesteśmy za najbardziej radykalnymi środkami ws. VAT . WYWIAD

  Każdy miesiąc opóźnienia to są setki milionów złotych, które wypływają z budżetu państwa do oszustów.

 2. stycznio 19.01.2017

  "wSieci Historii": Jak się biliśmy w Powstaniu Styczniowym?

  Tematem miesiąca nowego wydania miesięcznika „wSieci Historii” są nieznane epizody powstańców walczących o niepodległość w 1863 roku.

 3. bielus 19.01.2017

  Bielan we "wSieci": Szaleńcza opozycja przegrała

  Wicemarszałek Senatu Adam Bielan w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi mówi o istocie konfliktu toczącego się w Sejmie i dalszych krokach rządu we wprowadzaniu dobrej zmiany.

 4. swit 19.01.2017

  Świetlik: Nie widzę, by co trzeci Polak wspierał protesty

  Wiktor Świetlik odniósł się "Super Expressie" do sondażu WP, według którego rzekomo 15 milionów Polaków chce, by opozycja kontynuowała protesty.

 5. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 6. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 7. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 8. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook