Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydenckie autostrady, których nie ma

02.01.2014

1. Nie wiem kto przygotowuje prezydentowi Komorowskiemu wystąpienia ale to Noworoczne było kompletnym niewypałem i to z kilku powodów.Doradcy od PR-u chcieli, by było jak najbardziej optymistycznie więc wylewa się on z każdego zdania tyle tylko, że przynajmniej w 3 kwestiach, nie ma żadnego oparcia w rzeczywistości.

2. Prezydent mówi, że w roku 2013 odwiedził około 100 miejscowości dużych i małych i w każdej z nich z rozmów z mieszkańcami, miało wynikać, że wierzą oni w szybki rozwój naszego kraju i swoją w nim bezpieczną przyszłość.

Tyle tylko, że z badań opinii publicznej od wielu miesięcy wynika, iż blisko 70% Polaków uważa, że sytuacja w kraju idzie w złym kierunku, a ponad 60% ludzi młodych uważa, że może zrealizować swoje zamierzenia tylko wyjeżdżając za granicę.

3. Później prezydent Komorowski mówi o 2 bardzo ważnych źródłach naszej nadziei; rodzinie i efektywnie wykorzystywanych środkach unijnych.

Jego zdaniem mamy w Polsce szeroki front działań na rzecz rodziny (przy czym jako jedyne działanie wymienia kartę dużych rodzin wprowadzoną zresztą tylko przez nieliczne gminy w Polsce), choć jako żywo trudno taki front dostrzec.

Poza wydłużeniem do 1 roku urlopów macierzyńskich, rząd Tuska przez 6 lat, podejmował raczej działania antyrodzinne czego najbardziej spektakularnym przykładem było podniesienie stawek VAT z 7 na 23% na ubranka i obuwie dziecięce.

Zresztą potwierdzeniem tej antyrodzinnej polityki tego rządu, jest sytuacja demograficzna. W 2013 roku po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej, będzie o 40 tysięcy więcej zgonów niż urodzeń (urodzeń będzie zaledwie 380 tysięcy zgonów około 420 tysięcy).

4. O efektywności wykorzystania środków europejskich prezydent Komorowski mówi wspierając się przykładami budowy autostrad i przedstawia propozycję nadania tej z Zachodu na Wschód nazwy Autostrady Wolności, a tej z Północy na Południe Autostrady Solidarności.

Tyle tylko, że Komorowski mówi o tych autostradach, tak jak gdyby były one wybudowane, natomiast wystarczy popatrzeć na aktualną mapę prezentowaną na stronie GDDKiA, żeby zorientować się, że nastąpi to nieprędko, a autostrada A-2 do wschodniej granicy naszego kraju, być może nigdy nie powstanie.

Podobnie jest z autostradą A-1 z Północy na Południe, brakuje jeszcze kilku jej odcinków, a blisko 200 kilometrowy pomiędzy Piotrkowem, a Katowicami, jest dopiero w przygotowaniu.

5. Co więcej zaproponowane przez prezydenta Komorowskiego nazwy tych autostrad: Wolności i Solidarności, chyba nie najlepiej będą się kojarzyć zarówno wykonawcom, a szczególnie podwykonawcom wielu odcinków tych inwestycji.

Wiele firm zarówno głównych wykonawców, a szczególnie podwykonawców, nie tylko nie zarobiło, realizując te inwestycje ale często dużo straciło, ich firmy zostały doprowadzone wręcz do bankructwa.

Wielu małych i średnich przedsiębiorców budowlanych w nich uczestniczyło pozyskując dodatkowy sprzęt budowlany w drodze leasingu albo w oparciu o kredyty pod zastaw swoich domów i mieszkań.

Nie uzyskując płatności za wykonaną pracę, teraz nie mają już tych firm ani leasingowanego majątku, a komornicy zajmują ich domy i mieszkania. Rzeczywiście ci ludzie są coraz bardziej „wolni” ale od całego swojego dorobku życiowego.

Państwo polskie nie chce być z nimi także „solidarne”. Mimo wielokrotnych prób sejmowej opozycji aby zmianami w prawie, zagwarantować płatności wszystkim firmom, które nie ze swej winy nie otrzymały wynagrodzeń za zrealizowane roboty budowlane przy inwestycjach drogowych, rządząca większość Platformy i PSL-u regularnie je odrzucała.

Prezydent Komorowski chce więc nazywać autostrady, których nie ma i prędko nie będzie, co więcej proponuje nazwy, które tych, którzy przy ich budowie, stracili wszystko, mogą tylko rozsierdzić.

Zbigniew Kuźmiuk

[fot. Kancelaria Prezydenta]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook