Jedynie prawda jest ciekawa


Piotr Zaremba we "wSieci": Prezydencie, twój ruch

10.05.2017

Andrzej Duda chce być wreszcie skutecznym rozgrywającym obozu rządzącego. PiS pyta o szczegółowy scenariusz. A diabeł tkwi w szczegółach – pisze w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” Piotr Zaremba.

Publicysta analizuje ostatnie posunięcia i zapowiedzi ze strony głowy państwa. Co planuje prezydent Andrzej Duda?

Zapowiedź konstytucyjnego referendum rzucona przez prezydenta Andrzeja Dudę podczas trzeciomajowych obchodów to jego najpoważniejszy wist od początku prezydentury. Stojący za jego plecami liderzy obozu – marszałkowie, pani premier, ministrowie – klaskali. Nie było wśród nich najważniejszego aktora: prezesa PiS. Ze strony opozycji posypały się drwiny przedstawiające prezydenta jako człowieka wypełniającego rozkazy „naczelnika państwa”. Także niektórzy komentatorzy przychylni PiS byli pewni, że cała rzecz „musi być uzgodniona z Kaczyńskim”. Tymczasem ludzie z otoczenia prezydenta zapewniają, że Duda niczego nie uzgadniał. Każdy, kto obserwuje relacje Nowogrodzka–Pałac Prezydencki, musiał zauważyć, że były one ostatnio naznaczone piętnem wzajemnej izolacji — zauważa Zaremba.
Według dziennikarza „wSieci” prezydent, przejmując inicjatywę, poprawia nie tylko swoją pozycję, ale pomaga rządowi dokonać nowego otwarcia.

Ruch Andrzeja Dudy jest ofertą dla obozu rządowego. Może nie tyle z powodu merytorycznej wagi zmiany ustawy zasadniczej, ile zamysłu powiązania ewentualnej konstytucyjnej kampanii z politycznym kalendarzem. Reakcje PiS-owców, nawet te oficjalne, są jednak chłodne. Dlaczego? Autor niniejszego tekstu jest akurat przekonany, że kształt konstytucji nie jest kluczem do naprawy państwa. Zresztą PiS nie ma obecnie klarownego ustrojowego pomysłu. Czy – przykładowo – dawne jego propozycje wzmocnienia prezydenta są aktualne w momencie, kiedy Kaczyński realizuje swoje cele za pośrednictwem silnego rządu mającego większość, a głowę państwa obdarza ograniczonym zaufaniem? (…) Konstytucja nadaje się jednak dobrze na symbol nowego otwarcia. (…) samo zapytanie o opinię mogłoby być pretekstem, aby zamanifestować zmianę. W teorii dałoby to prawicy szansę na odzyskanie inicjatywy. To powód entuzjastycznych reakcji wielu prawicowych komentatorów — podkreśla publicysta.

Piotr Zaremba zauważa wyczucie Andrzeja Dudy, które objawia się w tym kroku, choć jednocześnie, dziennikarz podkreśla niebezpieczeństwa, jakie się wiążą z nową postawą, porównując ją do chodzenia po linie.

Wyśmiewany jako statysta, wybrał moment, aby o sobie przypomnieć. I stać się niezastąpionym. A jego język współbrzmi z antyestablishmentową retoryką rządzącej prawicy. Zarazem ten sam Duda jest naprawdę bardzo krytyczny wobec środowisk prawniczych. Również jego ostry język, jakim opowiada o walce z kastami i przywilejami, to produkt jego przekonań, a nie chęci przypodobania się – dla równowagi – prawicowym wyborcom — czytamy w artykule.

Cała analiza prezydenckiej inicjatywy, pióra Piotra Zaremby w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, dostępnym w sprzedaży od 8 maja, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl.

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook