Jedynie prawda jest ciekawa


Piotr Zaremba we "wSieci": Prezydencie, twój ruch

10.05.2017

Andrzej Duda chce być wreszcie skutecznym rozgrywającym obozu rządzącego. PiS pyta o szczegółowy scenariusz. A diabeł tkwi w szczegółach – pisze w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” Piotr Zaremba.

Publicysta analizuje ostatnie posunięcia i zapowiedzi ze strony głowy państwa. Co planuje prezydent Andrzej Duda?

Zapowiedź konstytucyjnego referendum rzucona przez prezydenta Andrzeja Dudę podczas trzeciomajowych obchodów to jego najpoważniejszy wist od początku prezydentury. Stojący za jego plecami liderzy obozu – marszałkowie, pani premier, ministrowie – klaskali. Nie było wśród nich najważniejszego aktora: prezesa PiS. Ze strony opozycji posypały się drwiny przedstawiające prezydenta jako człowieka wypełniającego rozkazy „naczelnika państwa”. Także niektórzy komentatorzy przychylni PiS byli pewni, że cała rzecz „musi być uzgodniona z Kaczyńskim”. Tymczasem ludzie z otoczenia prezydenta zapewniają, że Duda niczego nie uzgadniał. Każdy, kto obserwuje relacje Nowogrodzka–Pałac Prezydencki, musiał zauważyć, że były one ostatnio naznaczone piętnem wzajemnej izolacji — zauważa Zaremba.
Według dziennikarza „wSieci” prezydent, przejmując inicjatywę, poprawia nie tylko swoją pozycję, ale pomaga rządowi dokonać nowego otwarcia.

Ruch Andrzeja Dudy jest ofertą dla obozu rządowego. Może nie tyle z powodu merytorycznej wagi zmiany ustawy zasadniczej, ile zamysłu powiązania ewentualnej konstytucyjnej kampanii z politycznym kalendarzem. Reakcje PiS-owców, nawet te oficjalne, są jednak chłodne. Dlaczego? Autor niniejszego tekstu jest akurat przekonany, że kształt konstytucji nie jest kluczem do naprawy państwa. Zresztą PiS nie ma obecnie klarownego ustrojowego pomysłu. Czy – przykładowo – dawne jego propozycje wzmocnienia prezydenta są aktualne w momencie, kiedy Kaczyński realizuje swoje cele za pośrednictwem silnego rządu mającego większość, a głowę państwa obdarza ograniczonym zaufaniem? (…) Konstytucja nadaje się jednak dobrze na symbol nowego otwarcia. (…) samo zapytanie o opinię mogłoby być pretekstem, aby zamanifestować zmianę. W teorii dałoby to prawicy szansę na odzyskanie inicjatywy. To powód entuzjastycznych reakcji wielu prawicowych komentatorów — podkreśla publicysta.

Piotr Zaremba zauważa wyczucie Andrzeja Dudy, które objawia się w tym kroku, choć jednocześnie, dziennikarz podkreśla niebezpieczeństwa, jakie się wiążą z nową postawą, porównując ją do chodzenia po linie.

Wyśmiewany jako statysta, wybrał moment, aby o sobie przypomnieć. I stać się niezastąpionym. A jego język współbrzmi z antyestablishmentową retoryką rządzącej prawicy. Zarazem ten sam Duda jest naprawdę bardzo krytyczny wobec środowisk prawniczych. Również jego ostry język, jakim opowiada o walce z kastami i przywilejami, to produkt jego przekonań, a nie chęci przypodobania się – dla równowagi – prawicowym wyborcom — czytamy w artykule.

Cała analiza prezydenckiej inicjatywy, pióra Piotra Zaremby w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, dostępnym w sprzedaży od 8 maja, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook