Jedynie prawda jest ciekawa


Prezes IPN: Wiemy, że wykonujemy wielkie dzieło

20.02.2013

Traktujemy to tak, jakbyśmy wypełniali nasz ustawowy obowiązek. Robimy to, do czego zostaliśmy powołani - mówi w rozmowie ze Stefczyk.info dr Łukasz Kamiński, prezes IPN. Stanisław Kasznica, Bolesław Budelewski, Tadeusz Pelak i Stanisław Abramowski - szczątki tych bohaterów walczących o wolną Polskę zidentyfikował Instytut Pamięci Narodowej po pracach ekshumacyjnych prowadzonych na warszawskiej "Łączce".

Stefczyk.info: Dlaczego dopiero teraz odkrywamy nazwiska bezimiennych żołnierzy, których pomordowali komuniści?

dr Łukasz Kamiński: To chyba nie jest pytanie do nas, czyli tych, którzy akurat wzięli się za wyjaśnianie tych spraw. Podjęliśmy te działania, uważam, że dobrze, że to robimy, kiedy jeszcze żyją rodzeństwo czy dzieci, które będą mogły doczekać godnego pogrzebu swoich bliskich.

Stefczyk.info: Jako historyk, ale także jako Polak, co pan czyje kiedy odsłaniają się to kolejne niewiadome, poznajemy kolejne nazwiska?

dr Łukasz Kamiński: To jest oczywiście ogromne wzruszenie, że to jest możliwe, że można te osoby zidentyfikować. Ale dodatkowym wzruszeniem jest ten moment, kiedy poznajemy ich biografie. Bo wśród tych kilkuset pomordowanych bohaterów leżących na "Łączce" są takie postacie znane z podręczników historii i osoby mniej znane. A każda z nich zasługuje na pamięć. Zasługuje na refleksję, kim oni mogliby być, gdyby wojna zakończyła się dla Polski inaczej.

Natomiast jest jeszcze dla mnie wymiar osobisty tych historii, to moment spotkania z rodzina, moment przekazania ten informacji o identyfikacji jest takim głębokim wzruszeniem.

Stefczyk.info: Wszyscy czekamy na potwierdzenie, że na "Łączce" leży rotmistrz Pilecki, ale przecież nie można powiedzieć, że choćby ci przedstawieni dzisiaj są dla polskiej historii mniej ważni…

dr Łukasz Kamiński: Każdy z tych ludzi zasługuje na równa pamięć, zasługują na nasz szacunek. Oni byli skazani na zapomnienie, na to, aby nigdy już nie powtarzano ich nazwisk. Musimy im przywrócić te nazwiska, aby to nie były tylko anonimowe miejsca zbrodni, tylko, żebyśmy wiedzieli, kto konkretnie, w którym miejscu leży. Ale również istotne jest to, abyśmy na tym nie poprzestali, abyśmy te historię zwracali ludziom, bo to jest nasza wspólna historia, historia naszych bohaterów narodowych.

Stefczyk.info: Panie prezesie, czy ma pan taką świadomość, że właśnie teraz, na naszych oczach, poprzez to nadawanie imion bezimiennym tworzy się wielkie dzieło na rzecz polskiej historii?

dr Łukasz Kamiński: Wykonujemy nasz obowiązek. Wszyscy, którzy się do tego przyczyniamy, niezależnie od szczebla, a jest to naprawdę wiele osób, wiemy, że wykonujemy wielkie i niezwykłe dzieło z punktu pamięci narodowej czyli wprost odnoszące się nawet do nazwy naszego instytutu. Traktujemy to tak, jakbyśmy wypełniali nasz ustawowy obowiązek. Robimy to, do czego zostaliśmy powołani.

Stefczyk.info: Co symbolizuje "Łączka", czyli kwatera "Ł" na cmentarzu powązkowskim, gdzie pochowani są polscy bohaterowie pomordowani przez reżim komunistyczny?

dr Łukasz Kamiński: To jest symbol na pewno wieloraki, ale dla mnie to szczególny symbol wynikający z biogramów tych kolejnych zidentyfikowanych bohaterów. Patrząc na życiorysy tych ludzi, widzimy, że praktycznie każdy z nich byli żołnierzami polskiego państwa podziemnego, więc jest symbol mordu dokonanego przez komunistów na polskim państwie podziemnym. I to do mordu dosłownego, bo przecież polegającego na mordowaniu jego obywateli. To też symbol tej Polski, która mogła nastać po wojnie, a która nie nastała, a na jej miejsce mieliśmy dyktaturę komunistyczna, która właśnie w taki sposób z bohaterami się rozprawiała. Więc to też jedno z kluczowych miejsc świadczących o tym, jaka była Polska w XX wieku.

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. M. Czutko

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook