Jedynie prawda jest ciekawa


Prezes Fakro: Koncerny zrobiły z Polski półkolonię

24.11.2016

„Każdy kraj, który opiera swój rozwój o inwestorów zagranicznych jest krajem półkolonialnym. Polacy muszą nauczyć się ze sobą współpracować” - podkreślił w rozmowie z "Forbes" Ryszard Florek, prezes Fakro, jeden z najbogatszych Polaków.

Ocenił, że w Polsce, po roku „dobrej zmiany” na razie nie wiele się zmieniło na plus.

„Dużo padło zapowiedzi, ale nie przychodzi mi do głowy nic, co by już funkcjonowało. Pomysły są dobre. Chodzi mi tu choćby o plan wicepremiera Mateusza Morawieckiego dotyczący napisania tzw. konstytucji dla biznesu” - mówił Florek i dodał, że dużo się słyszy o małych zmianach, ale nie wiele się słyszy o tych dużych zmianach.

„Rząd się skoncentrował za to na ściągalności podatków. Niestety, działania skierowane przeciw oszustom często dotykają też uczciwych przedsiębiorców. Ale że służy to wyższemu celowi, trzeba przełknąć ślinę i się z tym po prostu pogodzić, choć mam nadzieję, że się to z czasem uspokoi” - podkreślił.

 Nawiązał również do kwestii ochrony polskiej ziemi.

„Jak przedsiębiorca chce dziś kupić kawałek ziemi, to albo nie może, albo musi robić kilka podejść. Trzeba było wprowadzić jakąś ochronę polskiej ziemi, ale przyjęte rozwiązania to przesada” - dodał.

Mówiąc o zmianach dla przedsiębiorców, Ryszard Florek stwierdził, że najważniejsze byłoby wprowadzenie systemu estońskiego. Jak tłumaczył, chodzi o to, żeby obowiązek płacenia CIT-u pojawiał się dopiero w chwili, gdy pobiera się dywidendę.

„To jest najprostszy sposób, żeby pobudzić gospodarkę, bo niepotrzebne są wtedy optymalizacje podatkowe, a kontrole mogą zostać uproszczone” - mówił w rozmowie z „Forbes”.

Zdaniem Florka istotne byłoby również wprowadzenie odpowiedzialności urzędników a swoje decyzje, co motywowałoby urzędników do rozwiązywania problemów przedsiębiorców. Dodał, że ważny jest także kapitał społeczny. Zdaniem prezesa Fakro ustawy powinny służyć interesowi państwa, ale nie zawsze tak jest.

„Warto pomyśleć też o rozwiązaniu, które funkcjonuje w Niemczech, gdzie minister gospodarki może zmienić decyzję innego urzędu, jeśli miałoby to służyć gospodarce” - podkreślił Ryszard Florek.

wkt/Forbes.pl

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook