Jedynie prawda jest ciekawa


Prezes Fakro: Koncerny zrobiły z Polski półkolonię

24.11.2016

„Każdy kraj, który opiera swój rozwój o inwestorów zagranicznych jest krajem półkolonialnym. Polacy muszą nauczyć się ze sobą współpracować” - podkreślił w rozmowie z "Forbes" Ryszard Florek, prezes Fakro, jeden z najbogatszych Polaków.

Ocenił, że w Polsce, po roku „dobrej zmiany” na razie nie wiele się zmieniło na plus.

„Dużo padło zapowiedzi, ale nie przychodzi mi do głowy nic, co by już funkcjonowało. Pomysły są dobre. Chodzi mi tu choćby o plan wicepremiera Mateusza Morawieckiego dotyczący napisania tzw. konstytucji dla biznesu” - mówił Florek i dodał, że dużo się słyszy o małych zmianach, ale nie wiele się słyszy o tych dużych zmianach.

„Rząd się skoncentrował za to na ściągalności podatków. Niestety, działania skierowane przeciw oszustom często dotykają też uczciwych przedsiębiorców. Ale że służy to wyższemu celowi, trzeba przełknąć ślinę i się z tym po prostu pogodzić, choć mam nadzieję, że się to z czasem uspokoi” - podkreślił.

 Nawiązał również do kwestii ochrony polskiej ziemi.

„Jak przedsiębiorca chce dziś kupić kawałek ziemi, to albo nie może, albo musi robić kilka podejść. Trzeba było wprowadzić jakąś ochronę polskiej ziemi, ale przyjęte rozwiązania to przesada” - dodał.

Mówiąc o zmianach dla przedsiębiorców, Ryszard Florek stwierdził, że najważniejsze byłoby wprowadzenie systemu estońskiego. Jak tłumaczył, chodzi o to, żeby obowiązek płacenia CIT-u pojawiał się dopiero w chwili, gdy pobiera się dywidendę.

„To jest najprostszy sposób, żeby pobudzić gospodarkę, bo niepotrzebne są wtedy optymalizacje podatkowe, a kontrole mogą zostać uproszczone” - mówił w rozmowie z „Forbes”.

Zdaniem Florka istotne byłoby również wprowadzenie odpowiedzialności urzędników a swoje decyzje, co motywowałoby urzędników do rozwiązywania problemów przedsiębiorców. Dodał, że ważny jest także kapitał społeczny. Zdaniem prezesa Fakro ustawy powinny służyć interesowi państwa, ale nie zawsze tak jest.

„Warto pomyśleć też o rozwiązaniu, które funkcjonuje w Niemczech, gdzie minister gospodarki może zmienić decyzję innego urzędu, jeśli miałoby to służyć gospodarce” - podkreślił Ryszard Florek.

wkt/Forbes.pl

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook