Jedynie prawda jest ciekawa


Prezent od Tuska niczym koń bez zębów

13.06.2014

Nowy elementarz dla pierwszoklasistów, zwany przez niektórych darmowym, budzi wciąż ogromne kontrowersje. Minister Kluzik-Rostkowska jest dumna ze "swojego" dzieła, a premier Tusk jest dumny z ministry.

Tylko przeciwnicy nie bardzo dają się ponieść ich euforii. A przecież plan był taki, by ułagodzić społeczeństwo "darmową" książką, a nie wzbudzić jeszcze większą skalę dezaprobaty dla rządowych pomysłów. Premierowi nie udaje obłaskawić rodziców walczących z reformą i zarazić ich własnym optymizmem. Może to być wynik mentalności Polaków, czyli wiecznego malkontenctwa, jak przypuszczają bardziej wyluzowani czytelnicy prorządowej prasy. Wszakże wiadomo, że nie należymy raczej do wesołków. Z drugiej strony nie wiadomo z czego się cieszyć. Nasze dzieci, owszem - dostaną "darmową" książkę, za którą jednak zapłaci społeczeństwo. Rodzice oszczędzą także we wrześniu mnóstwo kasy, którą zdzierały dotąd wydawnictwa. Nauczyciele przed początkiem nowego roku szkolnego zdążą zapoznać się również z wymaganiami elementarza.

 
Jedynym minusem tego pomysłu jest treść samego elementarza. Tylko czy cel nie uświęca środków? Skoro dostaniemy podręcznik w prezencie, to czy wolno nam jeszcze upominać się o treść? Adekwatne tutaj będzie stare porzekadło, że "darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby". Prezent należy przyjąć i podziękować, szczególnie jeśli jest dany prosto z serca. A przecież nie mamy chyba wątpliwości co do szczerości intencji premiera Tuska, i do tego, że jego troska wynika z dbałości o nowe pokolenie. Tylko po co nam koń bez zębów. Prędzej czy później zdechnie z głodu. I żadna kroplówka z glukozy nie pomoże. Odżywczy akcencik, podany dożylnie, nie zmieni faktu, że koń bez zębów jest dość nieużyteczny. To samo czeka system edukacji w Polsce. Zdechnie , niczym ten bezzębny koń. Uratować może się tylko ten, kogo stać na zakup zdrowego konia. Niestety, samorządy i dyrektorzy wielu szkół, mają już tak nadwyrężoną sytuację finansową, w związku z narzucaną przez ministerstwo reformą, że będą zmuszeni poprzestać na edukowaniu dzieci z wątpliwej jakości podarunku rządu. W nieco lepszej sytuacji są bogate gminy i szkoły prywatne. Tutaj z pewnością do elementarza dołączą "tajne pomoce naukowe" w postaci podręczników innych, liczących się wydawnictw. Sytuację polskich najmłodszych uczniów próbuje uratować Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, które postanowiło zawalczyć z systemem i obdarować chętne szkoły swoim podręcznikiem. WSiP obiecało wysłać za darmo swój elementarz do każdej ze szkół, która wyrazi chęć otrzymania prezentu. Przy tym należy dodać, że podręcznik z serii "Tropiciele", o którym mowa, otrzymał na Targach Książki we Frankfurcie tytuł "najlepszego podręcznika w Europie". Tylko jaką decyzję podejmą dyrektorzy? W końcu pracodawca zdecydował już w kwestii ich autonomiczności i narzucił swoją wolę. Czas pokaże czy wybiorą szkapę od premiera czy postawią na właściwą edukację podopiecznych.

Niestrudzony premier i jego wciąż zmieniające się ministerki edukacji wiedzą, że ciężko zadowolić przeciwników reformy edukacyjnej, oj ciężko. Szef rządu wyciąga rękę do wyborców, a oni ją gryzą. Rząd daje im książkę a oni jeszcze się dąsają. Co z tego, że muszą za nią zapłacić podatkami? Co z tego, że specjaliści krzyczą, że to "infantylna, chińska tandeta"? Przecież liczy się intencja. Ministerstwo od samiuteńkiego początku wdrażania nowelizacji prawa oświatowego przekonywało, że robi to w celu wyrównania szans edukacyjnych. I konsekwentnie do tego doprowadza. Prawdopodobnie, to jedno im się uda - wyrównać wszystkich polskich uczniów. Szkoda tylko, że walcem.

Katarzyna Kawlewska

 

[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook