Jedynie prawda jest ciekawa


Premier z wozu koniom lżej

29.08.2014

Skoro kanclerz A.Merkel postanowiła zastąpić w Radzie Europejskiej "człowieka o charyzmie mopa", "człowiekiem o charyzmie Pinokia" to niech biorą premiera D.Tuska.

Premier D.Tusk, który 153 razy zarzekał się, że do Brukseli się nie wybiera, bo najważniejsze są sprawy polskie, dziś niczym włoski kapitan Schettino, który swój okręt wprowadził na skały i doprowadził do wielkiej katastrofy, narażając pasażerów na niebezpieczeństwo. Teraz pierwszy ucieka z dziurawego pokładu i tonącego okrętu, który zderzył się z szarą rzeczywistością - "Zielonej Wyspy". 

Podobno właśnie dlatego, że odchodzi "geniusz nic nie robienia" giełda w Polsce dołuje, złoty słabnie, szwajcarski frank szaleje, a spekulanci walutowi i TVN-24 leją już krokodyle łzy, bo tak umiłowali polskiego męża stanu. Podobno już za chwilę, gdy premier D. Tusk spakuje walizki i ruszy do Brukseli, polskie krowy mogą przestać dawać mleko, a bociany będą omijały kraj nad Wisłą wielkim łukiem. Mimo, że polskie dzieci pójdą jednak 1 września do szkoły, to tęsknota za odchodzącym premierem, który po siedmiu latach dostrzegł trudy życia rodzin wielodzietnych w Polsce sprawi, że Dzień Dziecka nie będzie już taki radosny. I choć, jak donoszą media i niezawodny red. J. Żakowski, który już przyrównuje pozycję premiera D.Tuska jako szefa Rady Europejskiej do pozycji Jana Pawła II, to warto przypomnieć, że pozycję i kompetencje Szefa Rady Europy można raczej przyrównać do pozycji dobrze płatnego sekretarza, którzy zwołuje posiedzenia eurobiurokratów i tych, którzy realnie o czymś w Unii decydują. 

Wydaje się, że czas najwyższy, by zdefiniowana przez premiera D. Tuska "polskość rozumiana jako nienormalność" została wreszcie wyekspediowana  jak najdalej. W końcu premier D. Tusk zdążył przez ostatnie 7 lat, tu nad Wisłą tyle zaniedbać, spartaczyć i zaszkodzić, że dobrze by było gdyby teraz  swoją klasę pokazał innym. A, i immunitet unijny może się bardzo przydać i to nie tylko z powodu kompromitujących zaniedbań w sprawie śledztwa smoleńskiego, ale również takich spraw, jak afera Amber Gold, nieznanych jeszcze publicznie, choć istniejących taśm z rozmów z J. Kulczykiem, Pendolino, budowy stadionów i niedokończonych autostrad. Wbrew temu, co twierdzi rzecznik rządu to właśnie premier D. Tusk, jako najdłużej rządzący premier ma swój znaczący udział w doprowadzeniu polskiego państwa na skraj bankructwa - dług publiczny zbliżył się do kosmicznych rozmiarów rzędu 1 bln zł, a dług zagraniczny do astronomicznej sumy 365 mld dol., który dziś wydaje się nie do spłacenia. Przypomnijmy, E. Gierek w ciągu 10-ciu lat pożyczył zaledwie 30 mld dol., a spłacaliśmy to aż 32 lata. To przecież premier D. Tusk i jego rząd ma znaczący udział w tym, że ponad 2 miliony Polaków uciekło już z "Zielonej Wyspy" za chlebem, a kolejni szykują się do wyjazdu. 

To przecież dzięki premierowi D. Tuskowi i jego ekipie oraz jego innym liberalnym wcieleniom, praktycznie wyprzedano już cały wartościowy majątek narodowy tworzony przez dziesięciolecia, za śmieszną wręcz kwotę ok. 150 mld zł czyli tyle ile wynoszą dziś rocznie polskie potrzeby pożyczkowe brutto. Mniej więcej tyle musimy co roku pożyczać brutto, by nie popaść w niewypłacalność i niełaskę naszych zagranicznych wierzycieli. To przecież temu Mesjaszowi, jak go określają politycy PO zawdzięczamy likwidację przemysłu stoczniowego i zmarnotrawienie olbrzymich kwot z unijnych środków. Dziś zaległości podatkowe w polskim państwie wraz z odsetkami, to blisko 50 mld zł, zaległości ZUS w składkach to kolejne 55 mld zł, a coroczne koszty obsługi długu, to ponad 40 mld zł. Polska dziś bardziej niż "Polskę w budowie" przypomina "Polskę w rozbiórce", a Polskie Państwo, jak to szczerze przyznał MSW B. Sienkiewicz istnieje tylko teoretycznie. Ma absolutną rację publicysta M. Pawlicki gdy stwierdza "Jego premierowanie jest dla Polski i Polaków katastrofą w każdej dziedzinie, klęską na każdym polu". Wydaje się, że nawet na tak ulubionym polu jak piłkarskie boisko. Niepodważalnym przecież faktem efektów działalności premiera D.Tuska i jego rządu jest przecież nie tylko wysoki wzrost długu publicznego (ok. 500 mld zł), długu zagranicznego, deficytu budżetowego (w skali roku ok. 30-50 mld zł) utrzymujące się wysokie bezrobocie (10-13 proc.), bieda (10 mln Polaków zagrożonych jest biedą i wykluczeniem, a 36 proc. dzieci rodzi się w Polsce w biedzie lub wręcz nędzy, blisko 2 mln żyje w skrajnym ubóstwie lub na granicy biologicznego przetrwania). To również gigantyczna emigracja, obniżająca się konkurencyjność i innowacyjność polskich przedsiębiorstw i rosnące zubożenie polskiego społeczeństwa, przy drastycznie rosnących kosztach utrzymania jak i powszechnie panujący wyzysk. Wydaje się, że warto nawet dopłacić do tego, by Unia powołała na stanowisko Szefa Rady Europejskiej premiera D.Tuska i oby nie okazał się on niczym grecki dar - Koniem Trojańskim.

Janusz Szewczak, Główny Ekonomista SKOK

[FOTO: PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook