Jedynie prawda jest ciekawa


Premier Tusk powinien mieć jednak kompleksy

13.06.2013

Czyżby polscy politycy całkowicie już oderwali się od rzeczywistości, czy tylko udają?

Człowiek, który swego czasu twierdził publicznie, że "polskość to nienormalność", dziś zdumionym Polakom deklaruje: "chcę być nadal polskim premierem, nic piękniejszego w polityce mi się nie zdarzy, to mój Mount Everest". Redaktor M.Pyza w portalu wpolityce pisząc o "gwiazdach III RP" zacytował jeszcze jedną perełkę ze skarbca przemyśleń Premiera D.Tuska. "Gdy dzisiaj reprezentuję Polskę w Europie, jestem dumny, bo Polska nie ma już żadnych powodów do kompleksów. Nie wiadomo czy pan premier kpi sobie czy też nie ma elementarnej wiedzy o problemach Polski i Polaków”. Oto więc kilka autentycznych powodów do prawdziwych kompleksów:

- W ostatnich latach za pracą, chlebem i nadzieją na lepsze jutro wyemigrowało już ponad 2mln Polaków, w większości ludzi młodych. Obecnie już co 4-ty Polak chce wyjechać z naszego pięknego kraju. Według pamiętnika H.Franka hitlerowskiego namiestnika GG "Polacy mają być tak biedni by sami dobrowolnie chcieli jechać na roboty do Niemiec". I to się właśnie realizuje dziś na naszych oczach.

- Przed Kancelarią Premiera w Alejach Ujazdowskich ma miejsce kolejne samopodpalenie się będące wyrazem protestu przeciwko naszej obecnej rzeczywistości.

- Blisko 30 proc. Polaków nadal nie ma kanalizacji, zamiast zbudować 125 tys. km sieci kanalizacyjnej i burzowej zbudowaliśmy deficytowe stadiony.

- W mieszkaniach poniżej standardów bez wody i toalety, zagrzybionych i przeludnionych, nadających się do wyburzenie, żyje w Polsce ponad 5mln Polaków.

- Obok Bułgarii i Rumunii, wśród krajów Unii jesteśmy na samym końcu stawki gdy idzie o świadczenia społeczne i wydatki na renty czy zasiłki. To zaledwie 18,9 proc. polskiego PKB.

- Polacy umierają bardzo młodo w porównaniu do reszty Europejczyków, dla mężczyzn to zaledwie 72 lata. Umieralność polskich mężczyzn chorujących na nowotwory, w tym zwłaszcza na nowotwór płuc to absolutna europejska i światowa czołówka.

- Olbrzymią część polskich pacjentów nie stać na wykupienie droższych leków. Polscy pacjenci dopłacając do ceny leków blisko 40 proc,. stanowią absolutną czołówkę europejską. Przykładowo niemiecki pacjent do ceny leków dopłaca ok. 7 proc. Mimo to w polskich aptekach coraz częściej brakuje leków, bo hurtownie i apteki wolą sprzedawać je za granicę.

- Bieda w naszym kraju aż piszczy, liczba żyjących Polaków w skrajnej biedzie to już ponad 2mln osób, w tym blisko 700tys. to dzieci zwłaszcza w rodzinach wielodzietnych. Według danych GUS blisko 7 proc. Polaków żyło w warunkach, które nie pozwalają nawet na zaspokojenie podstawowych potrzeb biologicznych. Poniżej minimum egzystencji żyło prawie 27 proc. osób w rodzinach, które wychowują czworo lub więcej dzieci.

- Polska służba zdrowia jest ciężko chora i jest jedną z najgorszych w Unii. Jej działania coraz częściej urągają ludzkiej godności. Praktycznie co roku brakuje pieniędzy na leczenie chorych na raka, na leczenie dzieci i osób z powikłaniami. Roczny budżet przeznaczony na leczenie najbiedniejszych został przekroczony według systemu eWUŚ już po 4 miesiącach tego roku. Na leczenie dzieci zabrakło 350mln zł.

- Bezrobocie w naszym kraju oficjalne, to już blisko 2,5mln osób, wśród ludzi młodych wynosi ono aż 28 proc. Blisko 260tys. bezrobotnych w Polsce to ludzie z wyższym wykształceniem. Prawie 70 proc. młodych zatrudnionych nie ma stałego etatu. Na 2,5mln bezrobotnych, aż 1,9mln osób czyli 82 proc. nie ma prawa do zasiłku. To unijna megakompromitacja.

- Sama Komisja Europejska stwierdza i ostrzega polski rząd, że długotrwała bieda i wykluczenie grozi obecnie 10mln Polaków i proces ten narasta. Coraz ostrzej też krytykuje brak efektywności polskiej administracji, rozdęte i nieskoordynowane wydatki publiczne oraz dramatyczny niedorozwój infrastruktury. Polska kolej jest określana przez KE jako podupadająca. Do wielu polskich miast jeździmy dziś dłużej i wolniej niż przed II wojną światową. Średnia prędkość pociągów PKP to często 20-30 km/godz.

- Totalnym powodem do kompleksów Premiera powinien być fakt, że tylko kilka procent polskich dzieci ma miejsce w żłobkach, w przedszkolach zaś jest miejsce tylko dla nieco mniej niż dla połowy polskich dzieci. Tak źle, jak w Polsce zdaniem Brukseli nie jest w żadnym innym unijnym kraju.

- Polskie szpitale są zadłużone na blisko 11mld zł, w najbliższych 20 latach polskie placówki medyczne muszą przeprowadzić inwestycje na kwotę blisko 58mld zł. Co piąty budynek szpitany w Polsce ma więcej niż 70 lat, ale mamy również szpitale pochodzące z XVIII i XIX wieku.

- Powodem do kompleksu powinien być również fakt, że w Polsce nawet ludzie żyjący w skrajnej biedzie muszą płacić podatki, a progi podatkowe i kwoty wolne od opodatkowania są na skandalicznie niskim poziomie wręcz kompromitującym gdy idzie o UE.

- Pod względem dzietności Polska plasuje się dziś na absolutnym światowym dnie. Na 222 kraje zajmujemy 209 miejsce. Polki zaś wolą rodzić w Wlk.Brytanii, Irlandii, Islandii, czy w Niemczech. - Powinniśmy mieć kompleks choćby z tego powodu, że Polska jako kraj morski nie ma już praktycznie żadnej stoczni produkującej statki. Stocznia Gdańska jest w przede dniu bankructwa.

- Koszty pracy na osobę w Polsce są czterokrotnie niższe niż w większości krajów strefy euro, podobnie jak wynagrodzenia Polaków. Jesteśmy płacowymi pariasami i kulisami Europy.

- Wdaje się również, że powodem do kompleksów powinien być fakt, że w relacji do naszych zarobków mamy jedne z najwyższych w Unii ceny energii, paliw, kosztów utrzymania mieszkania czy usług bankowych. Zakupy żywności w Realu w Niemczech są o 30 proc. tańsze niż w polskim sklepie tej samej marki.

- Medyczna opieka zwłaszcza jej standard i dostępność dla osób starszych w Polsce sytuuje nas w samym końcu w Europie. Na 38mln mieszkańców w Polsce mamy zaledwie 300 geriatrów.

- Symbolicznym wręcz powodem do wstydu i kompleksu dla polskiego rządu, a już na pewno dla min. infrastruktury Sł.Nowaka powinien być fakt, że w polskich pociągach w ostatnim czasie rozpleniły się pluskwy.

Jeśli nie są to powody do wstydu i kompleksów to co jeszcze gorszego może nas Polaków spotkać. Czyżby polscy politycy całkowicie już oderwali się od rzeczywistości, czy tylko udają i tak dla żartów się z nami droczą?

Janusz Szewczak

Główny Ekonomista SKOK

[fot: PAP/ Marcin Bielecki]

Warto poczytać

 1. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook