Jedynie prawda jest ciekawa


Premier Tusk „odtrąbił” koniec kryzysu

04.08.2013

Premier Tusk nie ma specjalnie „armat”, żeby móc solidnymi „wystrzałami” informować opinię publiczną, że jednak rządzi w Polsce, więc zdecydował się zorganizować spotkanie z szefami wszystkich stref ekonomicznych i po raz drugi ogłosić decyzję, która została podjęta miesiąc wcześniej.

1. Wczoraj podczas kolejnej „gospodarskiej” wizyty tym razem na terenie specjalnej strefy ekonomicznej w Łowiczu (woj. łódzkie), premier Tusk spotkał się z przedstawicielami wszystkich specjalnych stref ekonomicznych w Polsce.

Poinformował ich o przedłużeniu działania wszystkich stref ekonomicznych w Polsce do roku 2026, choć o podjęciu takiej decyzji mówił już blisko miesiąc temu podczas ostatniego tygodnia kampanii wyborczej w Elblągu.

Ogłoszenie wtedy przedłużenia działania stref miało pomóc kandydatce Platformy wygrać wybory na prezydenta Elbląga, ponieważ na terenie tego miasta znajduje się taka strefa i wprawdzie nie cieszy się jakąś nadzwyczajną popularnością ale paru inwestorów do tej pory przyciągnęła.

Ta decyzja rządu, a także obiecanie kilku inwestycji drogowych i kolejowych, a nawet nowego budynku sądu, jednak kandydatce Platformy nie pomogły i ostatecznie wybory wygrał kandydat Prawa i Sprawiedliwości.

2. Premier Tusk nie ma specjalnie „armat”, żeby móc solidnymi „wystrzałami” informować opinię publiczną, że jednak rządzi w Polsce, więc zdecydował się zorganizować spotkanie z szefami wszystkich stref ekonomicznych i po raz drugi ogłosić decyzję, która została podjęta miesiąc wcześniej.

Przy okazji zdecydował się na ogłoszenie końca kryzysu w Polsce, stwierdzając stanowczo na konferencji prasowej „ewidentnie wszyscy czujemy, że kryzys się kończy”.

Wspomniał także, „że wprawdzie w tym roku mamy poważne problemy z dopięciem budżetu ale jednocześnie na nowo chcemy rozpędzić gospodarkę”.

3. Nie bardzo wiadomo na jakiej podstawie premier Tusk ogłosił koniec kryzysu, być może zdaniem jego doradców taką podstawą może być lipcowy odczyt tzw. wskaźnika wyprzedzającego koniunktury (PMI), który po raz pierwszy od kilkunastu miesięcy przekroczył 50 pkt. i wyniósł 51,1 pkt.

Wydaje się jednak, że budowanie na jednym wskaźniku (i to opartym na przewidywaniach ) tak zdecydowanych tez, świadczy tylko o kompletnej bezradności premiera i jego doradców, w sytuacji zapaści gospodarczej do której sami doprowadzili.  

Ponadto widać wyraźnie, że rozsypał się budżet na 2013 rok i tak naprawdę mimo zapowiedzianego zwiększenia aż o 16 mld zł deficytu budżetowego, konieczne będzie cięcie wydatków o przynajmniej 8,5 mld zł (w tym głównie wydatków o charakterze majątkowym), co przecież nie będzie sprzyjało rozwojowi.

4. Szczególnie dziwacznie zabrzmiało stwierdzenie premiera Tuska, że jego rząd chce na nowo rozpędzić gospodarkę.

Po pierwsze gdyby nie fundamentalne błędy w polityce gospodarczej popełnione w 2012 roku, to najprawdopodobniej nie byłoby spowolnienia wzrostu PKB prawie do zera i nie trzeba by było teraz gospodarki na nowo rozpędzać.

Poza tym jak już wspomniałem rząd nie ma „armat”. W całym 2013 roku mamy wyraźny „dołek” związany z inwestycjami publicznymi, co wytknęła nam nawet Komisja Europejska.

I niestety ten „dołek” prędko nie zamieni się w „górkę” inwestycyjną. Środki z nowej unijnej perspektywy finansowej 2014-2020, większą falą pojawią się w naszej gospodarce jak dobrze pójdzie dopiero w roku 2015.

Natomiast zapowiedziana blisko rok temu przez premiera Tuska koncepcja z wehikułem inwestycyjnym czyli spółką Polskie Inwestycje, która miała rozruszać inwestycje, jak widać jest realizowana w najlepszym stylu „fachowców” z Platformy.

Najpierw rozdanie posad „bliskim i znajomym królika” (jak w przypadku dwóch spółek, które mają budować elektrownię atomową), a później będziemy się rozglądać za projektami, które należałoby wesprzeć ale najlepiej byłoby, żeby to były projekty firm „naszych kolegów”.

Wygląda więc na to, że premier Tusk próbuje zaklinać rzeczywistość „gospodarczą”, ponieważ coraz częściej grunt pali mu się pod nogami.

 

Zbigniew Kuźmiuk

[Fot. PAP/J.Bednarczyk]


Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook