Jedynie prawda jest ciekawa


Romanek: Premier Tusk chroni kolegów?

22.05.2013

"To, że minister Nowak na styku polityki i biznesu porusza się jak ryba w wodzie budzi poważne zastrzeżenia" - mówi poseł Romanek (SP), który złożył do prokuratury wniosek o możliwości popełnienia przestępstwa

O decyzji prokuratury w sprawie wszczęcia postępowania dotyczącego ministra Nowaka Stefczyk.info rozmawia z Andrzejem Romankiem - posłem Solidarnej Polski, który złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

Stefczyk.info: Kiedy złożyliście państwo zawiadomienie w tej sprawie i ile czekaliście państwo na decyzję prokuratury?

Andrzej Romanek: Nasze pismo datowane jest na 25 kwietnia 2013, a więc niecały miesiąc. Oczywiście my się z tego pośpiechu prokuratury cieszymy, ale ten pośpiech może dowodzić tego, że rzeczywiście coś jest na rzeczy. W tej sprawie, w sprawie zawiadomienia zgłoszonego przez Solidarną Polskę, przeze mnie osobiście, są ewentualne podejrzenia, że tą sprawę trzeba z całą pewnością zbadać.

Jakie były przesłanki do złożenia zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa do prokuratury?

Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Wodnej nie ujął w oświadczeniu majątkowym swojego cennego zegarka, który wart jest ok. 30 tys. zł. Z tego rodzi się pytanie - czy nie ujął, dlatego, że jest człowiekiem roztargnionym, czy też nie ujął go celowo, bo nie chciał się przyznawać, że jest posiadaczem tak wielu zegarków. A może nie chciał wyjawiać, że tymi zegarkami wymienia się z osobami, które są współwłaścicielami, właścicielami czy członkami zarządów spółek, które otrzymują pikantne zlecenia - to prokuratura musi zbadać - czy to był przypadek, czy to było celowe. Oświadczenie majątkowe składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej, a zatem, gdyby się okazało, że złożył je fałszywie - to jest poważne przestępstwo.

Jak podaje "Wprost" minister Nowak spędzał wolny czas w ekskluzywnych klubach z biznesmenami, których firmy współpracują z Ministerstwem Transportu. Czy jest to jakiś przejaw przyjmowania korzyści majątkowych?

Pan minister Nowak, wespół z osobami, które potem otrzymywały bardzo lukratywne zlecenia, bawił się w bardzo drogich klubach, gdzie noc kosztuje, jak donoszą media, około 100 tys. Pan minister Nowak nie ujawnił tego faktu w rejestrze korzyści, a z całą pewnością jest to korzyść pozyskiwana od osób trzecich, bo przecież za to - o ile media mówią prawdę - sam nie płacił. Czy to co się działo na styku biznesu i osoby ministra konstytucyjnego, to był tylko i wyłącznie zły polityczny obyczaj, czy może jakieś inne polityczne, czy komercyjne, biznesy. Jeżeli ktoś otrzymuje zlecenia tylko ze strony Ministerstwa Transportu, spotyka się potem z ministrem Nowakiem i świetnie się bawi, to rodzi się pytanie - o co tutaj chodzi? O to że ci panowie się świetnie znają czy może o to, że ktoś kogoś stara się tutaj otwarcie korumpować - a ta druga strona, zdając sobie sprawę z tego faktu, w ten sposób przyjmuje korzyść majątkową.

Postępowanie w tej sprawie powierzono CBA - czy to ma jakieś znaczenie?

Tu nie chodzi tylko o zatajenie faktów w oświadczeniu majątkowym i rejestrze korzyści, ale o kwestie przyjęcia korzyści od osób trzecich. Czy to wszystko, na styku polityki i biznesu, nie miało cech korupcji - o to właśnie pytamy. Być może ten aspekt będzie kluczowy do ustalenia i dlatego też zainteresowało się tym CBA. Z całą pewnością dobry obyczaj polityczny został naruszony, ale czy naruszono także prawo? Na to pytanie powinna odpowiedzieć prokuratura.

Czy wszczęcie postępowania w tej sprawie przez prokuraturę jest przełomem w "aferze zegarkowej"?

My nie twierdzimy, że minister Nowak popełnił przestępstwo. Uważamy, że z całą pewnością naruszył dobry polityczny obyczaj - a to czy przestępstwo zostało popełnione to powinna wyjaśnić prokuratura. Dzisiaj wszczęła ona postępowanie w sprawie, a to już dowodzi, że znajduje ona podstawy do tego żeby je rozpocząć - gdyby nie było żadnych przesłanek, to prokuratura odmówiłaby wszczęcia postępowania.

Jak wobec takiego działania organów ścigania powinien zachować się premier Tusk?

Premier Tusk w całej swojej politycznej karierze podkreślał, że chodzi mu o transparentne życie publiczne. Jeżeli pan premier rzeczywiście przestrzega tej zasady, a nie tylko mówi o niej, to powinien dzisiaj ministra Nowaka zdymisjonować. Gdyby minister Nowak był człowiekiem honoru, to powinien się sam podać do dymisji. Wobec niego jest już tak wiele podejrzeń, że ta czara goryczy się przelała. Dla czystości sprawy, do czasu jej wyjaśnienia, minister Nowak powinien zrezygnować z pełnienia funkcji szefa resortu. Czy ministrowi Nowakowi starczy odwagi? Czy to co mówił pan premier o transparentności życia publicznego to są tylko słowa, czy przerodzą się one w czyny? Zobaczymy.

Czy zamierzacie państwo ponowić swój wniosek o odwołanie ministra transportu?

Aby można było ponowić wniosek o wotum nieufności dla ministra transportu musi upłynąć czas trzech miesięcy od poprzedniego głosowania. Jednak podkreślam - ta czara goryczy się z pewnością przelała - tu nie chodzi już tylko o to, że kolej jest w opłakanym stanie, a budowa dróg idzie ślamazarnie, ale to, że pan minister na styku polityki i biznesu porusza się jak ryba w wodzie, budzi poważne wątpliwości i to już powinno powodować, że panu premierowi pali się czerwona lampka. A dlaczego się nie pali? Być może chce chronić kolegów, a niektórzy by powiedzieli "kolesi".

not.mc
[fot. PAP]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook