Jedynie prawda jest ciekawa


Premier naprawia problem, który sam stworzył

24.07.2013

"Rosjanie nigdy nie dadzą za wygraną. Polska jest dla nich oknem na Europę, jesteśmy dla nich kluczowym rynkiem" - mówi w rozmowie ze Stefczyk.info prof. Mariusz Orion Jędrysek, oceniając poczynania rządu w sprawie Azotów.

Stefczyk.Info: Premier Donald Tusk odwiedzając dziś w Puławach zakłady Azotów nawiązał do prób przejęcia przedsiębiorstwa przez Rosjan. Mówił: „Długo trzeba było to tłumaczyć oponentom i lobbystom, że taka ochrona leży w interesie kraju. Dzisiaj mogliśmy powiedzieć, że ochroniliśmy Azoty przed tego typu wrogimi przejęciami.” Czy faktycznie nie mamy się czego obawiać?

Prof. Mariusz Orion Jędrysek, poseł Prawa i Sprawiedliwości: Nie wierzę w żadne słowa premiera Tuska. Proszę zwrócić uwagę na wcześniejsze wydarzenia: udał, że nie wie o memorandum gazowym. Nie jestem też przekonany do jego pomysłów związanych z powstaniem Ministerstwa Energii, co innego gdyby podłączyć pod ten resort surowce.

Jeśli chodzi o Puławy, a co za tym idzie - newralgiczną kwestię gazu, to rząd (a za nim Polska) i tak ma poważne zobowiązania zakupowe związane z długoterminowym kontraktem podpisanym przez Waldemara Pawlaka. Tutaj chodziło tylko i wyłącznie o to, by po przejęciu tej grupy chemicznej mieć bezpośredni wpływ na zakup gazu i dodatkowe umowy. A w razie potrzeby zamknięcie kurka z gazem oznaczałoby wyłączenie ważnych sektorów przemysłowych. To z kolei spowodowałoby paraliż innych przedsiębiorstw i istotnych gałęzi gospodarki.

Tusk chwali się pokonaniem problemu, który sam spowodował. Można i tak. Gdyby silne było państwo, to żadne gadanie Kantora, Putina czy Millera nie miałoby żadnego znaczenia. A w tym przypadku – niestety – miało. Jeśli rząd mówi, że obronił Azoty, to trzeba przypominać, że sam do tego ataku dopuścił, a następnie – że trzeba patrzeć, czy faktycznie Azoty zostaną obronione. Sprawa nie jest bowiem zakończona.

Nawet jeśli to państwo nie jest silne, to przecież premier odpowiednio zareagował na próbę przejęcia przez Rosjan Azotów, wydając odpowiednie dyspozycje co do pierwokupu sprzedanych akcji, etc.

Zgadza się. Problem jest inny: kto go spowodował?

Problem pojawił się niejako z zewnątrz, Rosjanie mieli – i wciąż mają – chrapkę na polskie Azoty.

To nie do końca prawda. To gabinet Tuska wykreował odpowiednią atmosferę, w której Rosjanie mogli pokusić się o takie próby. Nie ma się co łudzić. Tusk – co najwyżej – naprawił błąd, który sam spowodował. Na tym małym polu, o ile mówi wszystko w tej sprawie, to naprawia ten błąd. Z tym, że każda pomyłka kosztuje, nawet ta naprawiona.

Zapytam o przyszłość Azotów. Czy Rosjanie po takim – było, nie było – zdecydowanym odparciu ich zapędów, zrezygnują z kolejnych działań na rzecz przejęcia zakładów?

Rosjanie nigdy nie dadzą za wygraną. Polska jest dla nich oknem na Europę, jesteśmy dla nich kluczowym rynkiem. Zrobią wszystko, by uzależnić Polskę i resztę Europy od własnych surowców. Podkreślam – wszystko, co jest bardzo niebezpieczne. To widać na przykład przy okazji problemów z wydobyciem gazu łupkowego, gdzie Donald Tusk popełnił fatalne błędy, nie chce rozmawiać, wyjaśniać, brać pod uwagę argumentów opozycji. Niech więc teraz nie mydli oczu.

Jakie pomysły w sprawie Azotów ma opozycja, która powoli szykuje się do przejęcia władzy? Przecież po ewentualnej zmianie obozu rządzącego wysiłki Rosjan w sprawie Azotów nie ustaną.

Z pewnością musimy panować nad kluczowymi sektorami energetycznymi. Wiemy, że Rosja ma wrogi stosunek do Polski w tej kwestii i należy być szczególnie ostrożnym. Co nie znaczy, że nie będziemy współpracować, ale tu dużo zależy od tego, jakie stanowisko przyjmą Rosjanie.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Marcin Fijołek

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 3. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 4. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 5. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 6. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook